AMD zaprezentuje karty graficzne z GPU Polaris pod koniec maja
Autor: Giray | źródło: overclockers.ru | 13:43
(54)
Pierwsze karty graficzne AMD oparte na GPU Polaris, zostaną zaprezentowane pod koniec maja. Dowiedzieliśmy się, że AMD planuje zorganizować w tym celu specjalną imprezę w chińskim mieście Makao w przeddzień targów Computex 2016, które odbędą się w Taipei, na Tajwanie, w dniach od 31 maja do 4 czerwca.
Oczywiście, na tych targach nowe karty AMD też zostaną pokazane. Najprawdopodobniej chodzi, poza uniknięciem przyćmienia premiery przez inne wydarzenia, o wcześniejsze pojawienie się recenzji nowych kart graficznych, aby potencjalni kupujący mogli się z nimi szybko zapoznać, co z kolei sugeruje szybką dostępność nowych Radeonów na półkach sklepowych.
K O M E N T A R Z E
AMD zaprezentuje badziew (autor: Mario2k | data: 10/05/16 | godz.: 18:16) Bo te nowe karty beda wolniejsze od Fury X.
Oblookajcie akcje AMD jak beda leciec na pysk.
@up (autor: ElFi | data: 10/05/16 | godz.: 19:16) Dlaczego zaraz badziew? Mocniejsza wersja ma mieć wydajność obecnego GTX970 (no może nie zawsze:) i konkurencyjną cenę, czyli swoich amatorów powinna znaleźć.
Problem jaki się pojawił to spory spadek cen starych GTXów w związku z prezentacją możliwości nowych modeli. Nie wiadomo czy AMD jest na taką opcję przygotowane:
1) trzeba będzie jeszcze bardziej zejść z ceny
2) trzeba działać szybko, bo klientela weźmie używane GTXy.
Na chwilę obecną nie wygląda to najlepiej, zejście z cen to straty, a szybkie działanie jak kart nie ma - sami wiecie....
Mario2k (autor: biuro74 | data: 10/05/16 | godz.: 19:42) Jak jestes pewien tego, co mowisz - mozesz zarobic. Krotka sprzedaz sie to nazywa, albo inne instrumenty pochodne, jak opcje, kontrakty albo warranty: zajmuj pozycje krotka na AMD. Inaczej jestes niewiarygodny :)
Niestety... (autor: Kenjiro | data: 10/05/16 | godz.: 21:36) Znów AMD jest w ciemnej d..., bo nVidia zrobiła sprytny wybieg swoją papierową premierą, przez co zamroziła część potencjalnych chętnych na nowe karty AMD.
A jeśli plotki o wydaniu nowych kart nVidii na przełomie maja i czerwca się potwierdzą, to nikt na AMD nawet nie spojrzy, bo wszyscy będą testować i opisywać karty nVidii.
Już któryś raz AMD prezentuje brak sensownej kampanii premierowej, nie wiem czy kiedyś się obudzi z tego letargu...
@2 fakt, coraz niższe ceny 970 mogą być problematyczne dla AMD (autor: rzymo | data: 10/05/16 | godz.: 21:40) AMD nie będzie musiało schodzić z ceny, jeśli słabość tych chipów wykorzysta - rynek potrzebuje następcy GTX750 (czyli to co mają gtx950/960 - koder i dekoder h.265, hdmi 2.0, hdcp 2.2), karty bez dodatkowego gniazda zasilania, brak modeli niskoprofilowych, pasywnych, jednoslotowych... Tu jest sporo do ugrania.
Z niezrozumiałych dla mnie względów żaden producent nie zdecydował się wypuścić np. niskoprofilowej 950tki.
@5. (autor: Kenjiro | data: 11/05/16 | godz.: 09:18) Z prostego powodu, ten segment jest mało opłacalny, ponieważ ten rynek (HTPC i małych urządzeń) jest bardzo skromny. Prawdziwa opłacalność zaczyna się od poziomu 960 na rynku detalicznym, a sensowne pieniądze zarabia się dopiero na najdroższych konstrukcjach.
Trzeba pamiętać, że rynek masowy to duża konkurencja i walka cenowa, w efekcie czego producent chipów zarabia niewiele. Szkoda, że nie ma szczegółowych bilansów z rozbiciem na konkretne produkty i ich koszty (bo jeśli są, to chętnie bym je przytulił ;)), bo to by mogło dobrze wyjaśnić obecne spekulacje...
ElFi (autor: Markizy | data: 11/05/16 | godz.: 09:56) jaki spadek cen, skoro nvidia już nie klepie swoich układów które sa w 970/980. Może na rynku wtórnym coś spadną ale i tak nie wiele. I to bym miał wątpliwości bo będą wycenione adekwatnie do wydajności a i pewnie powyżej.
@Kenjiro #4
jak by nie zapowiadali swoich kart co najmniej od ostatniego roku. Teraz co najwyżej trochę więcej detali podali.
