Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2021
Poniedziałek 6 marca 2017 
    

Wydajność Ryzenów w będzie wyższa


Autor: Wedelek | źródło: Hexus | 06:15
(47)
Procesory AMD z rodziny Ryzen mimo wysokiej wydajności i mocnego pojedynczego wątku nie błyszczą w grach. Szczególnie słabe wyniki rzeczone CPU notują w rozdzielczości 1920x1080 pikseli. Czemu tak się dzieje, tego nie wiadomo. Źródeł problemu upatruje się w zbyt małej ilości jednostek adresowych, wadliwie funkcjonującym kontrolerze pamięci RAM (stosunkowo duże opóźnienia) oraz złym zarządzaniu wątkami. Samo AMD twierdzi, że w najbliższym czasie sytuacja ulegnie poprawie.

Trzeba tylko poczekać na patche od deweloperów, które „nauczą” silnik gry korzystać z mocy Ryzenów. W ręce programistów trafi kilka pakietów składających się z setek narzędzi do optymalizacji kodu. Obecnie AMD ma współpracować z ponad 1000 deweloperów nad poprawą wydajności Ryzenów w grach. Wśród nich są Oxide Games, Creative Assembly i Bethesda. John Taylor z działu PR przypomina też, że optymalizacje dla procesorów Intela powstają od lat, a Ryzen to nowość i deweloperzy muszą się dobrze zapoznać z nowym CPU.

Pytanie tylko na ile te optymalizacje pomogą i czy faktycznie programistom będzie się chciało dostosowywać kod tak by dobrze działał na Ryzenach.


 

    
K O M E N T A R Z E
    

 1. Co nieco: (autor: Zbyszek.J | data: 6/03/17 | godz.: 08:44)
  po 1: http://www.hardware.fr/...indices-performance.html

  po 2: https://forums.anandtech.com/...-136#post-38775779

  po 3: https://forums.anandtech.com/...-124#post-38773876

  po 4: https://forums.anandtech.com/...ge-8#post-38775492

  https://forums.anandtech.com/...ge-8#post-38775732


 2. @1. (autor: Kosiarz | data: 6/03/17 | godz.: 09:10)
  Windows 10 - 1080 Ultra DX11:
  8C/16T - 49.39fps (Min), 72.36fps (Avg)
  8C/8T - 57.16fps (Min), 72.46fps (Avg)

  Windows 7 - 1080 Ultra DX11:
  8C/16T - 62.33fps (Min), 78.18fps (Avg)
  8C/8T - 62.00fps (Min), 73.22fps (Avg)


 3. dokładnie o to właśnie mi chodziło, (autor: Qjanusz | data: 6/03/17 | godz.: 09:19)
  kiedy pisałem o poczekaniu z otwieraniem szampana na niezależne testy...

  Zdecydowanie nie wierzę w sytuację, w której nagle po wydaniu jakiegoś cudownej poprawki do gry, wydajność wzrośnie jak w programach wykorzystujących wielowątkowość. To już przerabialiśmy z FXem.

  Wierzę natomiast w długofalową tendencje do wzrostu wydajności Zena w grach. Wszelkie konsole oparte są na wielu mało wydajnych rdzeniach. Siłą rzeczy, silniki gier będą pisane tak, aby wykorzystywały taka właśnie architekturę hardware. Stare silniki co prawda jeszcze ssą z mocnego rdzenia, ale wg mnie obraz będzie się szybko zmieniał. Poza tym, popularyzowanie się wszelkich DX12 będzie działało na korzyść Zena.

  Reasumując, AM4 jest fajną i przyszłościową platformą. Mamy tam niezłą, ale nie do końca okiełznaną moc, z widokami tylko na jej zwiększanie tam, gdzie teraz CPU wydaje się ma problem z pokazaniem swojej prawdziwej mocy, w porównaniu do reszty benchmarków / zastosowań.


 4. Co się stało? Co się stało? (autor: Sony Vaio Zawracajo | data: 6/03/17 | godz.: 10:05)
  Na slajdach było wydajnie, tylko twórcy gier są w konspiracji. Poczekajcie tylko na patche, a poprawimy wydajność jak w Buldozer.

 5. AMD wreszcie górą (autor: grzegorzmce | data: 6/03/17 | godz.: 10:13)
  Zjada procki 3 razy droższe na śniadanie w programach a w grach ograniczeniem jest tak czy, tak karta graficzna jak ktoś zobaczy wyniki w wyższych rozdzielczościach to są prawie takie same niezależnie od procesora. Więc można by powiedzieć patrząc na wykresy że procesor za 200zł jest w grach tak samo wydajny jak procesor za 8000.

