Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2023
Wtorek 9 lutego 2016 
    

Nowa karta graficzna AGP


Autor: Giray | źródło: overclockers.ru | 12:19
(7)
Wydawałoby się, że niektóre rozwiązania techniczne znikły gdzieś w zakamarkach niepamięci, mimo, że swojego czasu stanowiły one szczyt możliwości technicznych. Tak było i ze standardem AGP, który miał stanowić panaceum na ograniczone możliwości złącza PCI, które z kolei było znaczącym postępem wobec standardu ISA. Ostatki wyprodukowanych wówczas komputerów gdzieniegdzie jeszcze najwyraźniej pracują, skoro nadal można spotkać w handlu podzespoły do nich pasujące. Podobnie jest i też z kartami graficznymi AGP, których co prawda nie kupuje się już w celu zbudowania nowego komputera, lecz jako element dla zastąpienia zepsutego podzespołu.

Japoński serwis Akiba PC Hotline przypadkowo natrafił w jednym z tamtejszych sklepów na kartę graficzną GeForce FX 5500 AGP. Kosztuje ona w przeliczeniu około 150 złotych, co nie wygląda źle w porównaniu z kartą wspomnianą w jednym z poprzednich newsów.
Złącze AGP nie jest jedynym archaizmem tej karty, gdyż znajdziemy na niej także i złącze S-Video, chyba bardziej zapomniane od AGP. Oprócz tego oczywiście DVI i D-Sub, więc z podłączeniem monitora nie powinno być problemu.
Kartę wyposażono w 256MB pamięci DDR. Ciekawie wygląda sytuacja ze sterownikami, gdyż Windows w wersji od 8 wzwyż oficjalnie nie obsługuje AGP, ale da się na nich uruchomić sterowniki przeznaczone dla Windows Vista, więc jest szansa, że karta zadziała także i na nowszych "okienkach".
 

    
K O M E N T A R Z E
    

 1. i co (autor: Markizy | data: 9/02/16 | godz.: 14:15)
  w tym niezwykłego, ostatnia karta z agp był radeon 4650ddr2 wiec stosunkowo nie stara konstrukcja.

 2. ktoś raczej sprzedaje leżaki. (autor: doxent | data: 9/02/16 | godz.: 17:11)
  fx 5500 to okolice 2004 roku. Ostatnia z kart Nv pod AGP to chyba 7800 GS.

 3. Myślałem że, to nowy produkt. (autor: Rav-X | data: 9/02/16 | godz.: 19:23)
  Myślałem że, to jakiś nowy produkt, nowej generacji, jakiś GTX 970 albo Radeon R9 390, a tu takie coś. U mnie w sklepie na półce leżą dwa takie nowiutkie FX 5500 na AGP, jak ktoś chce to sprzedam za 150zł za sztukę.

 4. " Windows w wersji od 8 wzwyż oficjalnie nie obsługuje AGP" (autor: kombajn4 | data: 10/02/16 | godz.: 10:48)
  Takie kwiatki od Microsoftu potrafią zagotować krew w żyłach. W zeszłym roku chłopaczek poprosił mnie żebym mu podpiął joystick do kompa. Patrze stare złącze game port, no dobra nowa płyta złącza nie ma nawet na ewentualnym śledziu. Wygrzebałem z szafy starą dźwiękówkę na pci z game portem i co? I kurna nowy windows nie obsłuży ci game portu. Dlaczego? Bo tak. Tak jakiś bejdok w MS wymyślił i możesz sobie mieć dźwiękówkę z portem. Możesz sobie znaleźć i zainstalować stery ale o porcie i starym joystiku zapomnij, kup pan nowy na usb.

 5. Dziwi mnie tylko zastosowanie przedpotopowego chipa (autor: rookie | data: 10/02/16 | godz.: 16:07)
  Nie lepiej bylo zastosowac uklad z radka 3850 (chyba najszybsza karta na AGP) lub radka 4650 agp (chyba ''najnowszy'' radeon obslugujacy agp)? A przedpotopowe FX5500 nawet nie obslugiwalo DX9c (obslugiwalo jedynie DX9a lub b). ....

 6. @4 A wiesz jak dziala (autor: pandy | data: 11/02/16 | godz.: 19:55)
  gameport? Wiesz jakie implikacje ma to dla nowych systemow?

  Oglednie napisze ze tam sa dwa timery klasy 555 (zazwyczaj jest to 556 czyli 2x555) gdzie rezystancja sciezki potencjometru w joysticku jest zamieniana na czas (RC) - czas jest mierzony przez CPU w praktyce oznacza to juz miliardy zmarnowanych cykli na prymitywna funkcjonalnosc w czasach gdy USB mozna zrobic programowo i podpiac taki joystick do komputera. http://www.mictronics.de/...ects/avr-usb-joystick/


 7. panda (autor: kombajn4 | data: 11/02/16 | godz.: 20:16)
  A co ma piernik do wiatraka? Ja mówię o tym że podpinam sprzęt do komputera a MS oświadcza że nie mogę go używać bo tak. A skoro obsługa gameporta jest tak zasobożerna to jakim cudem dawniej na starym sprzęcie te jojsticki działały i gry działały i nie było problemu? Miliard cykli na obsługe? Czyli co do samej obsługi gameporta potrzeba procesora 1GHz tak? To jakim cudem kontrolery na gameport działały na wolniejszych procesorach i jeszcze cały Windows chodził o samej grze nie wspominając? Poza tym co mi tam miliard cyklów jak mam 4 rdzenie po 3,7 GHz to mam 14,9 miliarda cykli CPU na sekundę.

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.