@Kenjiro #6
a nie było tak przez lata że to na budżetowych kartach zarabiało się najwięcej do czasu aż nie pochłonęły tego działu na dobre integry? Ogólnie najwięcej się zarabia na kartach których się najwięcej sprzedaje czyli średni segment.
@7. (autor: Kenjiro | data: 11/05/16 | godz.: 14:15) Powiedzieli, że będą, pokazali parę slajdów i cisza... Porównaj to z działaniami konkurencji, o których się pisze i wywnioskuj jakie są tego efekty.
Budżetowe, ani tym bardziej masowe to zdecydowanie nie niskoprofilowe 950 do HTPC. Rynek masowy dzisiaj to głównie karty droższe (>200$), a nie budżetowe (czyli na poziomie 100-120$). Prawdziwy budżet się słabo sprzedaje, bo ma z jednej strony konkurencję od strony APU, a z drugiej za niewielką dopłatą masz sporo lepszą kartę. Oczywiście nie dotyczy to dużych OEM (którzy wkładają karty wedle swojego uznania), ale tu z kolei oni dyktują warunki i marże producenta są niskie.
PS. (autor: Kenjiro | data: 11/05/16 | godz.: 14:16) Oczywiście za rynek masowy uznaję rynek masowy *detaliczny*.
Zastanawia mnie kwestia uzysku w kontekście odmiennych (autor: Pijar | data: 11/05/16 | godz.: 16:47) planów wydawniczych AMD/nVidia. Teoretycznie w nowym procesie technologicznym uzysk jest mniejszy więc nVidia wydaje najdroższe modele gdyż jest ich mniej i można je sprzedać drożej. AMD natomiast, chyba nie kieruje się takim kryterium skoro uderza najpierw w segment średni. Ma lepszy uzysk czy nie ma jeszcze gotowych projektów mocniejszych kart, które byłyby w stanie wykorzystywać obecnie dostępne komponenty ? Równie dobrze może się okazać że nVidia rzuca na pierwszy ogień odgrzane na mniejszym procesie technologicznym obecne produkty pod nową nazwą a pracuje po cichu nad faktycznie nową generacją. Za tym przemawiałyby pogłoski o ograniczonej sprzętowej implementacji dx12 do nowej generacji oraz niemal podwojone zegary rdzenia.
@up (autor: ElFi | data: 11/05/16 | godz.: 19:20) W nowym procesie stopa błędów jest większa niż w procesie dojrzałym, czyli im większy układ tym większe ryzyko uszkodzonej sztuki. Jednak obecne układy grafiki to głównie powtarzalne (identyczne) bloki obliczeniowe, które łatwo zablokować/wyłączyć na etapie testów, jeżeli taki blok wykaże błędy w działaniu. Stąd brak "pełnych" układów na starcie - zamiast 2560 jednostek obliczeniowych mamy np: 2048 lub 1766. Te brakujące bloki to właśnie bloki uszkodzone i wyłączone z użytku. W każdym razie dzięki takim zabiegom praktycznie każdy układ nadaje się do wykorzystania. Inaczej jest z procesorami CPU, gdzie mamy 4-8 rdzeni i najmniejszy błąd eliminuje cały rdzeń czyli 25%(lub 12,5) procesora. Kilka błędów i układ nadaje się na śmietnik.
Ale wracając do tematu: skoro układy grafiki są dość "odporne" na błędy to brak dużych układów u AMD oznacza że:
1) proces wciąż raczkuje (bardzo duża ilość błędów) albo
2a) proces dobry ale projekt układu słabszy od konkurencji (=słaba sprzedaż) albo
2b) idą w masówkę (małe układy czyli więcej układów z wafla, więcej kart w tym samym czasie, masowa sprzedaż) albo
3) wszystko powyższe czyli... kaszanka
Pod koniec miesiąca powinno już być wszystko jasne:)
@12 Elfi - zapomniałeś jeszcze o jednym (autor: Marcel | data: 12/05/16 | godz.: 08:15) 4) AMD nie ma kasy na zaprojektowanie "na raz" wszystkiego
W tym kontekście posunięcie ze średnim segmentem jest dobre - nV się odkryje a oni będą mogli jeszcze ew poprawić co nieco. A że brak kasy i związane z tym kłopoty w projektach może poświadczyć info, że ZEN też (na rynek konsumencki) ma wyjść tylko w wersji 8 rdzeniowej a reszta to będą kości nie spełniające wymagań.
trudno cokolwiek powiedzieć o Polarisach (autor: Soulburner | data: 12/05/16 | godz.: 09:37) bo tak naprawdę nie wiemy o nich nic. Jakiego poziomu wydajności się spodziewać? Krążą plotki, że Polaris10 ma być porównywalny z 980Ti. Jeśli okazałoby się to prawdą, to wcale nie jest źle, a gdyby jeszcze cenowo faktycznie była to półka "mainstream" (czyli najmocniejszy Polaris to Radeon typu R9 480), to będą to karty bardziej opłacalne od GTX1070.