 6. Tu jeszcze odnośnie tuningu SMT: (autor: pwil2 | data: 6/03/17 | godz.: 10:25)
  http://www.hardware.fr/...de-high-performance.html

 7. c.d. (autor: pwil2 | data: 6/03/17 | godz.: 11:19)
  "W przypadku wątpliwości, przeprowadziliśmy "świeże" instalację systemu Windows 10-lecia aktualizacji na obu platformach, a my potwierdzić: Ryzen na parking Rdzeń jest ustawiony na 10%, a 100% 6900K."

 8. W nadchodzących miesiącach możemy się chyba spodziewać (autor: Pijar | data: 6/03/17 | godz.: 12:20)
  prawdziwego festiwalu łat, poprawek, rewizji i to nie tylko ze strony AMD.

 9. @4. Co się stało? (autor: pebal | data: 6/03/17 | godz.: 12:35)
  Ryzen łupie Intela aż miło, a obije go jeszcze mocniej.

 10. Tu fajne porównanie (autor: loccothan | data: 6/03/17 | godz.: 13:42)
  ZEN'ek naprawdę daje radę, a nawet ciut więcej.

  -> http://zolkorn.com/...y-mhz-core-by-core/view-all/


 11. Wkleję co znalazłem (autor: loccothan | data: 6/03/17 | godz.: 14:15)
  ostatnio na Webie PL (koleś ma sporo racji):
  "
  LUDZIE GRATULUJA AMD POWROTU DO GRY!!!

  POZWOLE SOBIE ZAŁĄCZYĆ KOMENTARZ PEWNEGO KOLEGI!

  Dzień dobry wszystkim :-)
  Widać mój nowy nick wczoraj nie przypadł niektórym do gustu, dlatego postarałem się odkopać zapomniane hasło do starego konta :-)

  Jest już świeżo zaparzona kawka, więc można dzionek poświęcić na komentowanie :-)

  10 lat. Tak tak młodzieży. 10 lat minęło odkąd srIntel (i tak będę cały czas nazywał tego pieprzonego skorumpowanego monopolistę - przyzwyczajajcie się), wstąpił na drogę z której za cholerę nie chce zejść i pewnie bardzo długo nie zejdzie - korumpowanie największych sieci handlowych oraz producentów komputerów OEM jak choćby Dell, HP czy Acer. ( chip.pl/news/wydarzenia/prawo-i-polityka/2014/06/intel-sie-doigral-zaplaci-ponad-miliard-euro-kary ) - i będę wysyłał wam wyznawcy niebieskiej naklejki ten link do znudzenia.

  Przez 10 lat można wychować kilka pokoleń ludzi podatnych na manipulację i wmówić im co jest dobre a co niedobre. Przez 10 lat Intel stał się dla rzeszy jego zwolenników sensem życia, zaś AMD chłopcem do bicia i wylewania gorzkich żali "Dlaczego AMD się nie stara, abym mógł sobie kupić taniej srIntela? No dlaczego ????" - dla mnie osobiście jest to myślenie typowo patologiczne i nigdzie indziej nie spotykane (mam na myśli rynek technologiczny). Bo tak samo można było by porównać wojnę miedzy Applem a Szajsungiem. "Nosz dlaczego Apple się nie stara zagrozić pozycji Szajsunga? No dlaczego???? Przecież mają św. Grala wśród inżynierów procesorów - Jima Kellera. Tak, tak młodzieży. Ci co znają najnowszą historię technologii wiedzą kim jest Jim Keller :-)
  Ojciec Athlonów i technologii 64 bitowej (notabene na którą AMD posiada cały czas patent). Ten sam Jim Keller (wypożyczony z Appla) grzebał przy Ryzenach aby po skończeniu swojej roboty powrócić do Appla (https://www.purepc.pl/..._architektury_cpu_k7_i_k8)

  Swoją drogą Apple w kwietniu organizuje konferencje na której ma zaprezentować nowe Macki Pro - i mogę się z wami założyć o dobre piwo, że będą napędzane przez Ryzeny :-) Gdyż ludzie kupują Macki głownie do pracy w programach w których Ryzen zmiażdżył najwydajniejsze i7mki .

  Wracając jednak do tematu. 10 lat. 10 lat hejtu i opluwania przez miliony wyznawców niebieskiej naklejki. Ja bym sobie już dawno odpuścił, i wielu z was pewnie też, gdybyście przez 10 lat cały czas dostawali tylko opierdziel za to że się nie staracie zagrozić dużo bogatszemu i popularniejszemu rywalowi. A WY teraz wymagacie od AMD że taki Ryzen ma być pod każdym względem wydajniejszy od srintelowskich I7emek? Ludzie puknijcie się w te swoje zakute przez srintela łby, chociaż wątpię aby wam to w czymś pomogło.

