Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2025
Środa 10 sierpnia 2016 
    

Wybieramy nowy monitor


Autor: materiały partnera | 06:00
(13)
Monitory do komputerów stacjonarnych mają o do siebie, że po kilku latach wymagają często naprawy lub wymiany – bo naprawianie ich nie zawsze musi się opłacać. Tym bardziej, że parametry tych urządzeń z roku na rok rosną, ceny zaś zazwyczaj spadają - tak więc można kupić lepszy, wyraźniejszy, a przede wszystkim większy ekran za stosunkowo rozsądne pieniądze.

Jaki typ monitora?


Zdecydowanie LCD! Klasyczne, szklane monitory CRT to już kompletny przeżytek. Poza tym, że są wielkie i ciężkie, mają wiele wad istotnych z punktu widzenia naszego zdrowia. Bardziej męczą oczy ze względu na źle dobraną częstotliwość odświeżania obrazu, a migotanie nie tylko uszkadza z czasem wzrok, ale u co bardziej wrażliwych osób może wywołać w perspektywie czasu epilepsję. Są również szkodliwe dla zdrowia z powodu wytwarzania silnego pola elektromagnetycznego. Konstrukcje te nie gwarantują idealnej geometrii obrazu, choć – to trzeba im przyznać na plus - fosfor, którym pokrywa się wewnętrzną stronę monitorów, gwarantuje perfekcyjne nasycenie barw, stąd też niektórzy lubią nadal ten rodzaj ekranu. Jednak trzeba pamiętać, że monitory CRT czerpią bardzo dużo energii w porównaniu z nowocześniejszymi. Dlatego większość ludzi wybierze klasyczne LCD-ki lub jeszcze nowocześniejsze, ale przy tym droższe Monitory plazmowe, w których obraz powstaje na ekranie zbudowanych z dwóch szyb, między którymi przestrzeń wypełniają miliony komórek plazmy, świecące na różne sposoby pod wpływem przyłożonego napięcia elektrycznego. W tych urządzeniach ekrany są płaskie, a kontrasty i barwy odtworzone jeszcze wierniej niż w modelach LCD. Są one jednak dość drogie.


Optymalne wymiary


Monitory plazmowe, które stosowane są zwykle tam, gdzie potrzebna jest naprawdę wysoka jakość obrazu, występują też w bardzo dużych rozmiarach, przez co ich ceny rosną dodatkowo. Pod tym względem klasyczne ekrany LCD cechuje ogromna różnorodność przekątnej obrazu – od malutkich do zajmujących pół ściany i robiących de facto za ekran kina domowego. Według mnie dla większości użytkowników monitor 24 cale lub 23 cale w zupełności wystarczy i do codziennej pracy, i co obejrzenia filmu w średniej czy wyższej rozdzielczości. Jeśli jednak jesteś prawdziwym fanem i kina, i nowoczesnych gier na peceta lub konsolę, monitor 24 cale lub nawet 28 calowy będzie na pewno lepszym rozwiązaniem, a różnica w cenie jest już tu akurat znikoma. Wiele zależy też od... miejsca, jakim dysponujemy. Choć monitory LCD są płaskie i lekkie, ciągle wymagają pewnej przestrzeni, jeśli chodzi o szerokość i wysokość. W przypadku mniejszych mieszkań monitor 23 calowy może być optymalnym rozwiązaniem, ale gdy mieszkasz w wielkim domu, cóż stoi na przeszkodzie, by powiesić na ścianie o wiele większy ekran?


Bajery, na które warto zwrócić uwagę


Wymiar to oczywiście nie wszystko – podczas kupowania monitora ludzie zapominają o wielu ważnych dodatkach. Czymś bardzo trywialnym, ale jakże przydatnym są na przykład... wbudowane głośniki. Niby nic, ale wyobraźcie sobie komputer w pracy bez żadnych głośniczków – jeśli ma je w sobie ekran, odtwarzana muzyka nie będzie może wysokiej jakości, ale uda się nam wysłuchać chociażby wiadomości na portalu. Inne ważne dodatki to możliwość podwieszenia na ścianie (nie zawsze tak oczywista), stabilizator urządzenia, oraz możliwość podpięcia monitora i do komputera, i do laptopa/netbooka/telewizora/zestawu kina domowego czy konsoli gier. Bo jeśli już kupować, to urządzenie uniwersalne, prawda?


