Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2020
Czwartek 21 stycznia 2016 
    

JEDEC oficjalnie podał specyfikację GDDR5X


Autor: Giray | źródło: overclockers.ru | 22:47
(2)
Pogłoski o nowej wersji powszechnie używanej na kartach graficznych pamięci GDDR5 pojawiły się kilka miesięcy temu. Rozbieżności istniały co do nazwy standardu, gdyż raz było to GDDR5X, innym razem GDDR6. Ostatecznie zatwierdzony przez JEDEC został standard nazwany GDDR5X, który został opracowany przez firmę Micron. Oficjalna jego nazwa brzmi "standard przemysłowy JESD232 Graphics Double Data Rate (GDDR5X) SGRAM".

Standard pamięci GDDR5X został opracowany w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie procesorów graficznych na przepustowość pamięci. Z racji niskiego poziomu produkcji konkurencyjne pamięci typu HBM nie są dostępne dla wszystkich potencjalnych odbiorców, na domiar złego są dużo droższe w produkcji niż rozwiązania konkurencyjne, jak i też posiadają, przynajmniej w pierwszej swojej wersji, ograniczoną pojemność. Pamięci GDDR5X nie są może tak szybkie jak HBM, za to bardziej przystępne cenowo. Są zatem rozsądnym kompromisem dla tych, którym przeszkadzała niewystarczająca przepustowość GDD5 oraz ograniczona dostępność i wysoka cena HBM. Udało się to osiągnąć dzięki częściowej zmianie wewnętrznej struktury pamięci GDDR5.
W nowym standardzie została zachowana struktura sygnału POD z pamięci GDDR5. Nie oznacza to jednak, że wystarczą dla tych pamięci kontrolery przystosowane dla GDDR5, gdyż będą musiały zostać zmodernizowane w celu zapewnienia zgodności z GDDR5X. W dużej jednak mierze dotychczasowa logika pozostanie taka sama, co powinno ułatwić przejście do nowego typu pamięci. Dlatego też zaadaptowanie nowego standardu nie powinno być kosztowne. Natomiast w przypadku HBM należy zmienić prawie wszystko i dodać cykle pośrednie. Zaś w przypadku GDDR5X przy niewielkim zakresie zmian wydajność rośnie nawet dwukrotnie - z obecnych 7 Gb/s na jeden pin w przypadku GDDR5 do 10-14 Gb/s na pin dla GDDR5X. Problemem może być jedynie masowa dostępność nowych pamięci na rynku. Wcześniej Micron deklarował dostępność GDDR5X w drugiej połowie bieżącego roku i jak na razie nic się w tym względzie nie zmieniło. Warto przypomnieć, że niedawno Samsung ogłosił rozpoczęcie masowej produkcji pamięci HBM drugiej generacji, zaś Hynix przymierza się do tego w drugiej połowie tego roku, która może przez to okazać się bardzo ciekawa.


 

    
K O M E N T A R Z E
    

  1. ... (autor: ElFi | data: 24/01/16 | godz.: 15:47)
    Świetnie, tylko żaden serwis nie pisze jak tego dwukrotnego wzrostu wydajności dokonano. Podwojono zegar? - gratulacje - wspaniały wyczyn - szczególnie na papierze.... No nic, trzeba chyba będzie samemu przeczytać specyfikację standardu....

  2. GDDR5X (autor: mcz | data: 25/01/16 | godz.: 00:58)

    http://monitorinsider.com/...utm_source=toutiao.io

    tutaj mozna znalesc co wynika ze specyfikacji JDEC


    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.