Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2023
Wtorek 5 kwietnia 2016 
    

Samsung rozpoczyna produkcję układów DDR4 w technologii 10nm


Autor: Giray | źródło: overclockers.ru | 13:18
Przejście do bardziej zaawansowanych technik produkcyjnych w elektronice skutkuje niższymi kosztami produkcji jak i też zmniejszeniem zużycia energii. Przekłada się to też na zwiększenie szybkości pracy układów scalonych, niezależnie od tego czy są to procesory czy pamięci. Stąd też ciągły postęp we wdrażaniu nowych metod produkcji. Potwierdza to wczorajsza informacja Samsunga o rozpoczęciu masowej produkcji 8-gigabitowych układów pamięci DDR4 produkowanych przy użyciu litografii "klasy 10-nm ".

To dość pokrętne sformułowanie może oznaczać zarówno technologię 10nm jak też i 19nm, które nominalnie należą do tej samej "kategorii". Według nieoficjalnych danych do produkcji wykorzystano proces technologiczny 18 nm.
Samsung przyznał, że te osiągnięcie wymagało przezwyciężenia niektórych barier technologicznych. Na przykład z brakiem naświetlarek pracujących w skrajnym ultrafiolecie (EUV) poradzono sobie stosując czterokrotne naświetlanie laserem argonowym zanurzonych w specjalnej cieczy płytek krzemowych, dodatkowo nakładając warstwę dielektryczną najlepszej jakości. Właśnie dzięki tym innowacjom Samsung zdołał opanować produkcję układów DDR4 w "klasie 10-nanometrowej".
Nowa technologia zaowocowała wzrostem szybkości pracy DDR4 z 2400 MHz do 3200 MHz, jak też zmniejszeniem zużycia energii o 10-20% w porównaniu z układami należącymi do "generacji 20-nm ". Dzięki niej można też wyprodukować o 30% większą ilość układów z tej samej powierzchni wafla krzemowego. Pierwsze układy DDR4 wykonane w nowym procesie produkcyjnym mają być przeznaczone dla systemów serwerowych i desktopowych, jednak do końca tego roku Samsung ma zaoferować rozwiązania przeznaczone dla urządzeń mobilnych.


 

    
K O M E N T A R Z E
    

Jeszcze nikt nie napisał komentarza.

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.