  AMD tylko tym jednym procesorem (1800X) pokazało że można. Mając bardzo ograniczone środki finansowe oraz miliony hejterów wyznających kult niebieskiej naklejki udowodniło że można stworzyć produkt który nawiąże realną walkę z 2x droższym produktem konkurenta. Ryzen 1800X miał być z założenia alternatywą dla i7-6900 a co udowodniły testy renderowania czy obróbki grafiki? ;-) I to właśnie najbardziej boli wyznawców niebieskiej naklejki :-) I z tego osobiście mam największy ubaw. Ból tyłka tak ogromny, że AMD w ogóle odważyło się przeciwstawić srintelowi w high endzie. I dlatego jest takie tsunami hejtu na AMD i Ryzena.

  I oczywiście srintelowcy będą wytykać każdy najmniejszy błąd. Że bardzo słabo w grach, że wysokie temperatury, że niedopracowane, że to czy tamto. Mi to bardzo przypomina niedawne wydarzenia w USA gdzie lewacy robili wszystko aby zniechęcić wyborców do głosowania na Trumpa ;-) a wyszło jak wyszło. I tutaj mamy to samo.

  Wierzcie mi że gdyby AMD stworzył 2x wydajniejszy produkt niz srintel to też byście narzekali i wylewali swoje żale. Bo taka już jest natura Polaka - "Nie znam się ale muszę się wypowiedzieć"
  Bardzo ciekawe że tylko na polskich portalach jest taki hejt na Ryzeny zaś na zagranicznych wszyscy gratulują AMD powrotu do I ligi walki o high end. Ciekawe prawda?

  Osobiście uważam że firma która naprawdę realnie otarła się o bankructwo, która bardzo ciężko pracowała przez ostatnie 5 lat nad Ryzenem kiedy to srintel był w blasku reflektorów i co roku wciskał swoim wyznawcom odgrzewane kotlety o progresie wydajności nie przekraczającym 10%, firma która pokazała już nie raz i nie dwa swoją wartość (Athlony 64, Jaguary do konsol next-gen, APU) udowodniła po raz kolejny że jeśli się bardzo chce to można góry przenosić. I można stanąć do walki z srintelem jak równy z równym. Oczywiście 90% wyznawców srintela kompletnie nie zrozumie tego co chce przekazać, gdyż mają klapki na oczach i jedyne co ich interesuje to FPSy w grach. No cóż. Jak się sprzedaje swój kraj za 500zł to czego można się spodziewać po takim społeczeństwie. Smutne, bardzo smutne.

  Oczywiście wyznawcy niebieskiej naklejki jak zawsze w przypadku premiery nowych rozwiązań od AMD zawsze mają sklerozę i już nie pamiętają problemów praktycznie każdej nowej generacji procesorów swojego bożyszcza ;-) Jakie to typowo Polskie ;-)

  Sandy Bridge - ( tiny.pl/gflfb )
  Ivy Bridge - ( tiny.pl/gflf3 )
  Haswell - ( tiny.pl/gfl5q ) . ( tiny.pl/gfl5m )
  Broadwell - ( tiny.pl/gfl5g) , ( tiny.pl/gfl59)
  Skylake - i tu już się robi naprawdę ciekawie ;-) - ( tiny.pl/gfl5c ) , ( tiny.pl/gfl5d ) , ( tiny.pl/gfl55 ) , ( tiny.pl/gfl51 )
  Kaby Lake - czyli odgrzewany kotlet z wyższymi zegarami dla zachowania pozoru że to jakaś nowość ;-) ( tiny.pl/gfl5p ) , (tiny.pl/gfl54 )

  srintela mogę punktować bez końca tak jak Wy "znafcy" punktujecie Rayzena i AMD.
  Aby udowodnić jak bardzo srintel wydoił swoich wyznawców zaprezentuję pewien schemat:

  Sandy Brigde -- (progres wydajności 10%) - - > Ivy Bridge - - (progres 10%) - - > Haswell (22nm) -- (progres 10%) - - > Broadwell (14nm) - - (progres 10%) - - > Skylake (14nm) - - (2 - 5%) - - > .Kaby Lake (14nm) - - (progres CPU 0%) - - > Coffee lake który też będzie produkowany w 14nm procesie litograficznym :-))) Jedyna różnica to zintegrowany Radeon zamiast badziewnego GMA od srintela.

  Dla przykładu AMD: FX Bulldozer (32nm) - - > (progres wydajności 10%) - - > FX Vishera (32nm) -- (progres wydajności 52%) --> Ryzen (14nm). Można zrobić to uczciwie?????

  Także wczoraj miało miejsce wielkie święto technologii i wypuszczenie na rynek innowacyjnego produktu, który z czasem udowodni swoją wartość. A jak sam rynek już przyjmie tą innowacyjność tylko czas pokaże. FXy też były innowacyjne ale programiści zamiast wziąć się do roboty woleli olać wielowątkowość i ostać się na jednym silnym rdzeniu od srintela.

