Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2025
Wtorek 23 sierpnia 2016 
    

Menedżer haseł


Autor: materiały partnera | 09:42
Jednym z najważniejszych elementów bezpieczeństwa internetowego jest odpowiednia ochrona posiadanych kont online. Kluczowym zabezpieczeniem są dane służące do logowania, często bagatelizowane przez użytkowników.

Tymczasem Mateusz Dobrowolski, pracownik jednego z największych w Polsce sklepów z programami antywirusowymi, zaleca tworzenie indywidualnych, unikalnych i regularnie zmienianych haseł dla każdego z kont oraz stosowanie odpowiednio skomplikowanych zestawów dużych i małych liter, cyfr oraz znaków specjalnych, które będą trudne do złamania przez nieupoważnione osoby. Należy więc unikać wykorzystywania imion dzieci lub domowych pupili, dat urodzenia czy kombinacji 123456789. Niezwykle ważne jest także właściwe przechowywanie loginów i haseł. Niezbyt dobrym pomysłem jest ich notowanie na samoprzylepnych karteczkach, a już wyjątkowo złym – zapisywanie w pliku tekstowym na pulpicie komputera. Tu pojawia się jednak kolejny problem – zapamiętywanie haseł (oraz powiązanych z nimi loginów) do kilkunastu, a czasem kilkudziesięciu kont internetowych. Jak sobie z tym poradzić?


Programy do haseł – wygoda i bezpieczeństwo


Użytkownikom aktywnie korzystającym z Internetu i posiadającym wiele kont – w sklepach, bankach, sieciach społecznościowych – z pomocą przychodzą programy do haseł. Działanie menedżera haseł polega na zapisywaniu i przechowywaniu wszystkich danych do logowania w bezpiecznym szyfrowanym środowisku, zwykle w chmurze. Dostęp do nich chroniony jest za pomocą jednego głównego hasła (master password) i tylko ono musi zostać zapamiętane przez użytkownika.
Oprócz tego, dla większej wygody, menedżer haseł po uruchomieniu i zalogowaniu automatycznie wypełnia pola loginów i haseł na odwiedzanych stronach internetowych i pozwala błyskawicznie rozpocząć korzystanie z nich. Również używając wielu urządzeń nie jest potrzebne zapamiętywanie wszystkich haseł. Większość programów, dzięki przechowywaniu danych w chmurze, pozwala bez trudu logować się do kont na wszystkich swoich urządzeniach, także mobilnych.
Programy pozwalają zwykle na generowanie bezpiecznych, trudnych do złamania haseł w kolejnych serwisach, a wcześniej ustalone dla poszczególnych kont oceniają i informują użytkowników jeśli są zbyt słabe lub jeśli nie były od dawna zmieniane. Umożliwiają one także odzyskiwanie zapomnianych haseł, o ile zostały zapisane w programie.
Dla pełnego bezpieczeństwa użytkowników i ich danych, programy do haseł automatycznie wyłączają się po upływie ustalonego czasu bezczynności lub zamknięciu przeglądarki, co zapobiega przejęciu haseł i dostępowi do kont nieupoważnionym osobom.


Zapamiętanie jednego hasła


W przypadku korzystania z menedżera haseł należy jednak pamiętać, że gwarancją bezpieczeństwa zaszyfrowanych danych do logowania jest ustalenie silnego hasła głównego. Eksperci zalecają stosowanie co najmniej 12-znakowych, złożonych kombinacji dużych i małych liter, cyfr i znaków specjalnych. Równie ważne jest jego przechowywanie – nie należy go nigdzie zapisywać, a jedynie zapamiętać.
Użytkownicy mogą skorzystać z samodzielnych, łatwych w obsłudze programów do haseł, działających zwykle jako wtyczka w przeglądarce internetowej. Menedżer haseł to także częste wyposażenie popularnych pakietów antywirusowych.


 




    
K O M E N T A R Z E
    

Jeszcze nikt nie napisał komentarza.

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.