Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Czwartek 25 lutego 2016 
    

Co to jest phishing? Nie daj się okraść ze swoich danych


Autor: Artykuł reklamowy | 17:12
Phishing, specyficzna forma cyberprzestępczości, to kradzież tożsamości w Internecie. Polega między innymi na tworzeniu stron do złudzenia przypominających strony instytucji finansowych. Praktyki oszustów bazują przede wszystkim na tym, że nie zachowujemy należytej ostrożności. Przed atakiem phishingowym można się łatwo ustrzec.



Czego chcą od nas oszuści?

Korzystając z dobrodziejstw bankowości internetowej i wykonując na co dzień płatności internetowe, jeśli nie zachowamy należytej ostrożności, możemy stać się celem oszustów. Jednym ze sposobów zdobycia naszych pieniędzy są ataki phishingowe. Mają one na celu wyłudzenie danych używanych w systemach instytucji finansowych, czyli loginu, hasła dostępu, numeru PIN, pełnego numeru karty, i oczywiście naszych danych osobowych. W tym celu kierują nas na stronę internetową stworzoną na wzór oryginalnej, gdzie czeka na nas formularz do wypełnienia. Tak pozyskane dane wykorzystywane są w celu otrzymania korzyści majątkowej – po prostu do kradzieży. Aby się nagle nie zdziwić, że nasze konto bankowe zostało wyczyszczone, wystarczy zachować kilka zasad ostrożności.

Jak się ustrzec przed kradzieżą danych?

Alarm bezpieczeństwa powinien nam się włączyć wtedy, gdy otrzymujemy e-mail – wyglądający na autentyczną wiadomość z banku, w której wykorzystywany jest specyficzny styl biznesowy i prawdziwe logo. W takich wiadomościach prosi się nas o podanie wrażliwych danych. Takie e-maile często powołują się o zmianę struktury IT banku, w związku z czym prosi się nas o potwierdzenie naszych danych. Często odwołują się także do naszego strachu, konieczność podania danych uzasadniając koniecznością zapewnienia nam lepszej ochrony czy informując o zablokowaniu konta, jeśli nie podamy naszych danych.

Bank czy operatorzy płatności internetowych nigdy nie poproszą nas o podanie hasła do serwisu. Dlatego nigdy nie wypełniajmy formularzy podanych w e-mailach. Jeśli mamy nasze dane podać na stronie internetowej, nie używajmy odsyłaczy zawartych w e-mailu – zamiast tego lepiej wejść na stronę internetową banku i znaleźć odpowiednią opcję. Warto też zaopatrzyć się w najnowszą wersję przeglądarki internetowej i zawsze posiadać aktywny program antywirusowy. Możemy sprawdzić w jego ustawieniach, czy blokuje strony phishingowe. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości, sprawdzajmy certyfikat bezpieczeństwa strony internetowej, na której wpisujemy dane. Warto wyrobić sobie taki nawyk. W razie otrzymania podejrzanej wiadomości czy wykrycia jakiejkolwiek niezgodności na naszym koncie – natychmiast informujmy o tym bank czy operatora e-płatności.


 


 
    
K O M E N T A R Z E
    

Jeszcze nikt nie napisał komentarza.

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.