Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2020
Poniedziałek 9 maja 2016 
    

Biały ekran w laptopie - potencjalne przyczyny awarii


Autor: Artykuł reklamowy | 13:30
(1)
Każdy posiadacz laptopa wie doskonale jak bardzo przydatne jest to narzędzie. Niestety, tak samo jak każdy inny sprzęt ulec może on zepsuciu. Warto wiedzieć co mogą oznaczać poszczególne objawy awarii by wiedzieć jak szybko i bezpiecznie sobie z nimi poradzić.

Na ekranie tylko biel


Biały ekran w laptopie to bardzo często problem, z którym spotykają się użytkownicy różnych marek. Jest to sygnał, że nastąpiła awaria laptopa i komputer niestety wymagać będzie naprawy. Warto znać potencjalne przyczyny tej częstej awarii, dlatego też poniżej wymieniamy te najczęstsze.


Winna matryca


Biały ekran w laptopie to sygnał, który najczęściej oznacza awarię matrycy lub elementów ściśle z nią związanych. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być co najmniej kilka. Wśród najczęstszych problemów wymienić możemy między innymi: - uszkodzenie matrycy - uszkodzenie taśmy sygnałowej matrycy - uszkodzenie gniazda matrycy na płycie głównej laptopa - uszkodzenie układu zasilania/sterowania podświetlenia matrycy. W przypadku dwóch pierwszych przyczyn awarii komputera jedyne co możemy zrobić to wymiana uszkodzonych elementów. Jeśli posiadamy podstawową wiedzę dotyczącą budowy urządzeń elektronicznych jesteśmy w stanie zmniejszyć koszty usunięcia usterki wymieniając matrycę lub jej taśmę sygnałową samodzielnie.


Nowe elementy bez trudu znajdziemy w sklepach z częściami komputerowymi lub zamówimy przez internet. Sprawa komplikuje się jednak w momencie, w którym okazuje się, ze doszło do uszkodzenia gniazda matrycy na płycie głównej. Może tak stać się np. w wyniku uderzenia laptopem o twardą powierzchnię lub w trakcie nieodpowiednio zabezpieczonego transportu komputera. W tym przypadku raczej nie poradzimy sobie z samodzielną naprawą. Wymaga ona bowiem przylutowania gniazda matrycy. Elementy elektroniczne, które znajdują się w jego pobliżu mogą ulec zniszczeniu, dlatego też lepiej jest powierzyć komputer doświadczonemu specjaliście.


Na serwis laptopów musimy zdać się również w przypadku uszkodzonego układu zasilania lub sterowania. Jest to konieczne, ponieważ aby stwierdzić tą usterkę należy wykonać szereg szczegółowych pomiarów pozwalających zdiagnozować źródło problemu. Tylko taka diagnostyka pozwala bowiem zastosować odpowiednią i skuteczną metodę naprawczą. Jeśli więc podejrzewamy wystąpienie którejś z tych usterek lepiej nie ryzykować samodzielnych prób wymiany jakichkolwiek elementów i zdecydować się na kontakt z profesjonalnym serwisem. Oszczędzimy sobie dzięki temu dodatkowych kosztów. Podsumowując, naprawa laptopa, którego ekran pozostaje biały jest możliwa, co więcej, czasem okazuje się również, że nie jest kosztowna. Dlatego też, jeśli przydarzy nam się taka sytuacja nie warto załamywać rąk.


 

    
K O M E N T A R Z E
    

  1. w starszych lapach z katodami CCFL (autor: Sławekpl | data: 13/05/16 | godz.: 13:39)
    często siada po pewnym czasie inwerter, można kupić dosłownie za grosze zamienniki do praktycznie każdych lamp, lampy też, polecam odwiedziny choćby ebay, średnio uzdolniony manualnie człek da sobie z tym samodzielnie radę i zaoszczędzi kilka stówek na piwo albo SSD do tego lapka ;)

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.