Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Wtorek 4 kwietnia 2017 
    

Pady i radiator chłodzące dysk SSD od Aqua Computers


Autor: Wedelek | źródło: Guru 3D | 18:26
(10)
Firma Aqua Computers zaprezentowała ciekawy system chłodzenia dla dysków SSD w formacie M.2 składający się z dwóch termopadów oraz klipsów przytrzymujących niewielki, aluminiowy radiator. Umieszczane po obu stronach PCB nośnika miękkie pady doskonale przewodzą ciepło, a przy tym pełnią rolę izolatorów, nie przepuszczając prądu elektrycznego. Jest to szczególnie ważne z uwagi na fakt, że klipsy podtrzymujące radiator są stalowe i z uwagi na kwestie bezpieczeństwa nie powinny bezpośrednio dotykać nośnika.

Ten skromny zestaw został wyceniony na kwotę 9,90 euro i jest do kupienia w sklepie internetowym producenta.


 
    
K O M E N T A R Z E
    

  1. Etam (autor: biuro74 | data: 5/04/17 | godz.: 00:00)
    WIele radiatorow (metalowych) nie przewodzi pradu, a to dzieki specjalnej powloce (ta czarna wlasnie moze byc taka oznaka). Termopady maja inne zadanie - takie, do jakiego je stworzono, czyli przewodzic cieplo.

  2. @up (autor: Wedelek | data: 5/04/17 | godz.: 07:01)
    jasne, ale przy okazji stanowią dodatkowe zabezpieczenie

  3. @1.. (autor: muerte | data: 5/04/17 | godz.: 08:05)
    Nie jest prawdą to co Piszesz.
    "Czarna powłoka" nie ma nic wspólnego z przewodzeniem prądu a jej zadaniem jest lepsze wypromieniowanie ciepła z radiatora, który jest aluminiowy. Termopady, jak to się teraz ładnie nazywa, mają za zadanie izolację elektryczną przy jednoczesnym polepszeniu przewodnictwa cieplnego. Dlatego stosujesz "termopad" a nie smarujesz pastą srebrną dla przykładu.
    Takie same termopady są stosowane np. w przetwornicach, czy zasilaczach (impulsowych) po stronie pierwotnej transformatora, pomiędzy kluczem (tranzystorem zwykle) a radiatorem. Wedelek ma tutaj rację w opisie.


  4. Trutu tu tu (autor: biuro74 | data: 5/04/17 | godz.: 11:12)
    Ta czarna powloka ma prawde mowiac podwojne zastosowanie - pomaga w odprowadzaniu ciepla, kiedy uzyty "pod spodem" stop ma mniejsza przewodniosc termiczna, oraz sluzy separacji galwanicznej. Na przyklad nikasil - material stosowany poczatkowo przy cylindrach w silnikach. I tak samo prawde mowiac termopad pelni te same funkcje.
    W mojej wypowiedzi chodzilo nie o upieranie sie przy jednej funkcji danego materialu, ale o to, ze termopady nie musza byc stosowane tam, gdzie istnieje drugi typ zabezpieczenia galwanicznego, czyli powloka. Z tego wzgledu termopad nie musi byc stosowany pomiedzy radiatorem, a sama plytka M.2 - ale jesli tam jest, to pewnie tylko dlatego, ze cieplo wyprowadzane z urzadzenia jest punktowo, a nie calopowierzchniowo, wobec czego najpierw rozchodzi sie ono po zastosowanym termopadzie szerzej i dopiero wtedy jest odbierane lepiej przez radiator. Stad glowna funkcja takiego termopada jest polepszenie wlasciwosci termicznych, bo galwanicznie i tak nie ma sensu odseparowywac radiatora od powierzchni chipow, ktore pradu nie przewodza i tak - a sa to najwyzsze elementy na M.2. Jedyny sens separacji galwanicznej bylby w przypadku dolnego pada, ktory mialby za zadanie oddzielac dotyk stalowych spinek. I tak sie tez dzieje - opis na stronie producenta mowi: "Self-adhesive protective foil for electrical insulation of the stainless steel clips included in delivery" i dalej " the clamp does not touch the edge of the SSD board.". Dalej jest tez o padzie, o ktorym wpsominalem: "The thermal pad included in delivery is installed between SSD and heat sink for optimum heat transfer", czyli wlasnie wychodzi potwierdzenie tego, o czym pisalem. Wynika, ze Wedelek poplynal sobie w dywagacjach, czemu sluzy w tym przypadku pad - podczas gdy w opisie produktu jest wyraznie napisane o folii samoprzylepnej i na tym caly pic polega.


  5. szkoda że ten radiator jest tak krótki (autor: Sławekpl | data: 5/04/17 | godz.: 13:22)
    gdyby zrobili trochę dłuższy to zasłaniałby np. nie pasujący do płyty zielony laminat nośnika M.2
    kupiłem niedawno za grosze używany radiator z serwera 1U i mam zamiar go dopasować do M.2, do grubej miedzianej podstawy przylutowane są miedziane finy, będzie znacznie lepiej odprowadzać ciepło, a po niklowaniu na czarno będzie się też ładnie prezentować ;)


  6. @Slawekpl (autor: ligand17 | data: 5/04/17 | godz.: 13:35)
    Gdyby radiator był dłuższy to mógłby blokować dysk w gnieździ i nie dałoby się go wyjąć.

  7. @6 & @1 (autor: petex | data: 5/04/17 | godz.: 13:38)
    @6 - niklowanie na czarno?
    @1 - czarna powłoka na radiatorze ma zbyt małą grubość aby bezpiecznie służyć za izolator. Podejrzewam też, że łatwo ją przebić (taki metalowy klips by się łatwo przetarł do gołego metalu).

    Pozdrawiam.


  8. miało być @5 nie @6 (autor: petex | data: 5/04/17 | godz.: 13:39)
    miało być @5 nie @6 :)

  9. Termopad (autor: pwil2 | data: 5/04/17 | godz.: 13:51)
    Po prostu dysk SSD M.2 może mieć elementy różnej grubości, w różnym stopniu odstające od płytki. Termopad zniweluje te różnice i będzie przylegał do możliwie największej powierzchni.

  10. ligand17 ale do M.2 wkładasz prosto kartę (autor: Sławekpl | data: 6/04/17 | godz.: 01:55)
    to nie mSATA czy mPCIe gdzie wkładasz pod kątem i później prostujesz, radiator spokojnie może zasłaniać gniazdo M.2, z otworem na śrubkę mocującą również nie ma problemu, nie zapominaj o termopadzie który zwiększa wysokość na której jest radiator

    petex zgadza się, niklowanie na czarno, na niebiesko niklować też już można, od niedawna te opcje są dostępne,
    czarny nikiel można też zrobić domowym sposobem gdy powierzchnia jest pokryta zwykłym niklem traktując ją rozcieńczonym kwasem z chemii którą masz w domu, na to wpadłem przez przypadek czyszcząc radiator na cepa Ninja 2 Scythe ;)
    aluminiowe finy wyglądają na nówki a części niklowane zciemniały do czarnego, moim zdaniem wygląda to dobrze, nie ma zacieków


    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.