Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Wtorek 15 marca 2016 
    

GPU Polaris będzie nadal korzystać z pierwszej generacji HBM


Autor: Giray | źródło: overclockers.ru | 23:16
(7)
Dziennikarze serwisu PC Perspective podczas ostatniej prezentacji nowych rozwiązań graficznych AMD zamienili kilka słów z szefem Radeon Technologies Group, Raja Koduri. Efektem tej pogawędki jest kilka interesujących informacji o nowej generacji układów graficznych AMD.

Nowa architektura jest skonstruowana z myślą o zastosowaniu w kartach graficznych każdego segmentu cenowego i wydajnościowego. Nowy rodzaj ich nazewnictwa, czyli Polaris 10, Polaris 11 etc. nie ma żadnego przełożenia na rzeczywiste charakterystyki tych układów i jest po prostu zwykłym "ciągiem liczbowym".
Nowa architektura skupia się na relacji kosztów i wydajności. Wymaganą wydajność można osiągnąć między innymi poprzez poprawę skalowalności konfiguracji wieloukładowych. Obecnie bardziej opłaca się produkować niezbyt mocne GPU z racji niewielkiej powierzchni ich struktury krzemowej. Co ciekawe najwyraźniej i Nvidia jest podobnego zdania, skoro w swoich topowych procesorach graficznych ma wykorzystywać dwa połączone w jednej obudowie układy scalone.
GPU Polaris mają też nadal współpracować z pamięcią HBM pierwszej generacji. Powodem mają być czynniki ekonomiczne, oraz chęć AMD zamortyzowania wydatków poniesionych na rozwój nowego typu pamięci. Nadal nie więc wiadomo, czy ominięte zostaną ograniczenia dotyczące ilości wbudowanej pamięci (4GB), charakterystyczne dla obecnej generacji tych układów. Należy pamiętać, że nowa generacja procesorów graficznych może być w stanie obsługiwać większą ilość układów HBM. Z drugiej strony problemy z produkcją tego rodzaju pamięci mogły spowodować skupienie się Hynixa na wytwarzaniu najprostszych rozwiązań, poniżej możliwości oferowanych przez pierwszą wersję specyfikacji HBM. Całkiem możliwe, że mogą pojawić się układy HBM 1.5, składające się z ośmiu warstw, lecz o reszcie parametrów odpowiadających układom czterowarstwowym. Karty graficzne z GPU Polaris są dla AMD deską ostatniego ratunku i wydaje się mocno wątpliwe zaniedbanie w takiej sytuacji kwestii ilości pamięci, tym bardziej, że konkurencyjne rozwiązania graficzne, pojawią się w podobnym czasie i będą wykorzystywać pamięci GDDR5X, które pozwalają na zainstalowanie większej jej ilości, co zapewne wykorzysta Nvidia w swojej kampanii marketingowej.
Na prezentacji nie sprecyzowano daty premiery nowych krat graficznych. Pierwsza z serii kilku prezentacji ma odbyć się w czerwcu i być może zostanie na niej zaprezentowany topowy model tej generacji.
Całość wywiadu poniżej:


 


    
K O M E N T A R Z E
    

 1. giray (autor: mbe | data: 17/03/16 | godz.: 07:56)
  Gddr5x spodziewane jest na koniec 2016 wiec NV nie będzie mieć tych pamieci w polowie roku.

 2. ale (autor: Markizy | data: 17/03/16 | godz.: 08:22)
  w sumie wątpię żeby polaris miał pamięci hbm, tym bardziej że obecne układy wyglądają na średnia półkę, a Vega wychodząca w następnym roku ma być najwyższa półka z hbm2.

  Jedynie co to odgrzeją fury, chyba że uda im się powiększyć pojemność hbm dwukrotnie.


 3. 6 kości HBM1 po 1GB (autor: pwil2 | data: 17/03/16 | godz.: 11:39)
  karcie o wydajności Fury by styknęło w tym roku.

 4. z tego co można wyczytać tu i ówdze (autor: Soulburner | data: 17/03/16 | godz.: 12:01)
  wychodzi na to, że pamięci HBM w nadchodzącej generacji kart zarezerwowane będą dla najwyższych modeli, czyli nowszych odmian Fury i Titana. Karty niższego segmentu (a Polaris raczej ma zastąpić R9 290/390, nie Fury) pozostaną na GDDR5 i ewentualnie GDDR5X.

 5. pwil2 (autor: Markizy | data: 17/03/16 | godz.: 18:36)
  tylko wiesz jak bardzo to skomplikuje płytkę samego układu? Lepiej jak popracują nad hbm1 i utworzą hbm1.1 który ma większa pojemność o 100% i 20% lepsze osiągi.

  A takie coś mogli by kleić do swoich APU, i układów z niższej półki.


 6. @up Skomplikuje o tyle, (autor: Marcel | data: 18/03/16 | godz.: 08:43)
  o ile więcej będzie linii pamięci. No i komplikacja będzie właściwie dotyczyła przekładki łączącej GPU i stosy. Co do poprawy HBM1 to Hynix coś podawał że planuje 2 razy większą pojemność ale z taką samą ilością linii. Obydwa rozwiązania są pewnie możliwe do realizacji. Jeśli jednak Hynix nie zdąży to jak napisał @pwil2 6GB zdecydowanie lepiej by wyglądało niż 4GB. Chyba że zobaczymy następców serii 380 max ale wtedy wystarczy pewnie nadal GDDR5.

 7. @up (autor: Giray | data: 18/03/16 | godz.: 13:41)
  oczywiście o ile nie wynajdą jakiejś metody łączenia HBM z GPU bez udziału interposera...

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.