Mi, póki co, wydajność lekko podkręconego R9 290 wystarcza - jeśli Polaris10 miałby jedynie wydajność zbliżoną do 290/390, ale jednocześnie dawał 8 GB pamięci (Kingdom Come: Deliverance się dusi w 4 GB w 1080p) oraz chciał przy tym dużo mniej prądu, to biorę. Latem mało gram nie tylko dlatego, że lato i lepiej iść w plener, ale również dlatego, że w pokoju się robi jeszcze cieplej i obawiam się, że i ja i Radeon się rozpuścimy ;)
Pojawiła się również plotka, że AMD nieco wystraszone nowymi GeForce'ami przyspiesza premierę Vegi - tej właśnie najciekawiej zapowiadającej się karty z pamięciami HBM2. Jeśli by się to jakimś cudem udało, to byłoby ciekawie - pytanie tylko, czy nie oznacza to, że Polarisy są strasznie cienkie.
Reasumując: nie mamy zielonego pojęcia czego oczekiwać od kart AMD. Nowa oferta Nvidii wydaje się ciekawa, ale też poczekajmy na testy, czy faktycznie jest tak, jak Nvidia rzecze, że jest.
PS - po przejściu Dooma sprzedaję swojego Radeona. Chętni na Asusa DirectCU II R9 290 proszę śmiało pisać na mejla z profilu ;)
@Marcel (autor: ElFi | data: 12/05/16 | godz.: 12:10) Logikę i tak zaprojektowali, a kwestia większego układu to Copy/Paste w ichnim AutoCadzie - powielenie identycznych bloków obliczeniowych. Raczej stawiałbym na to, że GF w tej chwili nie jest w stanie wykonać dużych układów lub byłoby to zbyt kosztowne. Zresztą te układy co teraz robią czyli Polaris 10 i 11, raczej też są na etapie doskonalenia. Wskazuje na to, to że AMD zwleka z produkcją kart i nie podaje parametrów (taktowanie, ilość bloków) układów.
@Soulburner
Coś tam zawsze można powiedzieć, samo AMD przedstawiało mniejszy układ jako rywala dla GTX950, więc większy układ może być rywalem dla....GTX970? O 980Ti zapomnij.
ElFi (autor: Markizy | data: 12/05/16 | godz.: 17:25) tylko że mogło być to działanie mające na celu zmylenie publiki bo nie konkurencji (maja swoich agentów) i zdobyć większy rozgłos dzięki większemu szokowi jak się okaże że są to układy znacząco lepsze niż pierwotnie mówiono.
wszystko możliwe:) (autor: ElFi | data: 12/05/16 | godz.: 18:04) Niedługo się dowiemy jak sprawy stoją...
Proste (autor: pwil2 | data: 13/05/16 | godz.: 10:00) AMD trochę przejechało się na słabej dostępności HBM1 i nawet świetna karta przy ograniczonych możliwościach produkcyjnych nie przyniesie ogromnego zysku.
Teraz muszą wypuścić coś na starych pamięciach GDDR5 (lub niewiele wydajniejszych GDDR5X), by dopiero później przywalić mocarną w DX12 kartą z HBM2 (1TB/s RAM).
~300GB/s miał już stary jary R9 7970 z 2048SP.
Polaris 11 jest na rynek mobilny.
Polaris 10 ma mniejszy numer, bo został zaprojektowany wcześniej.
Kenjiro błąd niskoprofilowe karty się sprzedają bardzo dobrze (autor: Sławekpl | data: 13/05/16 | godz.: 14:28) możesz mieć Brazosa i jak dodasz taką kartę to nadal taki komp posłuży do HTPC a z Jaguarem to już żaden problem
z układami chipzilli może być większy problem bo często na ich płytkach udostępniona jest tylko jedna linia PCIe, AMD w swoich dawało cztery linie a to grafie do filmów i prostych gierek w zupełności wystarczy
płytek ITX się sprzedało mnóstwo, Brazos był swego czasu strzałem w dziesiątkę, jeśli dokupienie grafy za kilka stówek wystarczy do oglądania filmów w 4k to bardzo wielu obecnych użyszkodników się na taką kartę zdecyduje, nie będą musieli kupować nowego procka, płyty, nowych pamięci DDR4 itp. to spora korzyść
i co to za porównanie 1080/1070 do Polarisa, to jest zupełnie inny target, nV celuje swoimi w entuzjastów, a AMD w użytkowników którym nie jest potrzebna najwyższa dostępna wydajność i są w stanie wydać kilka tysięcy, topowe układy AMD będą pod koniec roku albo z początkiem przyszłego
spadającymi cenami 970 bym się nie przejmował, Polaris ma żreć znacznie mniej prądu, wydajność 970 nV będzie osiągalna w praktycznie podstawowych zestawach ze słabszymi zasilaczami, nie musi nawet Polaris pokonać 970, wystarczy że się zbliży wydajnością i zapewni pełne wsparcie dekoderów sprzętowych oraz HDMI 2.0
nie wszystkim jest potrzebne ileś set punktów w benchmarkach i 200 klatek :P
nV na chwilę obecną wydała karty na papierze, nawet nie ma przecieków kiedy będzie zniesiona blokada info oraz dostępność w sklepach,
może tak być że Polaris będzie dostępny a na 1080/1070 chętni nadal będą musieli czekać, więc ten szum który zrobiła nV wcześniejszą prezentacją wcale nie musi się okazać korzystny dla nich
AMD nie po raz pierwszy prezentuje nowe układy w słabszych kartach, sprawdziło się wcześniej to niby czemu teraz miałoby się nie udać, nV ma z nowszych kart w tym segmencie (bez wtyczki zasilania) tylko 750 i 950, z tym że te drugie to nadal duże karty, nie widziałem żadnej 950 jednoslotowej, a niskoprofilowe są tylko 750
mam nadzieję że Polarisy w takiej wersji się pojawią, teraz AMD ma takie tylko 7750 a to już bardzo stary układ jak na GPU choć nadal szybszy od topowych APU
zapowiada się bardzo ciekawy rok :)
@up (autor: ElFi | data: 13/05/16 | godz.: 21:57) Większość portali kończy testować nowe GTXy, premiera 27 maja. Jakieś pytania?
