Pojawiły się nowe informacje na temat rynku PC, który od kilku lat jest w zapaści. Firma badawcza Jon Peddie Research podała, że na tle całości rynku komputerów osobistych rynek stacji roboczych wygląda całkiem nieźle, notując wzrost w czwartym kwartale zeszłego roku o 0.8%, podczas gdy reszta rynku spadła o wielkość dwucyfrową, oczywiście mierzoną w procentach.
Zdaniem ekspertów wynika to z faktu, że użytkownicy są zadowoleni z wydajności swoich komputerów, często trzy- i pięcioletnich, i nie planują ich zmiany. Należy pamiętać też, że wiele zadań, do których były wcześniej wykorzystywane PC, z powodzeniem mogą wykonać smartfony i tablety. Nowe komputery osobiste kupuje się obecnie z przeznaczeniem do gier, ten segment rynku trzyma się bardzo dobrze, mimo rosnącej konkurencji zbliżonych konstrukcyjnie konsol najnowszej generacji.
Do komputerów osobistych zalicza się też stacje robocze. Ich użytkownicy są bardzo zainteresowani wzrostem wydajności tych urządzeń, wykorzystywanych do grafiki, obliczeń naukowych i finansowych. Nie jest to duży rynek, gdyż w czwartym kwartale zeszłego roku sprzedano na świecie 1,04 miliona tego typu komputerów, co jest ilością mocno zbliżoną do tej zanotowanej rok wcześniej.
Liderem pozostaje tu HP z 39% udziałem w rynku, niewiele wyprzedzając Della z 34%. Na trzecim miejscu jest Lenovo, który zwiększył swój udział do rekordowych dla siebie 15%. Następny w kolejności to Fujitsu ze swoimi 3% rynku, zaś pozostałe 10% segmentu stacji roboczych należy do mniejszych firm.
K O M E N T A R Z E
Jeszcze nikt nie napisał komentarza.
D O D A J K O M E N T A R Z
Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.