Baza danych programu Geekbench powiększyła się o wyniki wydajności nadchodzącego iPhone’a 7 Plus, a dokładnie rzecz biorąc jego SoC nazwanego po prostu A10. Projektowany przez Apple układ składa się tylko z dwóch rdzeni, ale za to znacznie wydajniejszych od tych jakie możemy znaleźć w produktach Qualcomma czy MediaTeka. To właśnie dlatego wynik pojedynczego wątku jest tak wysoki (3379), podczas gdy wynik całego SoC już na kolana nie powala (5495). Zresztą strategię tę Apple stosuje już od wielu lat.
Jeśli zaś chodzi o samego iPhone’a to z dotychczas opublikowanych informacji wynika, że w sklepach pojawią się dwie wersje, różniące się od siebie przekątną ekranu, baterią i ilością RAMu. Większy dostanie 3GB, a mniejszy 2GB. Producent doda też podwójny aparat cyfrowy z obiektywami o różnej ogniskowej, a ilość pamięci na dane w podstawowej wersji wzrośnie z 16GB do 32GB.
K O M E N T A R Z E
dwa mocne rdzenie jakoś nie przeszkadzają iPhonom cieszyć się (autor: Qjanusz | data: 7/09/16 | godz.: 08:11) z miana najbardziej wydajnych telefonów, bez efektów przycięć i czkawek podczas nawigacji.
btw.. pamiętacie wynik single-core w Geekbench serwerowego Zena? ;-)
Bo po jakiego tampakować wiele rdzeniuff jak (autor: ReMoS | data: 7/09/16 | godz.: 09:26) nie ma multitaskingu, to właśnie Apple też dostrzegło już dawno i moc na pierwszy plan, a w tle aby tylko coś było.
QNX to jest prawdziwa moc.
Dwa mocne rdzenie plus dwa słabsze jakoś tam (autor: raczek70 | data: 7/09/16 | godz.: 09:43) jestem w stanie sobie wytłumaczyć. Cztery plus cztery trochę trudniej ale dołożenie jeszcze dwóch popierdułek, by był dziesięciordzeniowiec to dla mnie już absurd całkowity ;).
Ciekaw jestem jaka była by wydajność gdyby inżynierowie odpowiedzialni za ten układ stworzyli procesor do desktopu czyli bez limitów zasilania/chłodzenia. Może za dekadę będziemy siedzieć przy kompach wyposażonych w 32 rdzeniowe 50 watowe procesory ARM przy których x86 będą wyglądały jak ubogi krewny....
@kombajn4 (autor: Deathraw | data: 7/09/16 | godz.: 10:32) Myślę że prędzej grafen wejdzie do użytku niż x86 zniknie z desktopów.
@Deathraw (autor: kombajn4 | data: 7/09/16 | godz.: 11:16) Pewnie że nie stanie się to z dnia na dzień głównie ze względu na zasób oprogramowania pod x86. Ale o ile kilka lat temu dyskutowaliśmy czy i kiedy ARM dobiją wydajnością do procesorów x86 o tyle powyższy test pokazuje że najwyraźniej właśnie się to dzieje a już na pewno kolejna generacja będzie na poziomie wystarczającym dla zwykłego użytkownika desktopu czyli właśnie mniej więcej poziom i3. A rozmawiamy o soc ARM w wersji mobilnej stworzonej pod smartfony. Pomyśl co by było jakby inżynierowie ARM mogli nie przejmować się TDP.
Serwerowe ARMy (autor: Pyth0n | data: 7/09/16 | godz.: 11:21) @Deathraw, @kombajn4 - Inżynierowie od lat opracowują serwerowa ARMy. Z najnowszych zabawek - od ponad roku są na rynku procesory Cavium ThunderX: 48 rdzeni ARM64 po 2.5GHz każdy, z poborem mocy rzędu 80W. Ma opcję pracy dual-socket, wtedy obsługuje 1TB RAM. W chipie masz zintegrowane karty sieciowe 1/10/40Gb/s, kontrolery SATA3 z RAIDem, sprzętową kryptografię i kompresję. Jest wszystko poza grafiką i dźwiękiem - ale procek ma linie PCIe, więc zewnętrzny chip to żaden problem. Teraz na rynek wchodzi procesor Cavium ThunderX2: 54 rdzenie ARM64 pracujące na 3GHz każdy.
Mellanox szykuje chip 100*ARM64.
Serwerowe ARMy #2 (autor: Pyth0n | data: 7/09/16 | godz.: 11:24) Teraz tak myślę - przypiąć do ThunderX2 kartę GTX-a 1080, doczepić czytnik BD, 32GB RAM, SSD 512GB i zrobić z tego konsolę do gier :)
Pyth0n marne szanse, M$ chce ujednolicenia (autor: Sławekpl | data: 7/09/16 | godz.: 12:16) dlatego ich konsole będą na x86, Sony mogłoby przejść na ARM ale z uwagi na koszty raczej tego przez najbliższe dwie generacje nie zrobią, ale za jakiś czas jest na to szansa choć marna
obydwaj producenci chcą przyciągnąć klientów tym że na nadchodzących wersjach konsol będzie można odpalić tytuły które są do obecnych, a to sensowny argument który przekonuje wielu do kupna nowej wersji konsoli
Nintendo przechodzi na ARM tylko że obecnie już się tak nie liczą jak kiedyś, sprzedaż mają znacznie niższą niż konkurenci, a ich nowa wersja konsoli nie zapowiada się rewolucyjnie, coraz więcej osób chce mieć możliwość wykorzystać TV 4k które już mają czy podłączyć gogle VR, z przecieków nie wynika by ich konsola mogła to uciągnąć, chyba postawili na FHD i rozrywkę, zresztą w tym byli zawsze dobrzy choć trafiały się rodzynki ze świetną grafiką u nich również
Linux ma niestety za małe przebicie na rynku a tylko on mógłby spopularyzować w desktopach ARM, M$ tego nie zrobi, mają umowy z chipzillą i AMD aby brnąć w x86
rynek serwerowy to coś innego i tam ARM ma szanse, już widać że coraz więcej firm widzi w tych układach potencjał, w specyficznych zastosowaniach jest lepsze od x86 ale do desktopów w najbliższej przyszłości nie trafi
zresztą jeśli chcesz mieć komputerek na ARM to możesz kupić któryś z playerów, najnowszy układ Amlogic S912 w nich montowany wygląda całkiem sensownie, nie był projektowany do fonów/tabów więc nie ma kagańca energetycznego, zapewnia więcej złącz od S905X przydatnych w komputerku bez dodatkowych układów
@Sławekpl (autor: Deathraw | data: 7/09/16 | godz.: 14:00) Mogłoby być ciekawie, ale niekoniecznie. Nie wiem
@Sławekpl (autor: Deathraw | data: 7/09/16 | godz.: 14:02) Nie ten post i nie ten adresat;) Enter kliknął się nie tam gdzie trzeba.
W każdym razie myślę że układy wygrają z układami scalonymi, no chyba że android jakoś wkroczy do dekstopów?
Nie bardzo rozumiem ten hype z ARM (autor: pandy | data: 8/09/16 | godz.: 15:20) Nie jest to wcale tak wydajna architektura jak ja przedstawiacie...
oj tam w testach i w teorii (autor: pawel1207 | data: 10/09/16 | godz.: 02:08) wszystko wyglada pieknie w realu to jednak inna para kaloszy zawyczaj rewelacje o wydajnosci arma to taka miejska legenda..
D O D A J K O M E N T A R Z
Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.