Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Poniedziałek 21 marca 2016 
    

Raport IDC 2015: jak wygląda przyszłość laptopów?


Autor: Artykuł reklamowy | 10:24
(3)
Najnowszy raport IDC nie ukazuje jakichś spektakularnych danych, raczej potwierdza to, co analitycy podkreślali już jakiś czas temu. Co prawda era komputerów PC wciąż nie dobiega końca, jakkolwiek to mobilne urządzenia są na topie i nic nie wskazuje na to, by w przyszłości ta tendencja miała się odwrócić.

Tylko fanatycy komputerów osobistych twierdzą, że PC wciąż jest na fali. Wyniki sprzedaży mówią coś odwrotnego: sprzedaż tego sprzętu w 2015 osiągnęła najsłabszy poziom od 2008 roku. Tak naprawdę jedynym producentem, który notuje pozytywne wyniki jest Apple. Choć cały segment komputerów PC wygląda nieciekawie, nie znaczy to wcale, że należy wieszczyć rychły jego koniec. Komputery stacjonarne wciąż są nieodzownym narzędziem pracy dla profesjonalistów, jak również graczy, którzy wymagają od swojego sprzętu najwyższej wydajności. W tym aspekcie nie powinno się nic zmienić przez długie lata – nawet jeśli rolę uniwersalnego komputera domowego przejęły laptopy.



Tablety: rewolucja niespełniona


Podczas gdy rynek pecetów okopał się na swoich z góry upatrzonych pozycjach, o tyle producenci tabletów czekają trudne chwile. Przede wszystkim widać wyraźny nurt spadkowy dla małych tabletów – te bowiem są skutecznie wypierane przez smartfony. Nic dziwnego, smartfony zapewniają tę samą funkcjonalność – przy o wiele większej wszechstronności. Brak rozbudowanego systemu operacyjnego dla tabletów sprawia, że mniejsze tablety stają się jedynie gadżetami, a gadżety mają to do siebie, że szybko się nudzą. Raport IDC pokazuje jednoznacznie, że przyszłość należy do tabletów wielkoekranowych, minimum 9 calowych.



Laptopy: segmentacja rynku


Jeśli chodzi o laptopy, to sprawa wydaje się być bardziej skomplikowana. Tutaj obserwujemy bowiem podział według zapotrzebowań konsumentów. Z jednej strony mamy laptopy do biura i przeglądania internetu, oglądania filmów, z drugiej laptopy do gier. Dobry i tani laptop do gier wciąż tchnie lekką utopią – zwłaszcza porównując ceny laptopów i komputerów stacjonarnych o podobnej wydajności. Różnice w cenie bywają kolosalne. Nic tu jeszcze nie jest przesądzone, zwłaszcza w obliczu wciąż słabnącej pozycji komputerów PC.



Komputery „2 in 1”: nowe szaty cesarza


Raport IDC wskazuje na jeden ciekawy trend. Dynamiczny wzrost sprzedaży hybryd, czyli tabletów z dołączaną klawiaturą, które dzięki większej funkcjonalności mogą pomóc producentom tabletów odzyskać stracone pole. Pamiętajmy jednak, że mimo sukcesów, wciąż jest to niewielki wycinek rynku. Czy hybrydy okażą się strzałem w dziesiątkę, czy też kolejnym sezonowym gadżetem, przekonamy się zapewne już wkrótce. Chociaż wszystko wskazuje na to, że przyszłość sprzedaży wyznaczą takie pojęcia, jak wszechstronność i mobilność.


 
    
K O M E N T A R Z E
    

  1. .... (autor: coolart | data: 25/03/16 | godz.: 09:36)
    byle by to nie było dołączenie klawiatury i tylko klawiatury. Tka hybryda powinna mieć w klawiaturze jeszcze dodatkowe aku, wejście na SD ewentualnie dysk SSD. Większość producentów będzie tylko jako klawiaturę dołączać byle by to się nazywało hybryda i mieć korzyści z dalszej sprzedaży

  2. Szkoda, ze nie ma laptopow DIY (autor: rookie | data: 25/03/16 | godz.: 12:27)
    Gdyby byly dostepne obudowy z monitorem, laptopowe mobo z wymiennym cpu oraz wymienne gpu w laptopach, wtedy producenci cpu I gpu mogliby zarobic krocie na entuzjastach I uzytkownikach chcacych tchnac zycie/poprawic parametry swojego sprzetu.
    Dlaczego ten rynek sie nie rozwija?


  3. rookie (autor: NimnuL-Redakcja | data: 28/03/16 | godz.: 19:36)
    mało miejsca w obudowie = dobór właściwych podzespołów byłby trudniejszy niż w przypadku desktopa. Obecnie laptopy są we wnętrzu spasowane bardzo ciasno. Obudowa DYI musiałaby być dość grubiutka.

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.