Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2021
Poniedziałek 4 listopada 2002 
    

Jak schłodzimy Clawhammera?


Autor: Jasiek | źródło: W2S/AMD | 12:23
(5)
AMD przedstawiło wczoraj referencyjne chłodzenie dla podstawki Socket754, w której znajdą się przyszłe procesory Clawhammer.

Na schemacie po lewej stronie widzimy wszystkie części nowego coolera. Oczywiście dla wygody osób składających komputery, większość z nich będzie dostarczana już złożona. Z nowych rozwiązań, przede wszystkim naokoło procesora znalazła się obręcz zapewniająca właściwe osadzenie radiatora za każdym razem. Pod nią znajdzie się specjalna płytka zapewniająca elektro-magnetyczną ochronę układu.

Sam procesor będzie w końcu wyposażony w heatspreader, czyli płytkę odbierającą z niego ciepło oraz zabezpieczającą rdzeń. Dodatkowo AMD w referencyjnym projekcie chłodzenia zaleca umieszczenie specjalnej płytki pod warstwą izolatora po spodniej stronie płyty. Zapobiegnie ona wygięciu płyty głównej spowodowanym dużym dociskiem radiatora.

Tak wygląda cały zestaw chłodzący w formie w jakiej otrzyma go serwisant:

Pojawił się także zupełnie nowy mechanizm dociskający radiator. Plastikowa dźwignia ma ułatwić montowanie i demontowanie coolera.

AMD pracuje także nad umieszczeniem diody odczytującej temperaturę układu w podstawie radiatora. Nie wiadomo jeszcze stosowanie będą radiatory 60x60mm czy 70x70mm. W tym pierwszym projekcie znalazł się lekki, w całości aluminiowy, dość niski radiator. Wraz ze zwiększającymi się zegarami układów z pewnością pojawią się także radiatory z miedzianą podstawą lub w całości miedziane.


 

    
K O M E N T A R Z E
    

 1. AOpen... (autor: SweeS-brak rejestracji | data: 4/11/02 | godz.: 12:17)
  patrząc na ten skomplikowany system montażu przypomniała mi się opisywana ostatnio na TPC płyta AOpena (Tube) - z chipsetem prawie dotykającym socketa. mówiąc trywialnie - to się nie zmieści!!! ;-)
  pozdr


 2. AOpen (autor: Jasiek-Redakcja | data: 4/11/02 | godz.: 12:40)
  Tamta płytka to była jedna z pierwszych działających próbek, jak nie pierwsza. Na rynek (miejmy nadzieję ;-) trafią bardziej dopracowane mobo..

 3. hehe (autor: edi-brak rejestracji | data: 4/11/02 | godz.: 17:38)
  niech wreszcie wypuszcza tego proca a nie beda tu pokazywac chlodzenie czegos co narazie niema!!!!!

 4. nareszcie (autor: Paweł-brak rejestracji | data: 6/11/02 | godz.: 17:13)
  nareszcie ci z AMD ruszyli łbami, żeby zabezpieczyć procki przed ukruszeniem...szkoda,że tak późno....Bo teraz strach zakładać wiatrak na procesor bez dodatkowego,aczkolwiek niezbędnego kosztu jakim jest coppershim...o powszechności zjawiska nagminnego uszkadzania się rdzeni procesorów AMD świadczy nawet fakt,że nie można kupić na giełdzie używanych durków ani athlonów, bo po prostu duża część z nich po wyjęciu z kompa jest już upieprzona. Tak czy inaczej: ludzie, kupujcie coppershimy, to wydatek rzędu 20zł, a nie bedziecie zmuszeni do posiadania kosztownych breloczków do kluczy.

 5. Pawel (autor: GULIwer | data: 6/11/02 | godz.: 20:47)
  mniej siłowni wiecej szydełkowania :)))
  ATSD spodziewałem sie jakiegoś potwora a ci mówia że alu radiator starczy to z miedzią i jakimś dużym wolnoobrotowcem bedzie very cool :)) Zimne AMD nieeeee obudźcie mnie ja nie chce i czym bede sie dogrzewał w zimie :)))


    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.