Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2023
Wtorek 23 lutego 2016 
    

Procesory Intela z serii Cannonlake będą obsługiwać instrukcje AVX 512


Autor: Giray | źródło: overclockers.ru | 20:54
Procesory Intela już od dość dawna obsługują instrukcje wektorowe AVX (128-bitowe AVX i 256-bitowe AVX 2). Wsparcia dla 512-bitowych instrukcji AVX 3 spodziewano się w procesorach rodziny Skylake, ale skończyło się tylko na oczekiwaniach. Oczywiście Intel wyposażył w te instrukcje procesory Xeon, należące do serii Skylake ale tej z przyrostkiem EP, czyli raczej będącej poza zasięgiem przeciętnych zjadaczy chleba. Oprócz tego AVX-512 obsługują akceleratory obliczeń Xeon Phi z serii Knights Landing. Nie wykorzystują one gwoli ścisłości całego pakietu tych instrukcji, podobnie zresztą jest i w przypadku Xeonów opartych na architekturze Skylake-EP.

Procesory Intela przeznaczone dla komputerów stacjonarnych dostaną te instrukcje dopiero po wdrożeniu technologii 10nm, czyli dotyczyć to będzie układów o nazwie kodowej Cannonlake. Mają one ukazać się wariantu optymistycznego dopiero w drugiej połowie przyszłego roku. Potwierdzają to niedawno wydane podręczniki dla programistów, mówiące o instrukcjach AVX512IFMA i AVX512VBMI. Ich wersja serwerowa ma z kolei dostać wsparcie instrukcji AVX512F, AVX512CD, AVX512DQ, AVX512BW i AVX512VL. Skylake-PE i Cannonlake ukażą się jednak dopiero najwcześniej w drugiej połowie 2017 roku, więc czasu jest dość sporo, aby programiści mogli przystosować swoje aplikacje do obsługi tych poleceń.
Nadchodzące procesory AMD wykorzystujące architekturę Zen obsługują tylko 256-bitowe instrukcje AVX, choć będą w stanie wykonać instrukcje 512-bitowe dzięki jednoczesnym przetworzeniu dwóch 256-bitowych bloków.

 

    
K O M E N T A R Z E
    

Jeszcze nikt nie napisał komentarza.

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.