Przepisy podatkowe zobowiązują podatników oraz płatników do składania rocznych deklaracji podatkowych w terminach wyznaczonych ustawowo. Zachowanie terminy określonego dla danej deklaracji jest istotne, aby nie narazić się na konsekwencje karno skarbowe za opóźnienie lub niezłożenie pit.
Dopuszczalne formy złożenia zeznania podatkowego.
Bardzo wielu podatników korzysta już z możliwości rozliczenia z fiskusem przez internet. Korzystając z komputera osobistego (laptopa, palmtopa, a nawet telefonu komórkowego) można wypełnić deklaracje podatkowe i przesłać je do systemu e-Deklaracje. Urząd skarbowy online otrzyma nasze deklaracje przez kanały komunikacji elektronicznej.
Oczywiście nie jest to jedyny sposób składania rocznych deklaracji podatkowych. Korzystając z programu do pit można wypełnić formularze zeznań podatkowych, a następnie je wydrukować, podpisać i zanieść do urzędu skarbowego albo wysłać pocztą.
Podatnicy, którzy nie chcą skorzystać z programu i wypełnić deklaracji na komputerze, ciągle mają możliwość pobrania druków w urzędzie skarbowym lub innym miejscu ( np. w zakładzie pracy, w siedzibie OPP, w innych urzędach) i wypełnienia ich pisemnie oraz dostarczenia do organu skarbowego w wybrany sposób (osobiście, pocztą, przez urząd konsularny - z zagranicy).
Ustawowe terminy składania deklaracji podatkowych
Większość deklaracji podatkowych podatnicy muszą złożyć do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym. W sytuacji gdy 30 kwietnia jest dniem wolnym od pracy termin przesuwany jest na pierwszy dzień roboczy po tym dniu. Taka sytuacja występuje w roku 2017. Zeznania na formularzach PIT 36, PIT 36L, PIT 37, PIT 38, PIT 39 można składać do 2 maja.
Wcześniej, bo do 31 stycznia muszą rozliczyć się podatnicy korzystający z ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na formularzu PIT 28.
Płatników obowiązuje termin do końca lutego w przypadku składania deklaracji w formie elektronicznej. Termin ten dotyczy deklaracji składanych do urzędu skarbowego oraz przesyłanych do podatników. Mali przedsiębiorcy (do pięciu zatrudnionych pracowników), jeżeli składają informacje w formie papierowej, muszą zrobić to do końca stycznia.
Potwierdzenie złożenia deklaracji podatkowych
Składając wypełnione deklaracje pit na stanowisku obsługi w urzędzie skarbowym otrzymamy od urzędnika potwierdzenie na kopii formularza lub na specjalnym druczku, gdzie wpisuje się imię nazwisko podatnika, nazwę złożonych dokumentów, datę przyjęcia. Podpis pracownika i stempel urzędu potwierdzają przyjęcie zeznania podatkowego.
Na poczcie wydawane jest pokwitowanie nadania listu poleconego. Jak tłumaczy specjalista z portalu https://www.pitax.pl/urzad-skarbowy-online/ liczy się w tym przypadku data nadania listu, a nie data dotarcia do urzędu skarbowego. Jest to istotne dla spóźnialskich, którzy wysyłają deklaracje podatkowe w ostatnim dniu obowiązującego terminu .Do urzędu skarbowego listy zostaną dostarczone nawet po kilku dniach (według norm przyjętych przez Pocztę Polską czas dostarczenia przesyłki poleconej to nawet 4 dni robocze po dniu nadania).
Jeśli dokumenty wysyłane są z zagranicy przyjmuje się datę nadania na poczcie w Unii Europejskiej lub otrzymania przesyłki przez Pocztę Polską.
Potwierdzeniem złożenia zeznania podatkowego przez internet jest Urzędowe Potwierdzenie Odbioru (UPO), które prześle urząd skarbowy online. Warunkiem wygenerowania potwierdzenia jest poprawne podpisanie dokumentów. W przypadku deklaracji podatkowych składanych przez osoby fizyczne nie jest wymagany podpis płatny elektroniczny potwierdzony kwalifikowanym certyfikatem, wystarczy poprawne podanie zestawu danych weryfikujących podatnika (identyfikator NIP albo PESEL, imię, nazwisko, data urodzenia, adres zamieszkania, kwota przychodu podana w deklaracji składanej rok wcześniej albo zero, gdy nie było zeznania). Poprawne przetworzenie zeznania przez system e-Deklaracje sygnalizowane jest kodem “200”. W przypadku popełnienia błędu otrzymamy inny kod i system nie wygeneruje UPO.
Ważny jest moment pomyślnego przyjęcia deklaracji podatkowej przez system e-Deklaracje. Jest to równoznaczne z wygenerowaniem Urzędowego Potwierdzenia Odbioru, czyli dowodu na złożenia zeznania. Nie zawsze urząd skarbowy ma dostęp do naszych deklaracji w momencie przyjęcia przez system e-Deklaracje.(np.w godzinach nocnych albo w dni wolne od pracy). Urząd skarbowy online może otrzymać je dopiero następnego dnia albo nawet po upływie kilku dni. Istotny jest czas przyjęcia dokumentów przez system i wygenerowania UPO, późniejszy dostęp nie jest to traktowany jako opóźnienie i nie jest to zagrożone karą dla podatnika.
Przechowywanie dowodów złożenia rocznych zeznań podatkowych
Wszystkie rodzaje dowodów złożenia deklaracji podatkowych są równoważne i należy je przechowywać do upływu przedawnienia zobowiązania podatkowego, czyli przez okres pełnych pięciu lat, licząc od końca roku, w którym składamy zeznanie. Dobrze, jeśli nigdy nie będzie nam potrzebne. Jednak w przypadku ewentualnej kontroli dobrze jest posiadać potwierdzenie złożenia pitów w terminie, gdyż opóźnienie zeznania podatkowego jest zagrożone j sankcjami karno skarbowymi. Jeśli nie wydrukujemy od razu UPO przesłane przez urząd skarbowy online możemy pobrać i wydrukować albo przechowywać na naszym komputerze. Jeśli tego nie zrobimy, do potwierdzenia odbioru pit przez urząd skarbowy online mamy dostęp w każdej chwili przez Portal Podatkowy Ministerstwa Finansów. Potrzebny jest do tego numer referencyjny deklaracji elektronicznej. W zakładce e-Deklaracje wybieramy “Formularze”, następnie “UPO”, wtedy wyświetli się okno, w którym wpisujemy numer referencyjny. Klikamy „Sprawdź status dokumentu” i pobieramy UPO dla dokumentu ze statusem „200”. |