Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2022
Piątek 9 czerwca 2017 
    

Od czego zacząć projektowanie aplikacji mobilnych?


Autor: materiały partnera | 06:50
(1)
Mamy dobre i złe wieści dla osób projektujących aplikacje mobilne. Dobra jest taka, że masz do dyspozycji mnóstwo narzędzi, które mogą Cię wesprzeć w tej pracy. Zła – że nie jesteś jedyną osobą, która o tym wie. Projektowanie aplikacji mobilnych warto zacząć od dogłębnego researchu. I tu kolejna dobra wiadomość – w tym artykule znajdziesz wszystko, czego potrzeba, żeby zacząć przygodę z programowaniem aplikacji.

Rynek mobilnych aplikacji już od jakiegoś czasu przeżywa boom. Praktycznie każdy biznes, od sportowej franczyzy, po sklep warzywny, potrzebuje mobilnego wsparcia. Popyt na tego rodzaju produkty jest ogromny – który klient nie chce automatycznych powiadomień dotyczących jego ulubionej drużyny sportowej, albo wygenerowanej listy zakupów, skracających czas wizyty w sklepie do niezbędnego minimum?

Poprzez projektowanie aplikacji mobilnych, to Ty decydujesz jak produkt będzie postrzegany, jaka będzie relacja na linii aplikacja-użytkownik. Mając tego świadomość, masz nieograniczone możliwości kreacji. Przestrzeń do rozwinięcia skrzydeł jest ogromna, ale nie zapominajmy, że ryzyko spektakularnego upadku jest równie duże.Prześledźmy najważniejsze zasady, którymi trzeba się kierować przy projektowaniu aplikacji mobilnych, żeby uchronić się od realizacji negatywnego scenariusza. W skrócie masz do wykonania kilka kroków:

 • Research,
 • Dokładniejszy research,
 • Badanie konkurencji,
 • Zdobycie inspiracji.

Po pierwsze, zbadaj grunt

Zanim przyjrzymy się części badawczej tworzenia aplikacji, pozwól, że poklepiemy Cię po plecach. Gratulacje! Masz zamiar wyruszyć w podróż, która przysparza dużo zabawy, trochę trudu i bardzo dużo satysfakcji.


Najlepiej być praktykiem. Jeśli planujesz zostać projektantem aplikacji mobilnych, najlepszym pierwszy krokiem jest bycie aktywnym użytkownikiem. W ten sposób można zacząć się uczyć tego, co da się lubić, a czego lepiej się wystrzegać, np.: które fonty wyglądają najlepiej, czy które układy są najłatwiejsze w użyciu.Pamiętaj, że aplikacje mobilne są:

 • targetowane,
 • specyficzne,
 • indywidualne,
 • ograniczone.

Inną rzeczą, o której musisz pamiętać, to fakt, że aplikacje mobilne są nowe! To znaczy, że musza być dedykowane użyciu na smartfonach. Bycie na bieżąco z możliwościami innowacyjnych urządzeń mobilnych pozwoli Ci być w czołówce projektantów aplikacji.

Ponadto, wczytując się w oficjalne wytyczne dotyczące projektowania, interfejsu iOS lub Android, zapewniasz sobie dodatkową przewagę nad konkurentami.

Po drugie, badaj jeszcze głębiej

 • Dlaczego robisz to, co robisz?
 • Jak to robisz?

Są to 2 z pozoru banalne pytania, na które jednak musisz sobie odpowiedzieć, jeśli planujesz zacząć pracę nad projektowaniem aplikacji mobilnych.

Dlaczego to robisz? Jaki cel realizujesz, projektując aplikację? Czy to jest ruch marketingowy lub brandingowy? Czy jest to sposób na uzyskanie dodatkowych przychodów? Czy może jest to po prostu mobilna wersja twojej obecności online lub produktu z półki? Masz dwa cele.