Zamiast podsumowania


Trudno wskazać konkretny typ monitora idealny dla każdego, opiszę więc jedynie przykładową konfiguracje ekranu marki LG (firmy z wieloletnią tradycją w dziedzinie tych sprzętów.) To monitor 23 cale z nowoczesnym ekranem Infinity i standardem sRGB (przestrzeń odwzorowywania barw zaprojektowana dla wszystkich urządzeń z wyświetlaczami, wprowadzona w roku 1996 przez HP/Microsoft). Ma możliwościa dopasowania kolorów (IPS / Color Calibrated), dźwięk MAXXAUDIO i dodatkowo opcję Black Stabilizer, która „wykrywa” ciemniejsze fragmenty wyświetlanego obrazu i czyni je lepiej widocznymi dla ludzkiego oka. Taki ekran można kupić już za około 600 złotych!


 




    
K O M E N T A R Z E
    

  1. "Zdecydowanie LCD! Klasyczne, szklane monitory CRT to już kompletny przeżytek. " (autor: kombajn4 | data: 10/08/16 | godz.: 17:34)
    Łoo matko kto to pisał? Jakiś marketingowiec który nie wychodził z pod kamienia... to jest chciałem powiedzieć z biura od dekady? Toż przecież monitorów CRT nie ma już w sprzedaży nawet na allegro jest raptem jedna sztuka w stanie nowym/nie używanym. Swoja drogą monitory kineskopowe się do czegoś jeszcze przydają dwa lata temu padł mi lcd poszedłem do sklepu popytać o ceny i czy mają jakieś używane (wiadomo jak to przed wypłatą bywa) a facet mi mówi mam kineskopowy 17" jak pan chce może sobie pad wziąć za darmo no to zatargałem do domu i do wypłaty mi dzielnie posłużył (jak tylko wygrzebałem z dna szuflady przejściówkę na vga).

  2. kiedy (autor: angh | data: 10/08/16 | godz.: 17:46)
    bylo to pisane? w zeszlym wieku?
    Plazma? Monitory plazmowe?? Teraz mamy oled. 23/24 cale? no to jest najbardziej standardowy standard. Kazemu wystarczy do pracy? bez zarto, chyba ze ma sie trzy takie.

    Toz to jakis pijak pisal, pod koniec 20 wieku, nie majacy pojecia o czym do licha pierdzieli.
    Serio, to sie nawet do pani domu nie nadaje, nie wspominajac o technicznym portalu...
    I o ile LG zawsze uwazalem za w miare ok, to ten ich nachalny i nieskonczenie glupi sposob na reklame po prostu odpycha mnie od ich produktow i zamiast lg 98 wezme raczej della, asusa lub acera.


  3. ??? (autor: Lucullus | data: 11/08/16 | godz.: 16:33)
    To jest z 2016 tekst czy 2008?

    Nie ma już na rynku monitorów CRT, zaś plazma się skończyła, bo nie ma kto matryc robić.


  4. przy poprzednim podobnym tekście pisałem (autor: Sławekpl | data: 11/08/16 | godz.: 20:02)
    że taka "reklama" na stronie IT, dla tutejszych czytelników jest antyreklamą, urąga wiedzy większości z nas i zakrawa na brak szacunku dla czytelników, spora grupa może się poczuć wręcz urażona, co mnie wcale nie dziwi i ma oddźwięk w komentarzach

    tylko czemu Sony Vaio Wracajo się nie podpisał pod tym tekstem stanowi dla mnie sporą zagwozdkę
    od kilku tygodni udowadnia nam że bzdury, idiotyzmy, paszkwile, kretynizmy i absurdalne łączenie faktów to wyłącznie jego domena

    być może 10 lat temu TPC podpisało umowę z jakąś firmą na opublikowanie określonej ilości tekstów reklamowych i teraz ktoś się doliczył że liczba się nie zgadza,
    tylko DYD pls nie znęcaj się nad nami i w przyszłości lepiej dobieraj autorów :P


