Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2020
Poniedziałek 8 sierpnia 2016 
    

Ładowarki nowych Nexusów mają wysoki prąd ładowania


Autor: Wedelek | źródło: WCCFTech | 07:07
(7)
Nowoczesne smartfony i tablety internetowe mają pojemne baterie i bardzo wydajne komponenty, przez co trzeba je często i stosunkowo długo ładować. Dlatego też wprowadzając do sprzedaży nowe Nexusy 5X i 6P producent zdecydował się zastosować ładowarkę o bardzo wysokim prądzie ładowania. Rzeczona ładowarka przesyła za pomocą kabla USB energię elektryczną o mocy 15W, co jest górną granicą możliwości przewidzianych przez standard USB typu C. Natężenie 3A i napięcie 5V nie są więc straszne dla nowoczesnych smartfonów, ale mogą powodować problemy po podłączeniu ich do starszych urządzeń.

Jeśli jesteście posiadaczami nowych Nexusów, miejcie to na uwadze pamiętając przy tym, że poprzednia generacja USB mogła dostarczyć prąd o mocy maksymalnie 7,5W, a za pomocą USB 3.1 możemy przesłać nawet do 100W. Nieopatrzne podłączenie urządzeń projektowanych z myślą o mniejszym prądzie ładowania może mieć w skrajnych przypadkach przykre konsekwencje. 

    
K O M E N T A R Z E
    

 1. Yyy? (autor: Kenjiro | data: 8/08/16 | godz.: 08:28)
  A dlaczego miała by powodować jakiekolwiek konsekwencje? Urządzenie nie pobierze więcej niż potrzebuje, chyba że jest źle zbudowane, ale z tego co wiem, to układy ładowania Li-Ion i Li-Poly mają ściśle określone parametry ładowania i nie da się ich przekroczyć, tzn. nie pobiorą więcej prądu niż jest to określone w kontrolerze ładowania baterii (który jest zintegrowany z baterią).
  Problem mógłby być, gdyby ktoś użył powyższej ładowarki i starego kabla, który nie obsługuje takiego prądu.


 2. 100W to już nie są żarty (autor: Sony Vaio Wracajo | data: 8/08/16 | godz.: 09:58)
  były przypadki wybuchów i samozapłonów kart amd.

 3. ... (autor: ElFi | data: 8/08/16 | godz.: 10:48)
  Wyższe modele smartfonów i tablety SAMSUNGA od dawna mają ładowarki 2A, więc te 3A to nie taka rewolucja zwłaszcza, że do takich prądów trzeba trochę innych kabli. Standardowe kabelki USB SAMSUNGA dodawane w komplecie z ładowarką 2A o długości 1 metra nie przenoszą 2A:) Pomiar wykazuje maksymalny prąd ładowania 0,68A. Po dokupieniu mocniejszego kabla (a przede wszystkim krótkiego) na tym samym smartfonie i tej samej ładowarce prąd ładowania wzrósł do 1,68A. Z tymi ładowarkami #A też może być tak, że dodany standardowy kabel nie przeniesie nawet 1A.

 4. @02 (autor: bmiluch | data: 8/08/16 | godz.: 10:55)
  może zróbmy konkurs na urządzenie które się zapali

  Regulamin:

  1) wygrywa to, które potrzebuje do samozapłonu najmniejszą dostarczaną moc
  2) zapłon musi nastąpić w ciągu 30 sekund od podłączenia
  3) brak wewnętrznego zasilania, baterii itp.
  4) kategorie:
  a) pracujące pod ciągłym obciążeniem
  b) zbierające energię i palące później układ krótkim impulsem o dużej wartości


  :)


 5. @1 Kenjiro (autor: Carat | data: 8/08/16 | godz.: 17:09)
  Masz rację, że urządzenie pobiera tyle prądu ile potrzebuje ale nie więcej niż ładowarka jest w stanie dać na wyjściu.

