Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2022
Wtorek 30 sierpnia 2016 
    

Komisja Europejska chce by Apple zapłaciło 13mld euro zaległych podatków


Autor: Wedelek | 18:47
(4)
Komisja Europejska wzięła pod lupę działalność Apple na terenie Unii Europejskiej i orzekła, że firma prowadzona przez Tima Cooka płaciła zbyt niskie podatki. W związku z tym gigant z siedzibą w Cupertino ma zapłacić władzom Irlandii brakującą kwotę około 13 miliardów euro wraz z odsetkami. Wyrok ten nie przypadł rzecz jasna do gustu firmie Apple, która już zapowiedziała odwołanie się od niego. Z obrotu sprawy niezadowolony jest też rząd Irlandii, który w ślad za Apple również domaga się zmiany wyroku.

Na pierwszy rzut oka stanowisko Irlandii wydaje się dziwne, ale gdy przyjrzymy się sprawie bliżej wszystko okazuje się jasne. Mówiąc wprost kraj ten obawia się odpływu inwestorów, którzy wybierali go na swoją lokalizację właśnie ze względu na preferencyjne warunki podatkowe. Władze Irlandii w zamian za inwestowanie w ich kraju obniżały dużym podmiotom podatki do bardzo niskiego poziomu, stając się tym samym bardzo konkurencyjnym rynkiem.

Właśnie z takich preferencyjnych umów korzystała firma Apple, która cały zysk ze sprzedaży osiągnięty na terenie Unii Europejskiej wykazywała w Irlandii, płacąc przy tym śmiesznie niskie podatki. Na początku na konto państwa trafiało około 1% zysku, a w późniejszych latach wartość ta jeszcze spadła. I to znacząco.

Jak już wiecie taki proceder nie spodobał się Komisji Europejskiej, która chce by Apple zapłaciło cały zaległy podatek, już na zwykłych warunkach. Zapowiada się wieloletnia batalia której celem jest złagodzenie werdyktu KE tak bardzo jak to tylko możliwe.

 

    
K O M E N T A R Z E
    

 1. reszcie firm ktore wykazywały zyski tylko w Irlandii (autor: Sławekpl | data: 30/08/16 | godz.: 19:52)
  również powinni naliczyć odpowiednie kary
  a japko musi zapłacić, słuszna decyzja
  Irlandia żyła na kredyt może nie tak jak Islandia ale też dość mocno i takimi kombinacjami chcą poprawić swój bilans, tylko że jest to kosztem całej UE, nie dziwię się że KE chce to ukrócić


 2. to bedzie precedens (autor: Wyrzym | data: 31/08/16 | godz.: 09:20)
  jesli oni zaplaca to dowala kare wszystkim, wsrod zlych korporacji to nie ma wyjatku, wszystkie kreca jak moga

 3. Korporacjonizm to największe zło. (autor: rmarcin | data: 31/08/16 | godz.: 10:36)
  Zabójstwo wolnego rynku. Pozwala się na istnienie firm zbyt dużych by upaść. Firmy te korumpują całe kraje. Prawo jest tworzone dla nich. A potem ty chcesz zacząć coś produkować i jesteś przez taką firmę pacyfikowany.

 4. To jabko wyjdzie z Europy (autor: Apollo129 | data: 31/08/16 | godz.: 13:11)
  Ja bym tak zrobił. W pupie bym miał. I tak sprzedaż skoczy lawinowo w góre, bo oprócz tego ze jabko to jeszcze zakazane:)

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.