  Na całe szczęście czasy się zmieniły i coraz więcej programistów widzi realny potencjał w wielowątkowości. Szkoda tylko że w głowach konsumentów panuje cały czas komuna :-(

  LUDZIE CIESZYĆ SIĘ A NIE NARZEKAĆ !!!!!!!!!! "


 12. Hmm (autor: loccothan | data: 6/03/17 | godz.: 14:17)
  -> http://www.benchmark.pl/...Sandy_Bridge-33031.html

  -> https://www.purepc.pl/...ich_temperatur_wyjasniona

  -> http://gadzetomania.pl/...chipsety-trafia-na-rynek

  -> http://www.benchmark.pl/...l-e-ep-broadwell-y.html

  -> https://www.purepc.pl/..._architekturze_procesorow

  Dajmy szansę nowej Platformie ;-)


 13. Total War: Warhammer. (autor: pwil2 | data: 6/03/17 | godz.: 15:42)
  "All of these were recorded at 3.5GHz, 2133MHz MEMCLK with R9 Nano:

  Windows 10 - 1080 Ultra DX11:

  8C/16T - 49.39fps (Min), 72.36fps (Avg)
  8C/8T - 57.16fps (Min), 72.46fps (Avg)

  Windows 7 - 1080 Ultra DX11:

  8C/16T - 62.33fps (Min), 78.18fps (Avg)
  8C/8T - 62.00fps (Min), 73.22fps (Avg)"


 14. jedna uwaga, nie będzie cepów chipzilli z grafą AMD (autor: Sławekpl | data: 6/03/17 | godz.: 16:22)
  chipzilla zapłaciła za patenty ale chodzi o ochronę prawną by jakiś troll patentowy ich nie pozwał
  wiem że myślenie boli wyznawców niebieskiej naklejki (świetny tekst) ale ruszcie mózgownicami,
  wcześniej opłacali nV, zgadza się? czy były keplery, maxwelle w IGP niebieskich? NIE, tak samo jest z AMD,
  o i7 czy innym "i" z Polarisem albo Vegą mażcie dalej fantaści, bo tylko to wam pozostaje xD
  jeszcze nikt w AMD tak mocno na głowę nie upadł by za takie drobne na jakie została podpisana umowa oddać coś wartego wielokrotnie więcej - kwota z umowy pewnie jest podobna do tej z nV, a drugie ile AMD zapłaciło za przejęcie ATI


 15. ZEN (autor: Conan Barbarian | data: 6/03/17 | godz.: 17:08)
  Nie gram, więc nie wiem, a raczej nie rozumiem dlaczego bez końca obrabiany jest temat Ryżego w grach. Czy aż tak wiele zależy od procesora w grach, że ZEN ma problem? Nie wystarczy kupić do niego GTX-a 1070 za (chwilę) 1700zł, aby każda gierka poszła bez problemu? Przecież to jest naprawdę wydajny procesor, a nie jakieś Core i3.

 16. @Conan (autor: daver | data: 6/03/17 | godz.: 17:37)
  To samo można powiedzieć o i3. Też każda gra pójdzie bez problemu i można 1000+ zaoszczędzić. Nie o to chodzi. Ryzen ma jaki(e)ś problem(y) i prezentuje się poniżej oczekiwań.

 17. daver pisz że Twoich, moje spełnia na 299% :) (autor: Sławekpl | data: 6/03/17 | godz.: 18:12)
  mniejsza firma nadepnęła na odcisk większej na tyle skutecznie że ta obniżyła ceny, czyli chipzilla docenia Ryzeny ale oczywiście się mylą bo daver nie
  gry to ułamek komputerów, kilka procent kompów sprzedawanych co roku, na grach komp się nie kończy,
  normalnie pępki świata, myślą że wszystko jest tylko dla nich a faktycznie to poboczna działalność


 18. Intel obniżył ceny, czy jeden sklep? (autor: daver | data: 6/03/17 | godz.: 18:30)
  PS. Nie denerwuj się się tak. To nie zdrowe.

