Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2020
Poniedziałek 17 października 2016 
    

Specyfikacja pierwszych nośników Optane z pamięciami 3D XPoint


Autor: Wedelek | źródło: BenchLife | 05:48
(1)
Portal BenchLife dotarł do specyfikacji technicznej pierwszych produktów Intela bazujących na nowym typie pamięci, nazwanej mianem 3D XPoint. Będą to nośniki z rodziny Stony Beach (8000p), pełniące rolę dodatkowej pamięci na najczęściej wykorzystywane dane i wspierające zainstalowany w komputerze RAM. Do sprzedaży trafią dwa modele o pojemności 16GB i 32GB, występujące w formie kart M.2 i ze wsparciem dla protokołu NvMe. Oba produkty oferują bardzo wysokie prędkości transferu danych.

W przypadku wersji 16GB jest to odpowiednio 1400MB/s oraz 300MB/s dla odczytu i zapisu, a wersja 32GB oferuje transfery na poziomie 1600MB/s i 500MB/s. Szczegóły znajdziecie w poniższej tabelce. Prawdopodobnie nośniki z rodziny Optane do pracy będą wymagać procesorów Intela z rodziny KabyLake, ale nie jest to jeszcze potwierdzona informacja.


Pamięć typu 3D XPoint budują komórki zbudowane z materiałów o zmiennych właściwościach fizycznych (mniejszy lub większy opór), których stany mogą być zmieniane oddzielnie. Nowa technologia pozwala na zaadresowanie poszczególnych komórek pamięci oraz układanie ich w warstwy, przez co idealnie nadaje się do tworzenia szybkich i stosunkowo pojemnych nośników danych o niskim czasie dostępu do danych. Prodcent przekonuje, że w niedalekiej przyszłości 3D XPoint będzie mógł zastąpić tradycyjne układy pamięci DRAM.


Nie ma jednak róży bez kolców i na tym etapie rozwoju nie ma szans na szybkie zastąpienie pamięci typu NAND Flash w dyskach SSD. Powód jest prozaiczny. Dysk z 3D XPoint o takiej samej pojemności co tradycyjny SSD będzie droższy w produkcji. Mimo to Intel już szykuje się do premiery pełnoprawnych SSD Optane, które na rynek wkroczą na początku przyszłego roku i będą dedykowane najbardziej wymagającym użytkownikom. 

    
K O M E N T A R Z E
    

  1. "bardzo wysokie prędkości transferu danych" (autor: Sławekpl | data: 17/10/16 | godz.: 10:25)
    Wedelek nie czytasz tego co piszesz? przecież 1600/500 to bardzo słabo jak na M.2 PCIe, z tabelki wynika że wykorzystują one tylko dwie z czterech linii PCIe, dziwne ograniczenie skoro ma to wspierać DDR, czyżby nie mieli jeszcze szybkiego kontrolera do tych pamięci?
    pojemności też niskie, powinno być 64/128 GB, DDR można mieć z obecnymi prockami 64GB na 1151/FM2+/AM3+ lub 128GB na 2011-3
    IOPS odczyt jest ok, ale już zapis nie zachwyca, można znaleźć szybsze
    jedyne co może ratować nowości chipzilli to wysokie TBW, gdyż cena tak jak niskie parametry będzie odstraszać


    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.