Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2020
Wtorek 14 czerwca 2016 
    

Egil, czyli nowy układ kodujący/dekodujący wideo w procesorach ARM


Autor: Wedelek | 06:16
(1)
Pod koniec maja ARM zaprezentował światu swoje nowe rdzenie Cortex A73 oraz IGP Mali G71 z architekturą Bifrost. O obu tych rozwiązaniach pisaliśmy na łamach TwojePC, przybliżając Wam pokrótce najważniejsze zmiany jakie poczyniono. Dziś przyjrzymy się kolejnemu, nowemu układowi jaki trafił do SoC ARMa, a mianowicie modułowi odpowiedzialnemu za sprzętowe wsparcie dla kodowania i dekodowania materiału wideo. Jego najnowsza wersja o kodowej nazwie Egil pozwala na szybkie kodowanie i dekodowanie materiału wideo z użyciem kodeka VP9.

Pełne wsparcie, czyli sprzętowe dekodowanie i kodowanie obejmuje zarówno profil 0 (8-bitowa próbka, podpróbkowanie chrominancji w stosunku 4:2:0), jak i profil 2 (próbka 10-bit). W tej chwili z grona procesorów „dla ludu” podobnymi możliwościami mogą się pochwalić tylko procesory Intel Skylake. Ponadto Egil potrafi odpowiednio radzić sobie z tzw. klatkami B, redukując ilość potrzebnej mocy obliczeniowej do ich przetworzenia, oraz wspiera dekodowanie z użyciem HEVC z 10-bitową paletą kolorów.

Dużą zaletą Egila jest jego skalowalność. W zależności od tego jak duży obraz ma docelowo być przetwarzany z użyciem danego SoC można stworzyć moduł zbudowany 1,2,3 lub 6 rdzeni. Ten ostatni wspiera sprzętowe dekodowanie/kodowanie obrazu o rozdzielczości do 4K. 

    
K O M E N T A R Z E
    

  1. a kiedy będzie dekodować 4:4:4? (autor: Sławekpl | data: 14/06/16 | godz.: 10:00)
    AMD coś zapowiadało że ich nowe karty mają to mieć, albo następcy Polarisów i Vegi, nie pamiętam dokładnie, to było z rok temu,
    obecnie na ten temat jakoś w przeciekach cisza


    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.