 19. ponizej oczekiwan (autor: Wyrzym | data: 6/03/17 | godz.: 18:30)
  no tak, jesli ktos oczekiwal torpedy ktora za 1/5ceny intela rozniesie go w kazdych zastosowaniach no to faktycznie pozniej. A jesli ktos oczekiwal ze nawiaze walke z intelem no to mysle ze jednak ponizej oczekiwan to nie jest. Niby bylo wiadomo przed premiera co mozna sie spodziewac w grach i to bylo dla ludzi ok, po premierze okazala sie to prawda i juz to ok nie jest ;D
  Firma tyle lat w d za intelem i jednak wydala proc ktory walczy z i7, o wstyd i zal, jak oni mogli :|


 20. wg oficjalnych prezentacji na kilka dni przed premierą (autor: daver | data: 6/03/17 | godz.: 18:38)
  miał być przynajmniej na poziomie Broadwella E. W prezentowanym przez AMD Blenderze łoił 6900K. W rzeczywistości 7700K jest szybszy http://www.phoronix.com/...md-ryzen-1700&num=7

 21. pewna instytucja... (autor: g5mark | data: 6/03/17 | godz.: 18:43)
  ...postara sie aby im sie nie chcialo optymalizowac. To jest stara juz melodia

 22. Dokladnie tak (autor: Wyrzym | data: 6/03/17 | godz.: 20:18)
  szukaj i wybieraj sobie testy, pamietaj zeby je dobrze szukac bo trzeba psioczyc na lewo i prawo jakie to amd zle.
  https://www.purepc.pl/...00x_dobra_zmiana?page=0,5
  To ja tez sobie jakis znalazlem, powiem ze widzialem inne mniej optymistyczne, ale specjalnie ten wybralem bo moge sie upierac ze amd jest najlepsze a ty jestes zwyklym trolem ^^ (nie zapomnij tylko szczegolowo porwnac tych testow i udowodnic ponad wszystko ze ten co ty wkleiles jest naj i leczy raka) Przed premiera myslalem ze troche przetarles slepia z tej niebiesko zielonej farby, ale po premierze no coz... czarl prysl :D powrot do rzeczywistosci.

  Na prawde jak to mozliwe ze taka mala firma jak AMD nie zniszczyla Ryzenem wszystkie i7 takiej dominujacej firmy jak Intel, bezczelnie nawiazali walke z najlepszymi procesorami. Tyle lat nic nie pokazali dobrego to przecie za te zaoszczedzone pieniadze powinni wypuscic killera, w koncu zaplecze technologiczne maja ze ho ho.


 23. @daver, Bardzo zabawne. (autor: pebal | data: 6/03/17 | godz.: 21:20)
  Według tego co podlinkowałeś, 7700 wręcz leje 5960X oraz 6800 Intela. Takie absurdy są możliwe tylko w bardzo kiepsko napisanym oprogramowaniu.

 24. @11 (autor: krzysiozboj | data: 6/03/17 | godz.: 21:56)
  Pomarudzę - trzymałem kciuki za więcej. Biorąc pod uwagę potencjał firm ryzen jest absolutną rewelacją. Ale nie jest klasy K7/K8 i pierwszych opteronów, tego AMD moze zabraknąć do walki z intelem. K7/K8 był chyba lepszy od PIII/PIV pod każdym względem, opterony biły rekordy wydajności w serwerach, weszły z hukiem do najmocniejszych superserwerów (w pewnym momencie w top10 serwerów 5 było chyba na AMD), a ledwie starczyło na 20% rynku i ok 10% udziału w $. Tak mały udział w rynku był głównie pochodną chamskich praktyk intela, w tym przekupowanie dystrybutorów czy szantaż/upusty wobec wielkich dostawców sprzętu.
  Nie jestem jakimś fanem AMD, raczej zwolennikiem jakiejkolwiek konkurencji. I nadal mam opory zmieniać i5 3gen na cokolwiek innego, może R5 ;)

  @20
  czego takie testy i slajdy mają dowodzić? że jakieś i3 leje 6800k? A może tego, że w pewnych specyficznych warunkach, tam gdzie program nie wykorzysta więcej niż 1-2 rdzenie, to wysoko taktowany i3 będzie wydajniejszy nawet od 20C/40T na niższych zegarach?


 25. @krzysiozboj (autor: Qjanusz | data: 6/03/17 | godz.: 22:09)
  fenomen K7 / K8 to przebłysk geniuszu AMD i słabsze chwile Intela.

  Teraz AMD też zabłysnął, ale nie spotkało się ze słabszym momentem Intela, stąd i porównać się do tamtych nie da.

  Zen jest obiecującym CPU i na pewno jest dobrą bazą do rozwoju i konkurentem Intela. Niestety, cała ta nagonka nakręcona przed premierą okazała się nie do końca prawdziwa, czego zdają się nie zauważać co poniektórzy szanowni przedmówcy.


 26. @24 (autor: pebal | data: 6/03/17 | godz.: 22:09)
  Podstawy do marudzenia będą wtedy, gdy zoptymalizowany kod na Ryzenie będzie działał znacznie wolniej od zoptymalizowanego kodu na Intelu. Trudno oczekiwać aby Ryzen był wydajniejszy w programach pisanych pod Intela, na dodatek często kompilowanego Intela kompilatorem. Po programach mocno obciążające wszystkie rdzenie widać, że Ryzen ma ogromny potencjał. Trzeba poczekać, aż developerzy zaczną go wykorzystywać.

