Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy miejsce na Twojš reklamę
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Poniedziałek 30 maja 2016 
    

Mali G71 z architekturą Bifrost zaprezentowany


Autor: Wedelek | 19:25
(1)
Firma ARM zaprezentowała światu nowy układ graficzny o nazwie Mali-G71 bazujący na całkowicie nowej architekturze o nazwie Bifrost. Opisywany GPU to bezpośredni następca opartego na mikroarchitektrurze Midgard Mali-T880, który jest obecnie jednym z najmocniejszych, mobilnych układów graficznych. Producent przekonuje, że jego nowe dziecko jest do 20% efektywniejsze niż poprzednik i dysponuje nawet o 1,5x większa mocą. Postęp udało się osiągnąć dzięki wprowadzeniu nowszego, niższego procesu litograficznego, co pozwoliło upakować na 1mm^2 więcej tranzystorów, oraz dzięki poważnym zmianom w budowie GPU i poszerzeniu listy instrukcji.

Wprowadzono między innymi nową jednostkę arytmetyczną i zmieniono potok wykonawczy. ARM inaczej podeszło do projektowania systemu odpowiedzialnego za zlecanie i wykonywanie instrukcji przez procesor graficzny. Do tej pory przed wykonaniem każdej instrukcji do akcji wkraczał planista, a dane były zapisywane/odczytywane z użyciem rejestru. Tymczasem w wielu przypadkach dane wyjściowe powstałe po wykonaniu jednej instrukcji są de facto danymi wejściowymi przetwarzanymi w kolejnej instrukcji. ARM postanowił w końcu położyć kres nieefektywnemu wykorzystaniu rejestrów i zaimplementował system grupowania instrukcji w stosy nazywając swój mechanizm Clause Execution.

Ponadto w Mali-G71 postanowiono zrezygnować z wektoryzacji SIMD na rzecz czterokanałowej wektoryzacji. Dotychczas w jednym potoku wykonawczym na raz przetwarzany był tylko jeden rozkaz wektorowy. Teraz będą cztery.

ARM zapowiedział, że w sprzedaży pojawią się dwie wersje Mali G71. Pierwsza będzie mieć 16 rdzeni, i pojawi się jako pierwsza, a druga, którą zobaczymy w akcji nieco później będzie mieć 32 rdzenie.


 
    
K O M E N T A R Z E
    

  1. Sprzęt sprzętem, a co ze sterami? (autor: MKDugi | data: 30/05/16 | godz.: 20:09)
    Binarne sterowniki są często problemem w urządzeniach. Nie można zrobić nowego kernela do telefonu/tabletu/pendrive PC/inne, bo binarny kernel działa z tylko jednym leciwym kernelem, a to blokuje możliwość aktualizacji do nowszych wersji Androida/Linuksa.
    Dopracowane otwarte stery by zrobili, to zaraz pojawiło by się zylion pendrive PC, JakiśOwocPI, itp z Ich grafiką. Spadłby im koszt utrzymania tych sterowników, bo Społeczność pomogłaby (nie mówię wyręczyła, tylko pomogła). Generalnie same pozytywy.


    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.