Sławekpl (autor: Mario2k | data: 14/05/16 | godz.: 10:42) Typowy fanboy AMD ?
takich też potrzeba żeby było ciekawiej .
Dodam że mam w kompie R9 Nano ale fanboyjem nie jestem i nie będę bo to domena zarezerwowana dla postrzegających inaczej.
Poza wydajnoscia (autor: krogulec | data: 14/05/16 | godz.: 10:56) Nowych kart nVidia, która tak naprawdę nie jest znana, chociaż przypuszczalnie będzie bardzo wysoka istotna jest też cena. Niestety wiele wskazuje, że początkowa cena 1070 bedzie u nas wynosiła 2200 zł, bo dostępne będą tylko wersje referencyjne, które tym razem mają podobno być droższe od niereferentow. Jeżeli tak będzie to amd może naprawdę dużo ugrać, ale ważne jest, żeby ich nowej karty z przedziału 1200 - 1600 zł były wyraźnie wydajniejsze od gf 970. Gdyby dodatkowo w przedziale 800 - 1200 wypuściliby kartę o wydajności gf 970 to naprawdę mogliby zawalczyć na rynku. Oczywiście ci którzy już mają 980 albo 980ti się oferta amd nie zainteresują, ale wielu z posiadaczy takich kart nowymi kartami nVidia też się nie zainteresują i będą czekali na kolejną generację. Amd za to może przyciągnąć użytkowników radeonow 290 i 7970/7950 a nawet gf 960 pod warunkiem, że ich karty będą odpowiednio wydajne
Czyli wciąż nic nie wiadomo (autor: krogulec | data: 14/05/16 | godz.: 22:05) Skoro oni tam piszą, że Polaris 10 będzie miała 5,5 teraflopa w wersji mobilnej. Trzeba na spokojnie poczekać do końca miesiaca
a tymaczasem GTX 1080 (autor: Zbyszek.J | data: 15/05/16 | godz.: 01:55) wersje niereferencyjne podkręcają się na chłodzeniu powietrzem do 2400 MHz, a z chłodzeniem wodnym mają wyjść wersje taktowane standardowo zegarem 2500 MHz
Mario2k zebranie wszystkich info razem (autor: Sławekpl | data: 15/05/16 | godz.: 11:34) i obiektywne stwierdzenie to od razu fanboj
wybacz że nie wzdycham za nV
ręce opadają
jest Async Compute, i kolejna generacja algorytmów kompresji koloru. Do tego duża robota wykonana przy optymalizacji ścieżek w celu uzyskania wysokich zegarów taktujących.
Ogólnie kipesko widzę teraz sytuację AMD na rynku GPU. Nvidia od czasu Keplera ostro przyłożyła się do dalszej pracy, a AMD od czasu HD 7970 poszło spać. Zresztą poniższy wykres jest wymowny: http://wccftech.com/...-1080-official-slides-leak/
Zbyszek (autor: Soulburner | data: 17/05/16 | godz.: 00:09) Pascal nie obsługuje asynchronicznych shaderów. Asynchroniczne obliczenia przeprowadzać potrafi, owszem, ale aby móc korzystać z tego w grach potrzebne jest jeszcze renderowanie grafiki, a tego Pascal nie potrafi tak samo jak Maxwell.
AMD GCN umie wykonywać obliczenia asynchroniczne + grafikę równocześnie, natomiast Maxwell i Pascal (ten drugi nieco wydajniej dzięki zmodyfikowanemu wywłaszczaniu) muszą przełączać się między obliczeniami a renderowaniem grafiki.
Fanboye amd, nv, intela, chipsów i psiej karmy. (autor: Monku | data: 17/05/16 | godz.: 09:47) To dziecinada.