 27. @Wyrzym, wstrzymaj konie, chłopaku (autor: daver | data: 6/03/17 | godz.: 22:29)
  bo słoma ci z gumiaków wychodzi. Test nie był wybrany. Jest to jedyny, znany mi, test pod systemem, którego używam. Innych, poza TH, nie przeglądałem.

  @pebal, istotnie, coś tam rzeczywiście jest nie tak. Nie zwróciłem uwagi, dzięki. Możliwe, że to jednak Michael coś zrypał, i nie byłoby to nowością. Ktoś już ma Ryzena i chciałby przetestować pod Linuksem?


 28. @27 (autor: pebal | data: 6/03/17 | godz.: 23:01)
  To co na pierwszy rzut oka jest nie tak, to np. zrobienie testu auto-levels w GIMP. Ta funkcja w zasadzie sprowadza się do odczytu wszystkich danych i wiele rdzeni nie ma szans jej przyspieszyć. Wąskim gardłem jest RAM. Pytanie jednak brzmi, czy GIMP w ogóle wykorzystuje więcej rdzeni, bo patrząc na wyniki drugiego testu z tego programu, mam co do tego poważne wątpliwości.

 29. Nie sugeruj się tytułem (autor: daver | data: 6/03/17 | godz.: 23:25)
  To są testy mieszane, nie tylko MT. Ww filtr działa w osobnym procesie, ale jest ST.

 30. tfu, ww dotyczy unsharp (autor: daver | data: 6/03/17 | godz.: 23:38)
  ale auto levels też jest ST.

 31. @28 (autor: Star-Ga-Te | data: 6/03/17 | godz.: 23:46)
  Grafikiem nie jestem, GIMP-a używam od przypadku, ale nigdy nie zauważyłem, aby obciążał więcej, niż jeden rdzeń (wątek).

 32. @daver, (autor: pebal | data: 6/03/17 | godz.: 23:53)
  W takim razie nie ma nawet co brać tego testu pod uwagę, bo czasy jednowątkowego przetwarzaniu grafiki to prehistoria. Tak na marginesie, to wielki blamaż developerów tego softu. Zrównoleglenie pętli w gcc jest banalne.

 33. heheh (autor: grafenroot | data: 7/03/17 | godz.: 00:06)
  Teraz jestem już pewien, że następny mój proc to będzie Ryzen (no chyba, że intel mnie pozytywnie zaskoczy).
  Co do testów:
  1. niektóre redakcje zrobiły testy na płytach MSI z BIOS/UEFI v. 113 który zawierał błędy (niektóre redakcje zgłosiły się do MSI i zmieniły bios na v. 117). Z tego konkluzja, że część testów w necie jest niewiarygodne.
  2. Ryzen bez pardonu kopie w jaja (chodzi mi o stosunek wydajność/cena a nie o bezwzględną wydajność) droższym dwu i trzykrotnie procesorom intela w aplikacjach wielowątkowych.
  3. Do dier to będą przeznaczone R5 i R3. Wydajność w grach takiego R5 1500X powinna nie być wiele mniejsza od i7 ale cena powinna być bliżej i5 (może być i niższa wydajność w grach od i5 K, jednak takiego i5 zje na śniadanie w aplikacjach wielowątkowych).
  4. Architektura ZEN to świeżynka w której AMD może jeszcze wiele poprawić. Intel dobija do ściany (przynajmniej tak to wygląda po prezentacji Kaby Lake który ma 0% wyższe IPC względem poprzednika).

  @krzysiozboj "K7/K8 był chyba lepszy od PIII/PIV pod każdym względem..."
  K7 w momencie debiutu nie był żadną rewelacją. Ot dobry procek, który był mniej więcej na równi z procami intela przy niższej cenie. Jednak wtedy ta architektura też była świeżynką (widzę analogię do sytuacji dzisiejszej z Ryzenem :) ). AMD udało się jako pierwszej firmie dobić do 1GHz i to był potężny, wizerunkowy pstryczek w nos intelowi. wtedy intel wypuścił architekturę NetBurst (wiedząc, że IPC ma dużo gorsze od poprzedniej architektury). Jednak wtedy była walka na MHz/GHz a w założeniach ta architektura miała dobić do 10 GHz (takie były zapewnienia intela przy prezentacji). Pamiętam test PentiumIII (tualatin) 1.13 GHz vs PentiumIV 1.3 lub 1.4 GHz (nie pamiętam dokładnie bo to wieki temu było). PIII rozgromił PIV w większości testów pomimo znacznie niższego zegara.
  Właśnie wtopa intela z PIV pozwoliła AMD spokojnie odjechać intelowi wydajnościowo na jakiś czas. Niestety brudne zagrywki intela nie pozwoliły sukcesu wydajnościowego przełożyć na sukces finansowy.
  K8 to zupełnie inna bajka, bo to faktycznie była wtedy rewolucja pod każdym względem (wielordzeniowość, x64, kontroler pamięci w procu itp. itd.)

