Google pracuje nad nowym, tajemniczym systemem operacyjnym o kodowej nazwie Fuchsia, przeznaczonym dla szerokiego spektrum urządzeń. Biorąc pod uwagę to jak definiowany jest ten OS trudno oprzeć się wrażeniu, że jest to następca Androida i Chrome OS. Sercem Fuchsii będzie jądro LittleKernel, które niemal we wszystkich odmianach zostanie nadbudowane dodatkowymi porcjami kodu wprowadzając między innymi zaawansowany tryb użytkownika, czy rozwijając koncepcję obiektowości. Ta bardziej zaawansowana wersja jądra będzie się nazywać Magenta.
Dzięki takiemu zabiegowi Fuchsia będzie się nadawać zarówno do urządzeń IoT, jak i smartfonów czy komputerów osobistych. Z nieoficjalnych źródeł dowiadujemy się też, że nowy OS Google będzie wspierać API OpenGL i Vulkan, a za renderowanie widżetów ma odpowiadać bazujący na języku Dart silnik Flutter. Dodatkowo środowisko uruchomieniowe Mogo ma sobie radzić z aplikacjami napisanymi w wielu popularnych językach programowania, w tym w Javie, JS, Phytonie, Rust oraz Dart, a sam OS będzie otwarto źródłowy.
Podobno Google testuje już pierwsze wersji OS Fushia na komputerach Intel NUC i Raspberry Pi.
K O M E N T A R Z E
oby (autor: Markizy | data: 17/08/16 | godz.: 08:09) tylko nie rozwijali tego jak androida. Tylko rozdzielili system od sterowników tak że każdy może sobie zainstalować najnowszy OS a producent telefonu musi wydać tylko sterownik.
jak będzie w kolorkach z logo (autor: Sławekpl | data: 17/08/16 | godz.: 08:33) to u mnie, nie zagości :P
dziwna grafika... (autor: Qjanusz | data: 17/08/16 | godz.: 08:39) Już M$ próbował sprzedać jeden system do wszystkiego.
Myślę że im dalej od Androida, tym mniejsze szanse na przyjęcie się tego produktu dla szerszej publiki. Obstawiam też że jeżeli google nie postawi dziwnych ograniczeń, to taki OS będzie w miarę popularny w kręgu zapaleńców i "majsterkowiczów".
Nie Fushia, tylko Fuchsia... (autor: Kenjiro | data: 17/08/16 | godz.: 11:15) Od kwiatka, Fuksji. No i jądro pochodzi od LittleKernela, ale nim nie jest, bo ma wprowadzone znaczące zmiany, warto przeczytać dokumentację projektu.
W skrócie, news do poprawki ;).
D O D A J K O M E N T A R Z
Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.