Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2021
Piątek 11 marca 2016 
    

MIT stworzył komputer kwantowy zagrażający szyfrowaniu RSA


Autor: Giray | źródło: overclockers.ru | 22:56
(3)
W połowie lat 90-tych amerykański fizyk Peter Shor stworzył algorytm kwantowy, który można wykorzystać w celu znacznie szybszego rozłożenia na iloczyny liczb pierwszych bardzo dużych liczb naturalnych przy użyciu komputera kwantowego. Aby znaleźć czynniki liczby 15 wymagane jest 11 kubitów (7 do obliczeń i 4 do buforowania danych pośrednich). Kubity są to elementy o wymiarach atomu, zdolne do jednoczesnego przenoszenia wartości 0 i 1 w stanie superpozycji kwantowej. W praktyce można obecnie stworzyć kubit przy użyciu bardzo silnie schłodzonych pułapek jonowych, kontrolowanych przez lasery. Wynika z tego, że stworzenie w pełni funkcjonalnego kubitu wymaga zastosowania kosztownej instalacji.

Jakiś czas później rosyjski naukowiec Alexey Kitaev stworzył zmodyfikowany algorytm Shora, który do rozłożenia liczby 15 na iloczyn dwóch liczb pierwszych wymaga zaledwie 5 kubitów. Dzięki temu w Massachusetts Institute of Technology stworzono 5-kubitowy komputer kwantowy i z powodzeniem użyto go do rozłożenia liczby 15 (3x5). Osiągnięcie to udowodniło możliwość stosowania prostych elementów kwantowych, możliwych do skalowania w znacznie większe urządzenie tego typu. Od tej pory zbudowanie komputera kwantowego zaczyna być zajęciem nie tyle dla fizyków, co dla inżynierów.
Rodzi to też poważne obawy do do bezpieczeństwa szyfrowania metodą RSA, gdyż komputer kwantowy jest w stanie błyskawicznie rozszyfrować dane zaszyfrowane tym algorytmem. Co prawda dziś nie istnieją jeszcze takie urządzenia, biorąc jednak pod uwagę postęp dokonujący się w tej dziedzinie, jest tylko kwestią czasu, kiedy to nastąpi.

 

    
K O M E N T A R Z E
    

  1. Oczywiście, że to tylko kwestia czasu... (autor: Kenjiro | data: 14/03/16 | godz.: 08:28)
    Z tym, że raczej dziesiątek, a może nawet setek lat, bo zwiększenie liczby kubitów jest bardzo trudne, a do rozłożenia wielkich liczb pierwszych potrzeba by kilkadziesiąt kubitów.

  2. Po raz kolejny proszę (autor: ligand17 | data: 14/03/16 | godz.: 10:38)
    nie pisz o tematach, o których nie masz zielonego pojęcia.

  3. @03 (autor: KamieniKupa | data: 15/03/16 | godz.: 15:31)
    Wave 2 ma 512 :/

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.