Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Środa 18 maja 2016 
    

ARM prezentuje pierwszy, testowy SoC w 10nm


Autor: Wedelek | źródło: Hexus | 19:42
(1)
Firma ARM wielokrotnie podkreślała, że chce przeskoczyć ze swoją mikroarchitekturą na nowy, niższy proces litograficzny jeszcze w 2016 roku. Dziś możemy już powiedzieć, że częściowo udało się tę zapowiedź spełnić. W fabrykach TSMC powstał pierwszy, w pełni sprawny układ SoC zbudowany z użyciem procesu technologicznego 10nm. Bazujący na tranzystorach FinFET układ nosi nazwę kodową Artemis i jest to mocno uproszczona wersja dostępnych na rynku procesorów z architekturą ARM v8 przeznaczona do testów nowej technologii.

Sam układ w tej formie, czyli z czterema rdzeniami Cortex oraz mocno przyciętym GPU Mali nigdy nie trafi do sprzedaży, ale daje nam pogląd na to, jak dużo zyskają przyszłe procesory z architekturą ARM w kwestii energooszczędności i efektywności po przejściu na 10nm. W konkurencji z procesorami zbudowanymi w oparciu o dopracowany już proces 16nm FFLL+ widać wyraźny postęp. Przy tym samym zużyciu energii mamy do czynienia nawet z 12% wzrostem wydajności.


 


    
K O M E N T A R Z E
    

  1. przy zejściu z 28 na 20 nm wydajność wzrosła o 30% (autor: Sławekpl | data: 19/05/16 | godz.: 16:10)
    a 16 na 10 nm co jest większą różnicą tylko 12%?
    chyba jeszcze ten proces jest w powijakach i szansa na sprawne wysokowydajne układy pod koniec roku jest mała,
    albo 10 nm w wykonaniu TSMC to pic na wodę fotomontaż i bliżej mu do 14 nm
    następny topowy snap miał wyjść właśnie w 10 nm, będzie się nieźle grzał abo będą musieli zejść z zegarami i cały zysk z kolejnych 4 rdzeni szlag trafi


    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.