Ale już szczególnie śmieszy mnie podniecenie gimbusów tym, że nv czy intel dokopie amd.
Takie poprawianie sobie samooceny identyfikacją z silniejszym. Psychologia gówniarzy.
Problemem dużo istotniejszym jest monopolizacja rynku. Jeśli amd upadnie, wszyscy słono za to zapłacimy.
Trzeba nie mieć wyobraźni, żeby tego nie dostrzegać.
I choćby z tego względu przy podobnej opłacalności należy wybierać sprzęt słabszego producenta.
Dla dobra własnego portfela.
Sam mam zamiar na jesieni kupić jakąś nową kartę amd. (autor: Monku | data: 17/05/16 | godz.: 09:49) Oczywiście w rozsądnej cenie.
Monku (autor: pawel1207 | data: 17/05/16 | godz.: 14:47) owszem ale po 1 . Amd samo do tego darzy i to na rynku pro jak i konsumenckim.
2. lesery z AMD maja jakis opor na wiedze.. plus brak zdolnosci menadzerskich.
3.Robia cos pomysl jest dobry konczy sie na fazie eksperymentow ew. bety i zamykamy z kolei gowniane rozwiazania jak buldek dla rynku konsumenckiego sa na sile do smierci glupio wciskane i promowane zupelnie bez sensu..
4. support zwlaszcza "pro" w porownaniu do konkurencji to porazka i klapa jest ..
5 zla wycena produktu ok teraz troche zmadzeli zobaczymy jak przy polarisie .
6 obiecanki cacanki a puzniej wychodzi jak wychodzi po prostu nie potrafia swoich pomyslow czesto dobrych zrealizowac i dopracowac...
7 z dugiej strony popatrz teraz intel na rynku cpu dominuje kiedy ostatnio zmieniales procka ?? czy mb. ? u mnie w domowym kompie rozwoj zatrzymal sie na sb podkreconym na bezpieczne 4.8 i szczeze nie czuje jakiejs strasznej roznicy miedzy sb a sky.. to jest zaleta i jednoczesnie wada monopolu wolniejszy rozwoj stagnacja kiedys wymienialo sie proc z ramem co roku bo takie przyrosty mocy byly teraz raz na 4 generacje :D
ad32 (autor: MacLeod | data: 17/05/16 | godz.: 16:15) Nic dodac nic ujac. Nikt mnie nie zmusi do kupowania crapu. A wina lezy po stronie samej firemki, robi crap, wieczne obietnice i zatrudnia patalachow a zly intel i nvidia nie maja nic z tym wspolnego.
Tutaj -> (autor: loccothan | data: 17/05/16 | godz.: 20:16) Testy "nowego" 1080 razem z 980Ti i TitanX OC
ad. 32 (autor: Monku | data: 18/05/16 | godz.: 07:49) Po części zgadzam się. Zawsze można coś zrobić lepiej.
Niestety duże firmy działają jak kombinat komunistyczny. Układy, układziki, najważniejsze żeby szef był zadowolony z wykresów. Wiem bo w takich pracuję/wałem.
Niestety jedne są zarządzane lepiej, inne gorzej.
Ale tego nie wiem, jak jest w amd.
Krytyka krytyką, ale powinna być konstruktywna.
Sam siedzę na phenomie II 955 i nie mam zamiaru nic zmieniać. Karta graficzna to co innego.
Z drugiej strony elektronika dochodzi powoli do ściany. Nie ma już za dużego manewru w schodzeniu na niższe procesy. Wystarczy porównać wielkość procesu i rozmiar atomów...
Intel też zastopował. Te kilka poziomów, jakie jeszcze teoretycznie pozostało, są bardzo drogie we wdrożeniu.
Na pewno można iść w procesory i gpu wielordzeniowe. Ale to też nie jest wyjście w nieskończoność. Ze względów programistycznych ale głównie cieplnych.
I żadne grafeny tego diametralnie nie zmienią.
Może inny nośnik, nie elektrony. Procesory spinowe, choć o nich ucichło.
Może fotonowe, kwantowe? Ale to nadal chyba pieśń przyszłości. Odległej. Może biologiczne.
Takie dywagacje na marginesie.
No i firmy zarabiają na nas. A my musimy myśleć o naszym interesie. Nie tylko dziś, ale i jutro...
5nm lub 7nm (autor: Zbyszek.J | data: 18/05/16 | godz.: 12:30) lub coś pomiędzy tym to będzie ostatni proces krzemowy. Potem zostaną nanorurki.