  Podstawka AM4 ma pozostać do 2020r. więc teraz trzeba będzie przytulić dobrą płytę, jakiegoś R5 a później wymienić na R7 (Zen2). Taki mam plan ;)


 34. errata (autor: grafenroot | data: 7/03/17 | godz.: 00:11)
  3. do dier -> do gier miało być ;)

  GIMP to nie soft tylko zabawka. Dla fotografów się nie nadaje. Co najwyżej dla domorosłych grafików.


 35. @pebal (autor: daver | data: 7/03/17 | godz.: 00:33)
  Ale kto ci każe brać GIMPa pod uwagę?
  Mylisz się, myśląc, że kompilatorem automagicznie zmienisz jednowątkowy kod na wielowątkowy. Poza tym, Photoshop ma takie same problemy. Kilka filtrów dobrze się skaluje, a i to nie zawsze https://www.pugetsystems.com/...e-Performance-625/


 36. @33 (autor: krzysiozboj | data: 7/03/17 | godz.: 01:00)
  K7 moim zdaniem dla AMD i rynku PC była nie mniej przełomowa niż K8. K8 wniosło kilka rzeczy rewolucyjnych, K7 natomiast to właściwie pierwsza platforma gdzie mamy osobny socket, a procesor przestaje być "tańszym i nieco gorszym zamiennikiem intela". K7 o ile mnie pamięć nie myli szła nieco szybciej zegarem niż PIII i miała nieco lepszą wydajność na takt. A za ryzena trzymam nadal kciuki, może się rozkręci.

  ps
  Była próba wejścia z własną platformą wcześniej przez NexGen, sprzedali mi to w optimusie do pracy w ACAD, zdziwiłem się jak ACAD na tym nie ruszył :)) Ja AMD najbardziej podziwiam za to, że potrafili stworzyć własną platformę i utrzymać ją przez tyle lat.


 37. @daver (autor: pebal | data: 7/03/17 | godz.: 01:04)
  Kompilator sam nie sprawi, że program zacznie wykorzystywać wiele rdzeni, ale gdy programista przed pętlą napisze:
  #pragma omp parallel for
  to wykonanie pętli zostanie rozłożone na wszystkie dostępne rdzenie procesora. Prawda, że banalne?

  Filtry grafiki to najlepiej skalujące się algorytmy. Za dowód niech świadczy to, że bez problemu można je zaimplementować na kartach graficznych, gdzie ilość jednostek wykonawczych idzie obecnie w tysiące.


 38. nie, nie jest banalne (autor: daver | data: 7/03/17 | godz.: 01:27)
  dlatego portują filtry do GEGLA. Jeśli się nie zgadzasz, możesz ich nauczyć, podsyłając patche.
  https://bugzilla.gnome.org/...ist.cgi?product=GIMP
  git://git.gnome.org/gimp

  Testy skalowania filtrów Photoshopa masz wyżej. Poza tym program graficzny to nie tylko filtry. Większość akcji jest jednowątkowa.


 39. @daver (autor: pebal | data: 7/03/17 | godz.: 02:01)
  Tak się składa, że jestem twórcą oprogramowania do obróbki zdjęć, więc wiem o czym piszę. Wszystkie operacje na obrazie wykonują się w moim sofcie zawsze na wszystkich rdzeniach i nigdy nie miałem żadnych problemów z ich implementacją. Jeżeli kod GIMP jest trudny do zrównoleglenia, to nadaje się jedynie do kosza. Nowy, uwzględniając współczesne technologie, powinien zostać opracowany od podstaw.

 40. @36 (autor: grafenroot | data: 7/03/17 | godz.: 03:34)
  Patrząc pod tym względem, to faktycznie K7 był przełomową konstrukcją.

 41. nie no ty to jestes spec (autor: Wyrzym | data: 7/03/17 | godz.: 08:54)
  plujesz jadem bo niby amd pokazalo test przed premiera w blenderze i bylo git, a po juz nie i na dowod wrzucasz test, test ktory nie dosc ze jest z kija to jeszcze pod linuxem, ciekawe czy amd robilo go pod linuxem ^^ Juz pomijam ze ci sie "nie zauwazylo" ze tam i3 zamiata i7 ale ok. To jeszcze lepszy kwiatek niz ten z pluciem kwasem na radki i upieraniem sie ze pclab nie wybiera miejsc testowych pod nvidie :] kij ze gracz z ciebie jak koziego zadka kartofel... czy jakos tak to porwnanie lecialo...

