Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2020
Wtorek 9 lutego 2016 
    

Samsung wyprodukował pamięć SRAM 10nm


Autor: Giray | źródło: overclockers.ru | 12:31
Jak wiadomo z wcześniejszych informacji Samsung do końca tego roku chce rozpocząć masową produkcję w technologii 10nm FinFET. Ważnym elementem wielu układów scalonych jest pamięć typu SRAM. Pod tym niezbyt fortunnie brzmiącym w języku polskim określeniem kryje się pamięć statyczna RAM, nie wymagająca w odróżnieniu od pamięci typu DRAM odświeżania zawartości i dzięki temu zdolna do szybszej pracy. Dlatego też jest wykorzystywana jako pamięć podręczna procesora i może zajmować nawet 30% jego całkowitej powierzchni. Komórka pamięci SRAM składa się z 4-8 tranzystorów, najczęściej z sześciu. Ograniczenie obszaru zajmowanego w strukturze procesora przez tę pamięć w dużym stopniu wpływa na koszt jego produkcji. Na ostatniej konferencji ISSCC 2016, Samsung poinformował, że w porównaniu do drugiej generacji litografii 14nm technologia 10nm pozwala zmniejszyć wielkość komórki SRAM o 38%.

Zmniejszenie komórek 6-T o 38% -jest dobrym wynikiem i powinno dać pozytywny efekt. Należy jednak przy tym pamiętać, że dotyczy to tylko procesorów, których konstrukcja jest podporządkowana osiągnięciu jak najmniejszej powierzchni ich struktury krzemowej. W przypadku zaś wysokowydajnych procesorów, gdzie powierzchnia układu nie ma aż takiego znaczenia, wielkość komórki pamięci jest taka sama jak w technologii 14nm, choć sama jej struktura uległa zmianie. Zmniejszenie procesu produkcyjnego rodzi dodatkowe problemy technologiczne, przez co komórka pamięci SRAM wykonana w 10nm musi posiadać dodatkowe elementy.
W chwili obecnej trudno mówić o charakterystyce wydajności układów SRAM 128-Mbit. O ile istnieją już próbki pamięci SRAM wykonane w technologii 10nm, to układ pamięci tego typu istnieje w postaci projektu cyfrowego, który trzeba dopiero wykonać w krzemie.


 

    
K O M E N T A R Z E
    

Jeszcze nikt nie napisał komentarza.

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.