  5. Ja właśnie (autor: selves | data: 11/08/16 | godz.: 20:07)
    obmyślam zakup 55" 4K do mojego komputera , a powyższy artykuł trochę mnie rozśmieszył :)

  6. a ja mam 17 cali ... (autor: Andrzej | data: 11/08/16 | godz.: 21:38)
    od samsunga crt sync master 755df i bangla juz 12 lat :)

  7. @Andrzej (autor: kombajn4 | data: 11/08/16 | godz.: 21:55)
    Ja miałem swego czasu dwa 793DF. Jeden w którymś momencie zaczął się wyłączać samoistnie i w przeciągu 48 godzin wyzionął ducha. Pomyślałem wtedy że już czas na zmianę i kupiłem lcd. Drugą sztukę crt oddałem na tablica.pl za darmo ale się jakiś młody ucieszył wtedy.

  8. moje wymagania na dziś: (autor: 5eba | data: 12/08/16 | godz.: 19:06)
    '29 -'32 4K IPS, adaptive sync, antiflicker - i nie łatwo coś znaleźć

    "Czymś bardzo trywialnym, ale jakże przydatnym są na przykład... wbudowane głośniki."
    a to jest chyba żart... może jeszcze tuner TV? ;D


  9. 5eba nie nie nie ... teraz "Czymś bardzo trywialnym" (autor: Sławekpl | data: 12/08/16 | godz.: 23:46)
    jest SoC ARM z andrutem na pokładzie, aby nie trzeba było odpalać całego kompa gdy chcesz sprawdzić tylko pocztę albo komentarze na TPC, do grania też się to już nadaje :)))
    wujaszek gugiel też chce mieć swoją porcję danych którymi M$ z dobroci serca przecież się nie podzieli ... :P
    zaskakujące że tego jeszcze nie ma w standardzie, skoro można zhakować monitor, to niech się też do czegoś przyda :E


  10. Sławekpl (autor: kombajn4 | data: 13/08/16 | godz.: 10:05)
    a wiesz że jak to by się zrobił standard to część użytkowników o podobnych potrzebach jak mój ojciec czyli przeglądarka www, edytor tekstu i drukarka od czasu do czasu mogło by się podrapać w głowę i powiedzieć a po co mi w ogóle pełny komputer? Wystarczy monitor z takim chipem wbudowanym.

  11. kombajn4 to możesz ojcu dokupić player (autor: Sławekpl | data: 14/08/16 | godz.: 13:01)
    z Amlogic 2G RAM i 8G ROM za 30$, kilka $ więcej są wersje z 16GB
    każdy film na nowszej wersji tego układu pójdzie w 4k, bodaj to 905x, te playerki mają najczęściej dwa USB OTG, RJ45 i slot na kartę pamięci oraz S/PDIF, można klawę i mychę na BT również podłączyć, zwiększyć miejsce na dane dzięki karcie pamięci i podpiąć do sieci kablem jeśli nie ma Wi-Fi
    prądu to żre znacznie mniej niż każdy komp, a do takich jak piszesz zastosowań w zupełności wystarczy


  12. @11 (autor: kombajn4 | data: 14/08/16 | godz.: 16:48)
    Jak mu obecny dwurdzeniowy Athlon 240 + 4GB ram wyzionie ducha to pewnie tak zrobię. Szczególnie że już w tej chwili ojciec siedzi na Ubuntu. Na pierwszym kompie miał Ubuntu (bodajże 9.10 jak jeszcze płyty za darmo rozsyłali) bo do biura musiał mieć legalny system a tak było taniej. Potem mu postawiłem Win 7, ale ostatnio powiedział że ma dość użerania się z lagującym 3 letnim Winodowsem i Zainstalowałem mu nowe Ubuntu i jest zadowolony (a komp dostał skrzydeł).

  13. O masz, a ja wlasnie (autor: pandy | data: 20/08/16 | godz.: 19:29)
    zdobylem 2 sztuki BVM-A20F1M... nie wiedzialem ze to taki przezytek...

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.