Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2021
Poniedziałek 30 maja 2016 
    

ARM prezentuje nowego Cortexa A73


Autor: Wedelek | 19:52
ARM oprócz nowego GPU zaprezentował też nowy rdzeń CPU zbudowany w oparciu o ARM v8 i z wykorzystaniem 10nm procesu litograficznego oraz tranzystorów FinFET. Cortex A73 jest zbudowany tak by być jak najbardziej efektywnym - duża moc przy niewielkim zapotrzebowaniu na energię. Dzięki temu nowe SoC z Cortexami A73 będą mogły dłużej pracować z pełną mocą niż obecnie sprzedawane układy i to na dodatek z wyższą częstotliwością. Producent przekonuje, że Cortex A73 jest do 30% wydajniejszy niż Cortex A72, przy czym wydajność ulepszonej jednostki przetwarzającej instrukcje NEON jest wyższa o 5%, a dzięki sprawniejszemu systemowi pamięci zyskujemy kolejne 15%.

Cortex A73 dysponuje również 64KB pamięci do przechowywania instrukcji, 32/64KB pamięci na dane D-cache oraz ulepszonym systemem predykcji opartym o micro-BTAC. Poza tym poszczególne rdzenie będą mogły korzystać ze współdzielonej pamięci L2. Nowy Cortex od ARMa jest bardzo mały i wraz z pamięcią podręczną L1 zajmuje zaledwie 0,65mm^2. To aż o 46% mniej niż jego poprzednik.

Pierwsze układy SoC zbudowane w oparciu o Cortexy A73 zobaczymy w przyszłym roku i będą one łączone ze słabszymi rdzeniami ARM przy użyciu dobrze znanej nam technologii big.LITTLE. 

    
K O M E N T A R Z E
    

Jeszcze nikt nie napisał komentarza.

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.