Pierwszym jest zaprojektować aplikację, a drugim sprawić, żeby przynosiła efekt w postaci pieniędzy, kariery lub wygody. Zwłaszcza jeśli masz na myśli ostatni cel, Twój produkt będzie bardziej skuteczny.Jak masz zamiar zrobić aplikację? Spisanie listy zadań, które muszą być wypełnione w celu stworzenia aplikacji, jest bardzo pomocne. Posiadanie agendy i planu do odhaczania każdego elementu na liście jest najbardziej skutecznym sposobem, aby przejść od teorii do praktyki.

Pomyśl również o tym, kto będzie użytkownikiem aplikacji. Jeśli jesteś w stanie myśleć o swoim produkcie z perspektywy projektanta i jednocześnie perspektywy publiczności jako użytkowników, masz ogromną szanse na powodzenie.

Sprawdź innych projektantów aplikacji mobilnych

Sprawdź swoją konkurencję! Widząc, z czym się mierzysz, zaczynasz z dobrej pozycji. W przypadku aplikacji mobilnych, istnieje wiele różnych witryn, forów, i źródeł wiedzy dla użytkowników, gdzie mogą wyrażać swoje opinie na temat aplikacji i trendów.Przeglądanie tych stron i sekcji komentarzy może dać naprawdę dobry obraz tego, co dzieje się na rynku, a także tego, czego użytkownicy potrzebują. Znając preferencje Twojego użytkownika jeszcze przed rozpoczęciem projektowania aplikacji, zaoszczędzisz dużo czasu na późniejszym etapie prac.

Pamiętaj, że w internecie klient też ma zawsze rację! Patrz i ucz się. Pobierz kilka aplikacji, myśl o tym, co jest w nich dobre, a co byś zrobił inaczej.

Zainspiruj się innymi aplikacjami

Wkraczasz w ogromne, dynamiczne i nowoczesne środowisko. Każdego dnia powstają tysiące aplikacji, ale Twoja ma być czymś nowym I świeżym. Powiedzenie „jest do tego appka” nie wzięło się znikąd. Liczba aplikacji i ich funkcji jest zadziwiająca. Chcesz więc być odmienny ale osiągalny. Unikalny ale użyteczny.


Wizualna inspiracja jest kluczowa. Grafika to też sposób na odciśnięcie własnego piętna na całej branży. Pomyśl o gestach, którymi obsługuje się urządzenia mobilne. W tej dziedzinie bez przerwy coś się zmienia, Pomyśl o tym, czego się jeszcze nie używa. Jak mantra powtarzaj sobie: „Jaki jest najbardziej naturalny sposób na to, żeby to wykonać?” Podwójne kliknięcie? Przesunięcie palca? Wpisanie czegoś?Pamiętaj: zainspiruj się ale nie kradnij cudzych pomysłów. Przekonasz się, że masz mnóstwo opcji do dyspozycji i nietrudno wymyślić coś unikalnego.

I to tyle! Postępując według powyższych zasad możesz śmiało przystąpić do projektowania aplikacji mobilnych. Na etapie prac pamiętaj o 3 najważniejszych ważnych aspektach graficznych:

 • Nawigacja,
 • Typografia
 • Schemat kolorów.

Na koniec nie zapomnij o testach aplikacji. To doskonale, że wygląda świetnie na najnowszych modelach, ale czy równie dobrze prezentuje się na starszych smartfonach? Czy ułożenie elementów umożliwia wygodne wykonanie wszystkich czynności, których wymaga obsługa aplikacji? Czy nie zasłaniasz palcem istotnych informacji podczas wpisywania niezbędnych danych? Jeśli pomyślisz o takich szczegółach i dopracujesz ewentualne braki, Twoja aplikacja jest skazana na sukces!


 

    
K O M E N T A R Z E
    

 1. Nie (autor: Remedy | data: 10/06/17 | godz.: 14:54)
  Klient już dawno przestał mieć rację, bo statystycznie dzisiejszy klient jest idiotą. To firma mówi czego potrzebuje klient i jak ma z tego korzystać co już od dawna udowadnia firma Apple.

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.