@Monku (autor: Deathraw | data: 18/05/16 | godz.: 14:10) Siedzisz na ostatnim dobrym procku od AMD, więc nawet zbytnio nie masz wyboru ze zmianą-pozostaje conajmniej i5 żeby to miało większy sens. A co do tego, że konkurencja ma wpływ na ceny, to jak widać nie ma. AMD klepie Hawaii już prawie 3 lata, a na drugie urodziny, wraz z odsmażeniem kotleta dowaliło mu 100$ podwyżki w stosunku do ceny po obniżce (220usd za r9 290 niereferenta(za tyle można było tyle dostać) vs 330usd za r9 390(sugerowana cena na premierę). Więc jak widać mogli spokojnie zejść z ceną, tym bardziej że o ile r9 390 i 970 wydajnościowo są porównywalne, o tyle do 390 trzeba mieć lepszy procek znacznie, mocniejszy zasilacz, przygotować się na większe rachunki za prąd, a i obudowa byle jaka ze względu na rozmiary i ilość wydzielanego ciepła nie może być. Tak czy siak powtórzę się po raz n-ty r9 390 jest droższy niż był r9 290x po przecenach!
Niestety konkurencja nie gwarantuje niczego. Nie wiem jak w innych miastach, ale u mnie na przykładzie kin-ceny biletów są praktycznie identyczne, tylko w środy jest taniej w multi, we wtorek w heliosie. Różnice są marginalne-jedno kino ma taniej o złotówkę w sobotę a inne bierze dopłatę za 3d+zdziera za wypożyczenie okularów.
Podobnie sytuacja ma się z piractwem. Piractwo spadło znacznie, a gry ciągle drożeją wbrew temu co "eksperci" z branży sugerowali-gry są drogie bo piracimy, bla bla bla. Piractwo spadło, a za wiedźmina 3 za wydanie nieco uboższe od jedynki szukając najtaniej jak się da zapłaciłem 50% więcej. Ktoś powie, że koszty wzrosły, ale niech potem zobaczy te koszty w odniesieniu do sprzedaży wiedźmina 1 i 3. Podałem przykład wiedźmina w związku z tym, że ludzie często zasłaniają się kursem dolara, zdaję sobie sprawę, że jest to w globalnym aspekcie wiedźmina 3 nie bez znaczenia, jednak jest to polska gra, polskiego developera, wydana przez polskiego wydawcę.
ad.37 (autor: pawel1207 | data: 18/05/16 | godz.: 15:37) a nie jest konstuktywna.?
wymyslaja cos, wprowadzaja zapominaja nv odkopuje to i robi z tego dzialajacy funkcjonalny produkt przyklady masz open cl, wsparcie dla linuxa, teslacja itp.itd najczesciej okazuje sie ze nv mimo mniejszej liczby innowacji potrafi zrobic solidny produkt opierajac sie na pomyslach amd i wdrozyc go z sukcesem co z tego ze amd ma 2 miliony bajerow ktore dobrze wygladaja na papierku w rzeczywistosci czesto impementacja pomyslu w wykonaniu AMD jest po prostu niedopracowanym bublem puzniej ktos inny siega po niego i robi z niego cos co mozna urzywac i to jest glowny bol w tzw. dupie u AMD..
procesorami kwantowymi bym sie nie martwil zbytnio :D puki co nawet jesli bedzie,my mieli hardware to wymyslenie algorytmow potrwa drugie tyle na dobra sprawe dla konsumenta komputer kwantowy naszybciej bedzie dostepny jako maszynka szyfujaco deszyfujaca . spinowe to piesn przyszlosci. Fotonowe i tu mozna by pierwsze kroki stawiac niemniej po co skoro jest krzem sa fabryki po co inwestowac w nowe w przeszkolenie w nowych inzynierow skoro krzem w tej czy innej formie jeszcze pociagnie .. to jest niestety myslenie wielkich koncernow tak naprawde z technologi krzemowej przestana korzystac tylko jesli beda na niej stratni do czego sami nie dopuszcza jak powiedzial Deathraw "konkurencja niczego nie gwarantuje przynajmniej w dzisiejszych czasach i przy obecnych ukladach..
@Deathraw Konkurencja na pewno jest ułomna, (autor: Monku | data: 18/05/16 | godz.: 15:46) szczególnie jeśli sprowadza się do 2-3 firm. Zawsze jakoś się dogadają lub przynajmniej ustawiają względem konkurenta.
Jednak to i tak lepiej niż jeden monopolista.
Ludzie tego nie rozumieją i sami wybierając 1-2 marki w danej branży prowadzą do monopolów.
To zresztą chyba nieuniknione w dłuższej perspektywie.
Jednak należy mieć tego świadomość i wpływać tym co się kupuje na naszą przyszłość. Bo nie jest ona jednak na szczęście jednoznacznie określona.
To samo dotyczy kupowania lokalnych produktów wspierających lokalny rynek. O ile to możliwe i sensowne.
Ale to inny temat :)
Co do gier to zgadzam się. Firmy ustalają cenę tak, by zarobić. A jak sprzedaż pójdzie lepiej, to mają bonus...
Gry kupuję od czasu do czasu. Ale wolę poczekać kilka miesięcy i kupić grę w rozsądnej cenie bez podatku od nowości.
