W bazie danych programu testowego Geekbench pojawił się wynik uzyskany na platformie 2S1451A4VIHE4_29/14_N, którą budowały dwa serwerowe procesory o kodowej nazwie Naples. Każdy z procesorów posiada 32 rdzenie x86 Zen pracujące z zegarem 1,4GHz (2,9GHz z Turbo) oraz 64 MB pamięci L3. Uzyskany wynik jest dość niski, co natychmiast wzbudziło falę niepokoju wśród użytkowników wyczekujących godnego konkurenta dla produktów Intela.
Osobiście do całej sprawy podchodzę z pewnym dystansem, co i Wam drodzy czytelnicy sugeruję. Nie mamy przecież zbyt wiele informacji na temat warunków testowych, ani pewności, że procesor został poprawnie rozpoznany. Z drugiej strony warto mieć na uwadze to, że Zen może jednak nie być aż tak wydajny jak byśmy tego oczekiwali.
Ale wysoce zastanawiające jest z jednej strony brak pamięci L3 a z drugiej zegar raptem 1,44GHz. Albo inaczej mówiąc zegar byłby ok gdyby to były układy 32 rdzeniowe ale w takim razie miały wyłączony HT bo nie pokazuje 128 wątków. Jednym słowem jest to wynik jakiejś próbki inżynieryjnej AMD ale nie wiadomo jakiej. Radzę wszystkim wziąć głęboki wdech i poczekać na premierę i pierwsze oficjalne testy nowych procesorów.
Zen na pewno nie będzie tak wydajny jak rynek tego oczekuje, (autor: Qjanusz | data: 6/09/16 | godz.: 08:25) Jego wydajność będzie się plasowała pomiędzy wydajnością CPU obecnie oferowanych przez AMD, a slajdami i opowiastkami Lisy Su. Raczej bliżej tej pierwszej wartości.
Wynik ok 15k w Geekbench multi-core to wynik JEDNEGO 4 rdzeniowego Intel Core i7-4790K. Max obecnej oferty, czyli AMD FX-9590 osiąga tutaj zawrotne 11k punktów.
Myślę że coś z tymi wynikami jest coś mocno nie tak, mając mimo wszystko na uwadze margines na nie-wydajność Zena.
Microsoft (autor: pwil2 | data: 6/09/16 | godz.: 16:14) Microsoft niestety zmniejsza szanse nadchodzących Zenów na rynku - wprowadzając licencjonowanie per core dla WS2016. Przez to będzie bardziej opłacalne kupno 2x8 rdzeni ~4GHz Intela, niż np. 2x16 rdzeni 2.5GHz Zen, bo koszt licencji wzrośnie dwukrotnie, gdy wydajność będzie podobna...
ad3 (autor: anon1984 | data: 6/09/16 | godz.: 21:44) Nie tylko M$ przyjął taki model licencjonowania, przykładowo bazy danych Oracla. Ten model licencjonowania per core + wyższy pobór energii sprawia że AMD na serwerach praktycznie nie istnieje. Ostatnie AMD, jakie widziałem w firmie (średnie DC), to był Opteron na jakimś złomie chyba 16 letnim i obsługiwał za slave DNS...
pozdrawiam
Tragiczny wynik (autor: daver | data: 6/09/16 | godz.: 22:02) Glitch, qwa, w matriksie. Podobnie źle rokujące wyniki serwerowego buldka pojawiły się na początku 2011 na openbenchmarking. ~6 m-cy później się potwierdziły.
Jeśli to nie jest fake, to ja, qwa, nie wiem...
@pwil2
AMD sam zmniejszy szanse Zenów, jeśli znów będzie walczył dwoma(+) rdzeniami z jednym Intelowym. Poza tym, tam gdzie siedzi dużo nisko taktowanych rdzeni, siedzi w większości również Linux.
@ daver (autor: Zbyszek.J | data: 6/09/16 | godz.: 23:52) Może winą jest niskie taktowanie, 1,4 GHz? Bo biorąc pod uwagę co jest w architekturze to ZEN po prostu nie może być słabszy niż mniej więcej Sandy Bridge (a do tego wystarczy IPC na jeden wątek około 30-35% Excavatorze i 25-30% wyższe niż w Phenom II)