Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2023
Czwartek 11 maja 2017 
    

PowerVR GT8525, pierwszy GPU na bazie architektury Furian


Autor: Wedelek | źródło: AnandTech | 06:58
(1)
Imagination Technologies zaprezentował swój pierwszy układ graficzny z rodziny PowerVR 8XT bazujący na całkiem nowej architekturze o kodowej nazwie Furian. Zastąpi ona stosowaną od roku 2010 Rouge oferując nawet do 35% lepszą wydajność w przeliczeniu na mm^2. W porównaniu do poprzednika Furian składa się z klastrów dysponujących 32-bitowym potokiem wykonawczym zamiast 16-bitowego. Budują je całkowicie przebudowane jednostki ALU oraz ROPy, których jest dwukrotnie więcej niż w Rouge.

Debiutujący model GT8525 składa się z dwóch klastrów Furian co daje 192ALU oraz po osiem jednostek renderujących przetwarzających piksele i teksele. Dla porównania Gt7200 Plus ma zaledwie po cztery jednostki ROP i 128ALU. Same jednostki arytmetyczno logiczne też zmodyfikowano i teraz składają się z dwóch typów jednostek: 128 MADów oraz 64MULi. Te pierwsze są bardziej skomplikowane i pozwalają dodawać oraz mnożyć liczby, podczas gdy znacznie uboższe MUL mogą wykonywać tylko operacje mnożenia. W poprzedniej generacji mieliśmy tylko jeden typ jednostek, co zdaniem producenta nie było dostatecznie efektywne.

Producent zachwala, że nowa architektura pozwoliła zwiększyć szybkość wypełniania pikselami o 80% w stosunku do Rogue. Wiadomo też, że wszystkie GPU na bazie architektury Furian będą wspierać API OpenGL ES 3.2, Vulkan oraz OpenCL w wersji 2.x. 

    
K O M E N T A R Z E
    

  1. Hmm (autor: kombajn4 | data: 12/05/17 | godz.: 10:52)
    szkoda że DX nie obsługuje bo poprzedni chip był wydajnościowo pomiędzy integrami Intela z Haswella i HD Graphics 5300GT2 z mobilnych Core M-5Y70. Jak nowy układ ma być o 70-90% wydajniejszy to do najtańszych laptopów byłby jak znalazł jako zamiennik integry Intela

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.