Z drugiej strony gry AAA wymagają olbrzymich nakładów. Niejedna firma popłynęła na tym. Jak więc zwykle, wszystko zależy od punktu widzenia/siedzenia.
Niejednokrotnie nie byłem przekonany do końca do wydawania np. stówy na grę. Wypróbowałem pirata i jeśli gra była tego warta, to ją kupiłem.
Inna sprawa, że są tytuły, za które zapłacę dobrą cenę. Bo wiem że są tego warte. Płacę twórcom za ich pracę.
Wiedźmin to akurat nie moje klimaty.
@pawel1207 (autor: Monku | data: 18/05/16 | godz.: 15:52) Niestety krytyka amd, jak i nv często jest uprawiana na zasadzie narzekania. Oczywiście nie każda.
Co do przyszłości komputerów to po części zgadzam się z tobą.
Choć dziwne, bo pierwszy artykół o procesorze magnetycznym (spinowym) przeczytałem w chipie w... 2005: http://www.chip.pl/...chiwum/2005/11/magnes-i-bity
Albo to więc za trudna technologia, choć podobno powoli rozwijana, albo patenty ktoś kupił i czeka no kres technologii krzemowej...
@39. (autor: pwil2 | data: 18/05/16 | godz.: 16:08) Karty AMD mają więcej czystej mocy (RAW POWER, SP, szyna pamięci) i więcej tranzystorów, więc koszt produkcji jest wyższy. nVidia ma lepsze układy z deweloperami i w DX11 mogli uzyskać podobną wydajność, niższym kosztem, więc i marże wyższe były.
@Monku (autor: Deathraw | data: 18/05/16 | godz.: 17:42) Zgodzę się odnośnie wspierania sklepów lokalnych, ale jednak nie zgodzę się z użyciem tego przykładu jako analogicznego do sytuacji AMD vs INTEL. AMD nawet jak padnie, to nie zniknie, na pewno ktoś z dużym budżetem to przejmie i wejdzie w rynek gpu/cpu. Oczywiście może się stać inaczej, ale myślę że jest to bardzo nieprawdopodobne, żeby nikt nie skorzystał z tego co do tej pory opracowali i opatentowali.
Co do monopolisty, to jest to złe, z drugiej strony nawet monopolista musi się dostosować do rynku. Na rynku konsumenckim jak dowalą jakąś kosmiczną cenę po prostu nie będzie popytu i będą musieli ją zbić żeby zarobić. Tak jak wyżej ktoś napisał-intel jest monopolistą na rynku cpu w pewnym segmencie, a jednak dalej i5 i i7 poza kuriozalną sytuacją braku dostępności Skylake z zeszłego roku kosztują w miarę podobnie z generacji na generację. Przyrost jest mizerny, ale to też ma swoje zalety-siedzisz na 2500k, albo 2700k i możesz lać na zmianę procesora, a jak siedzisz na c2q, albo phenomie II to przesiadasz się na i5/i7, jak gpu potrzebuje więcej i odczujesz zauważalną zmianę i wiesz, że na parę lat procesor starczy z palcem w nosie.
@pwil2
Ja sobie doskonale zdaję sprawę, jako amator HW, ale kogo "normalnego" przy kupnie to obchodzi? Jak widać dało się sprzedać hawaii za 220usd, więc skąd te 50% podwyżki? Bo chyba nie za dodatkowe 4gb ram?To jak wyglądają kontakty AMD z deweloperami to chyba nie tylko wina NV i ich nieuczciwych praktyk, ale też samego AMD. Przez prawie 3 lata produkcji uzysk Hawaii też pewnie mają już dobry na tyle, żeby nie tracić za wiele, więc dowalanie sobie marży jak mają szansę odbić sporą część rynku nie jest dla mnie wyjściem jakkolwiek godnym pochwały zarówno myśląc tu o sobie jako kliencie, jak o przyszłości firmy i rynku.
pawel1207
Smutnie było z TressFX-miało chodzić dobrze tylko na AMD, a po paru patchach i wersjach sterowników na GF też śmigało.
Swoją drogą ciekawe w jak ciemnej d**** byłoby AMD, gdyby nie to, że ich karty w pewnym okresie były masowo kupowane do kopania kryptowalut.
@Deathraw (autor: Monku | data: 18/05/16 | godz.: 18:12) Nie twierdzę że sytuacja amd - nv jest analogiczna ze wspieraniem lokalnych firm. A raczej chodzi mi o to by być świadomym konsumentem. Świadomym tego że cokolwiek kupując dajemy swoją kasę konkretnej firmie. Wspieramy tą a nie inną. I to będzie mieć skutki w przyszłości. Dla firmy, dla nas i dla gospodarki. Można powiedzieć, że to taka ułomna, ale jednak analogia demokracji. Cokolwiek by o tej ostatniej nie mówić.
Co do upadku amd. Pewnie nikt tego dziś nie wie, co by się stało z pozostałością po tej firmie. Ale zawsze należy przewidywać najgorszy wariant.