 42. Tutaj (autor: loccothan | data: 7/03/17 | godz.: 09:03)
  W grach jest płynnie:

  https://www.youtube.com/watch?v=8-mMBbWHrwM


 43. pebal (autor: pawel1207 | data: 8/03/17 | godz.: 03:46)
  wcale nie banalne i napisac sobie mozesz a kod nadal wykona sie na jednym watku :D ...

  "Filtry grafiki to najlepiej skalujące się algorytmy. Za dowód niech świadczy to, że bez problemu można je zaimplementować na kartach graficznych, gdzie ilość jednostek wykonawczych idzie obecnie w tysiące"

  wiekszej bzdury i uogulnienia w zyciu nie slyszalem owszem czesc z nich jest banalna do zrownolegglenia czesci operacji sie nie da albo jest to nieoplacalne przyklad czec filtrow z phopshopa nadal korzysta z jednego watku i braku akceleracji co innego zrownoleglic cos na sile a co innego zrobic to z glowa aby przynioslao zysk paradoksalnie czasem zrownoleglenie algorytmu przynosi wiecej szkod niz zyskow nie wszystko i nie karzdy algorytm da sie rozlozyc na wiele watkow porownanie procesora kart graficznych do procesorow ogulnego przeznaczenia to wogule mija sie z celem w pchotoshopie nie karzdy filtr z owej akceleracji korzysta ...


 44. A ja się cieszę... (autor: zibi1303 | data: 8/03/17 | godz.: 11:28)
  Może po latach znów złożę coś ze stajni czerwonych...

 45. @pawel1207 (autor: pebal | data: 8/03/17 | godz.: 11:38)
  Proponuję, abyś nie wypowiadał się w tematach, na których się nie znasz. Ja siedzę w przetwarzaniu grafiki od lat, i to od strony programowej. Sugerowanie, że implementacja wielowątkowa i tak będzie działać na jednym wątku to kuriozum.

  To, że Photoshop czegoś nie realizuje nie jest dowodem na to, że się tego zrealizować nie da. Ot, mają działający kod, którego nie chcą zmieniać, bo im się to zwyczajnie nie opłaca finansowo. Myślisz zapewne, że skoro część filtrów w PS nie działa na obrazach o głębi koloru 16 i 32 bitów, to działać te filtry na takich głębiach kolorów nie mogą. Podaj mi przykłady algorytmów graficznych, których nie można zrównoleglić, lub których zrównoleglenie jest nieopłacalne.

  Jeżeli zaś chodzi o akcelerację GPU w przetwarzaniu grafiki, to nie wykorzystuje się jej na dużą skalę tylko dlatego, że wąskim gardłem jest komunikacja CPU<=>GPU. Ten stan rzeczy się zmieni, gdy standardowa karta graficzna będzie miała na tyle dużo pamięci, aby przechowywać wszystkie niezbędne zasoby programu graficznego.


 46. pebal (autor: pawel1207 | data: 9/03/17 | godz.: 14:13)
  :DDD wlasnie widze czego oni was tam ucza :D skoro jedna instrukcja zrownolegla petle ktora nadal wykonuje sie na jednym rdzeniu :D nie kolego wiekszosc da sie zrownoleglic tak czy owak problem w tym ze nie zawsze to oznacza zysk :D i tu pies pogrzebany .."Jeżeli zaś chodzi o akcelerację GPU w przetwarzaniu grafiki, to nie wykorzystuje się jej na dużą skalę tylko dlatego, że wąskim gardłem jest komunikacja CPU<=>GPU" teraz mnie rozwaliles soory.. :D a na serio wcale nie musi miec az tyle ramu to jest program graficzny nie gra :D masz gdzies rt i opuznienia w tym momencie .. kwestia czy programiscie sie chce i czy to ma sens a z reszta zadam ci pytanie czy na karcie graficznej dalo by sie odpalic os ? czy nie .i teraz drugie pytanie skoro zrownoleglanie jest takie proste jak opisujesz :D:D to nie lepiej wyprodukowac proca z 1000 prostych rdzeni i zrownoleglic software :D przeciez jestes programista :D zalatwiajacy zrownoleglenie jedna istrukcja :D po kiego diabla budowac rddzenia z mocnym ipc ???

 47. @pawel1207 (autor: pebal | data: 9/03/17 | godz.: 15:43)
  Widać jakie masz pojęcie w temacie. Poczytaj sobie o OpenMP i przestań się błaźnić. RT w przetwarzaniu obrazów na GPU nie jest potrzebny? Jane, bo przecież ktoś kto edytuje grafikę lubi sobie czekać na efekty zmiany jakiegoś parametru. Jak już wcześniej pisałem, nie masz pojęcia o czym piszesz. Twoje wyobrażenia są zwyczajnie bzdurne.

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.