Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Piątek 3 lutego 2017 
    

Co to jest router i jak działa?


Autor: materiały partnera | 06:34
(8)
Obecnie coraz więcej urządzeń jest podłączonych do Internetu. Internet w domu to nie tylko pojedynczy, podpięty do globalnej sieci komputer stacjonarny lub laptop, ale nawet pralki czy lodówki. By posiadany sprzęt mógł korzystać z tych dobrodziejstw, konieczne jest urządzenie, które rozdzieli pomiędzy nie sygnał internetowy.

Router od dostawcy


Wielu użytkowników domowych używa routerów dostarczanych przez dostawców Internetu. Jest to wygodne rozwiązanie, ponieważ dostajesz wtedy sprzęt razem z usługą dostawy Internetu i nie musisz martwić się o nic więcej. Często routery, oferowane przez firmy internetowe, zaopatrzone są w modem, dzięki czemu rozsyłają sygnał od dostawcy pomiędzy urządzenia w domu. Jednak dla bardziej wymagającego użytkownika takie rozwiązanie może okazać się niewystarczające i będzie on poszukiwać bardziej zaawansowanych urządzeń, które rzadko spotyka się w ofertach dostawców Internetu.


Jak działa router?


Podstawowym zadaniem routera jest stworzenie małej, lokalnej sieci, w której następuje przydzielenie podłączonym urządzeniom adresów IP i rozdzielenie sygnału pomiędzy nimi. Adresy przydzielone w sieci lokalnej działają tylko w niej, zaś na zewnątrz, w Internecie, wszystkie urządzenia widziane są tak, jakby miały jedno IP, nadane przez dostawcę Internetu. Obecnie większość routerów ma wbudowany modem, który przekształca sygnał od dostawcy w sygnał widoczny dla urządzeń lokalnej sieci (ethernetowy lub WLAN). Wbudowany modem może obsługiwać sygnał DSL, xDSL lub sygnał komórkowy.


Niektóre modele routerów, mające gniazdo na kartę SIM lub gniazdo USB, mogą obsługiwać – oprócz typowego dla nich sygnału xDSL – także sygnał komórkowy 3G lub LTE samodzielnie, lub z użyciem modemu USB. Opcje konfiguracyjne takich routerów pozwalają na ograniczenie ruchu internetowego przez łącza komórkowe do określonych sytuacji lub protokołów. Ponadto routery umożliwiają bezpośredni kontakt pomiędzy urządzeniami w sieci lokalnej i dzięki temu wymianę danych pomiędzy nimi.


Standardy Wi-Fi oferowane przez routery


Routery mogą rozsyłać sygnał w dwóch częstotliwościach: 2,4 i 5 GHz. W ciągu ostatnich lat pojawiło się więcej urządzeń obsługujących oba standardy i warto sięgnąć właśnie po nie. Dwie częstotliwości pozwalają na obsługę większej liczby urządzeń oraz na większe prędkości przesyłu danych pomiędzy routerem a odbiornikami. Ponadto częstotliwość 5 GHz nie jest tak rozpowszechniona jak 2,4 GHz i dzięki temu nie jest podatna na zakłócenia ze strony innych sprzętów używających częstotliwości 2,4. Wybierając spośród dwóch podobnych urządzeń w zbliżonej cenie, lepiej wybrać to, które oferuje większą szybkość przesyłu danych.


Nawet decydując się na sprzęt od dostawcy Internetu, warto dokładniej zapoznać się z proponowanymi przez niego urządzeniami i wybrać najlepsze dla naszych potrzeb, niezależnie od tego, czy będzie to router z modemem komórkowym, czy z modemem ADSL. Dokładne zapoznanie się z ofertą pozwoli na zdobycie satysfakcjonującego sprzętu. Jeśli macie np. router od Orange, sprawdźcie bazę wiedzy na: https://nasz.orange.pl/t5/Baza-wiedzy-Modemy-i-routery/tkb-p/Modemy_routery_i_inne%40tkb.


Inne funkcje routerów


Wiele routerów zaopatrzonych jest ponadto w gniazda USB, które pozwalają nie tylko na podłączenie modemów USB, ale przede wszystkim różnego rodzaju pamięci masowych: dużych dysków zewnętrznych, z których udostępniane są np. muzyka lub filmy dla wielu urządzeń jednocześnie. Dzięki temu nie trzeba przechowywać danych na kilku urządzeniach, lecz można połączyć się z nimi z każdego podłączonego do domowej sieci sprzętu. Bardziej zaawansowane routery oferują funkcje bezpośredniej wymiany plików, np. w sieci BitTorrent, dzięki czemu możesz pobierać interesujące Cię materiały bez konieczności ciągłej pracy komputera.


Warto, by router miał wbudowany firewall, czyli tzw. zaporę ogniową. Pomoże ona nie tylko ograniczyć ataki na Twoją domową sieć, ale pozwoli na filtrowanie treści, dzięki czemu utrudnisz dzieciom dostęp do treści pornograficznych bez konieczności indywidualnego konfigurowania każdego urządzenia.


 
    
K O M E N T A R Z E
    

  1. Serio? (autor: rmarcin | data: 3/02/17 | godz.: 23:41)
    "Podstawowym zadaniem routera jest stworzenie małej, lokalnej sieci, w której następuje przydzielenie podłączonym urządzeniom adresów IP i rozdzielenie sygnału pomiędzy nimi."

  2. @ up (autor: PiotrexP | data: 4/02/17 | godz.: 02:00)
    Też mnie to rozbawiło. Taka tam rozprawka gimnazjalisty. Spuśćmy na to wszystko zasłonę milczenia.

  3. @01 (autor: KamieniKupa | data: 4/02/17 | godz.: 09:01)
    Takie brednie w tym artykule ktoś pisał, że musiała to pisać osoba niepełnosprawna xd

  4. tym bardziej... (autor: 5eba | data: 4/02/17 | godz.: 09:40)
    że routery orange to szmelc od sagem'a ;D

  5. czepiacie sie (autor: ili@s | data: 4/02/17 | godz.: 10:36)
    bardzo ladnie napisane - tylko powinno miec tytul - Router dla laika- co to jest i jak(mniej wiecej) dziala.
    W koncu to forum komputerowe a nie onet czy wp wiec powinno byc zaznaczone ze mamy czytac z przymrozeniem oka.


  6. @05 (autor: KamieniKupa | data: 4/02/17 | godz.: 13:47)
    Router nie jest tym, czym jest napisane w artykule. To nie ma nic wspólnego z tym pojęciem!

    Po prostu bzdury! Wystarczyło napisać było "popularnie nazywany routerem" i by nie było czepialstwa....


  7. Autor chyba nie przemyślał tekstu (autor: Marek1981 | data: 5/02/17 | godz.: 22:02)
    Wrzucanie opisu dla babci/dziadka na stronę dla czytelników z portalu IT jest po prostu głupie.

  8. ... (autor: Sarzyk | data: 6/02/17 | godz.: 21:31)
    Normalnie jak bym czytał papierowy Komputer Świat wydanie 1 :D

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.