  W artykule mowa jest o skrajnych przypadkach, więc w skrajnych przypadkach nawet oryginalna, dedykowana ładowarka może uszkodzić urządzenie ;)

  Poza tym smartfony mają akumulatory na poziomie ok. 2,5-3Ah dlatego dla nich najbardziej optymalne jest ładowanie prądem 1A, większy prąd jest dla mnie przerostem formy nad treścią.
  Z kolei przy tabletach, które mają 2x bardziej pojemne akumulatory to ładowanie prądem 2A jest optymalne.

  Jak kogoś podniecają 3A to jego wybór.

  @3 ElFi
  Najlepiej kupić przewód CHARGE ONLY (w pewnym serwisie do dostania za 18zł za 1m), który nie przesyła danych, ale na fabrycznej ładowarce 2A pozwala uzyskać prąd ładowania na poziomie ok. 1,75A.

  Ewentualnie tradycyjny przewód do transmisji danych ale o długości ok. 30cm zaoferuje podobny prąd ładowania.


 6. Dodam tylko (autor: muerte | data: 9/08/16 | godz.: 14:01)
  że wszystkie nowe urządzenia odczytują z ładowarki parametry jakie prądy i napięcia ta jest w stanie dostarczyć. Jak to robią? Ano pasywnie przez linie D+ D- (rezystorki) lub aktywnie przez dedykowany scalak. I między bajki włożyć informację, że ładowarka o większym prądzie ubije sprzęt potrzebujący do ładowania prądu mniejszego. Nie róbcie ludzi w balona. Kolejna sprawa, że nowy sprzęt "negocjuje" z ładowarką napięcie jakie ta podaje. Najpopularniejsze napięcia to 5, 9 i 12V. To tyle w wielkim skrócie. Nie zmienia się fakt, że im mniejszy prąd ładowania, tym dłuższa żywotność akumulatora.

  @Carat
  Przewód charge only nie pozwoli wynegocjować przez aparat wyższych prądów ładowania. Tak więc jeśli ktoś ma ładowarkę przykładowo 3A, i taki tryb ma telefon, to zastosowanie przewodu charge only spowoduje ograniczenie tego prądu do około 1,5A a w skrajnych przypadkach do 0,5 lub 1A.


 7. @6 muerte (autor: Carat | data: 9/08/16 | godz.: 22:43)
  ja mam tylko Samsunga S4 z oryginalną ładowarką 2A.

  Na oryginalnym kabelku USB o długości 1m przy wyłączonym telefonie prąd ładowania wynosi ok. 0,7A, z kolei po zmianie kabelka na 1m ale CHARGE ONLY prąd ładowania wzrasta do ok. 1,75A.

  W warunkach domowych nie robi mi to specjalnej różnicy ale w samochodzie ma to kolosalne znaczenie.

  Telefon w aucie używam głównie jako nawigację GPS, wówczas przy aktywnym wyświetlaczu LCD ładowarka samochodowa na kabelku DATA daje ok. 0,3A, więc telefon nie jest ładowany, bo energię zużywa na bieżącą pracę. Po zmianie kabelka USB na CHARGE ONLY w tych samych warunkach prąd ładowania wzrasta do nieco powyżej 1A i dopiero wtedy telefon jest ładowany podczas używania go jako GPS.

  Dlatego na oryginalnym kabelku USB miałem sytuacje, że telefon pikał z powodu słabej baterii. Podłączyłem ładowarkę na czas podróży. Po ok. 2,5h jazdy dotarłem do celu, odłączyłem ładowarkę, a telefon nadal pikał, że ma słabą baterię.
  Na kabelku CHARGE ONLY w analogicznej sytuacji u celu podróży miałem naładowany telefon.

  Aż tak nie wnikam w szczegóły techniczne ale kabelek DATA lub CHARGE ONLY w moim przypadku robi dużą różnicę na korzyść dla kabelka CHARGE.

  W końcu ładowarki ładują tak jak powinny, a jak się okazało był to nieśmiertelny "problem kabelka" ;)


    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.