@Monku (autor: Deathraw | data: 18/05/16 | godz.: 18:48) Zgadzam się odnośnie świadomych zakupów, jednak uważam za absurdalne kierowanie się możliwością wystąpienia monopolu przy wyborze procesora czy karty graficznej, tym bardziej ze nie mamy żadnej gwarancji, że firma którą wsparliśmy pod przywództwem kogoś nierozgarniętego nie doprowadzi się sama do bankructwa.
@Deathraw (autor: Monku | data: 18/05/16 | godz.: 19:32) Nie mówię, żeby robić to ze stratą dla siebie. Ale jeśli mam wybrać 2 produkty 2 firm podobne do siebie wydajnością/jakością/ceną, to wybieram produkt takiej firmy, by to było lepsze dla mnie na przyszłość, Więc nie firmy silniejszej, która może zmonopolizować rynek.
Nie na siłę, ale świadomie z rozsądkiem.
To samo odnoszę do kupowania lokalnych czy polskich produktów.
Monku dobrze napisałeś a właściwie dodałeś (autor: Sławekpl | data: 19/05/16 | godz.: 15:04) w ostatniej wypowiedzi że muszą to być równorzędne produkty
gdyż nikt rozsądny nie zdecyduje się na zakup gorszego produktu w podobnej cenie, choćby nawet miało to grozić upadkiem firmy produkującej słabszy sprzęt
życie nie lubi pustki i ktoś wskoczy na miejsce AMD jeśli oni padną, choć to wydaje się mało prawdopodobne, mają mieć nowe produkty a co ważniejsze przekonali do swojego planu inwestorów, a to oni niejako dają kasę, nie my, kupujący, nie można zapominać również o kroplówce w postaci produkowanych przez AMD podzespołów do konsol
oby niedługo mieli faktycznie dobre produkty które będzie warto kupować
dołożę im cegiełkę i kupię APU ale tylko dlatego że potrzebuję w miarę nowego kompa działającego na XP, nowej płyty taką jak potrzebuję pod SB już nie kupię, nie ma wyboru, zostaje więc APU AMD na którym XP działa
Hmmm... (autor: PiotrexP | data: 20/05/16 | godz.: 13:24) "gdyż nikt rozsądny nie zdecyduje się na zakup gorszego produktu w podobnej cenie, choćby nawet miało to grozić upadkiem firmy produkującej słabszy sprzęt" - wyżej nawet do tego zachęcano. Woluntaryzm pełną gębą. A poniżej elaboraty narzekania, że kapitalizm nie działa, że monopole itp. Jak się szprycuje dziadostwo kroplówkami bo o jezu o jezu monopol to się ma dziadostwo i... monopol (de facto). Tak... to jest takie proste.
@PiotrexP (autor: Monku | data: 20/05/16 | godz.: 19:12) To zdecyduj się w końcu kiedy jest monopol :)
Z definicji wówczas gdy na rynku jesy jak najmniej firm. Jedna to ideał monopolu...
oj tam (autor: pawel1207 | data: 20/05/16 | godz.: 22:31) najlepiej zacznijmy supportowac via aby byl 3 gracz na rynku kto chetny ?
@ 50 (autor: PiotrexP | data: 21/05/16 | godz.: 13:44) Nie interesują mnie definicje pochodzące z marksistowskiej nomenklatury. Zasada common sense wskazuje co to jest monopol i każdy zdrowo myślący człowiek to czuje. Monopol jest wtedy kiedy jedna firma może bezkarnie dyktować ceny i nie ma to żadnego związku z ilością firm na rynku. Może być jedna firma na rynku i nie być monopolu bo samo zagrożenie wejściem drugiego podmiotu trzyma ją za dupę. Ale jak się niańczy beztalencia i promuje nieudacznictwo całą legislaturą państwa opiekuńczego ma się chronione miejsca pracy i lojalnych wyborców, a nie ma niskich cen. Tego jednak nie usłyszycie w lewicowej narracji jak się dzisiaj wylewa w szkołach i mediach.
@PiotrexP O widzę że ideowiec liberalny też czyta TPC (autor: Monku | data: 21/05/16 | godz.: 20:16) Liberalizm obeznie przechodzi kryzys. A właściwie ta ideologia wywołała kryzys światowy w 2008 i za chwilę wywoła megakryzys.
A finansjera i wielkie monopolistyczne korporacje dążą do przejęcia wadzy. TTIP to jest świetny tego przykład.
Ale dzieci z małym rozumkiem tego nie ograrniają. Tylko łykają propagandę bankowców smurszałych w grobach dziesiątki lat temu...
Ale to nie temat na portalu o komputerach.
Bez odbioru...
Raczej praktyk, (autor: PiotrexP | data: 21/05/16 | godz.: 21:23) wśród ideowców. Ale spoko, wszystko to wina tych burżujów w grobach. Teraz jednak zarządzicie, zadotujecie, postawi się odpowiednie pieczątki i będzie raj.
D O D A J K O M E N T A R Z
Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.