Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Piątek 15 listopada 2002 
    

Hyper-Threading od Intela oficjalnie


Autor: DYD | źródło: CompLex | 14:28
(8)
Intel wprowadził wczoraj innowacyjną technologię hiperwątkowości (Hyper-Threading), która znalazła zastosowanie w procesorze Intel Pentium 4 z zegarem 3,06 GHz. Technologia hiperwątkowości umożliwi budowanie wydajnych komputerów stacjonarnych nowego typu, które będą szybko pracować z kilkoma aplikacjami jednocześnie lub zapewnią dodatkową moc pojedynczym programom przystosowanym do pracy wielowątkowej. Hiperwątkowość może zwiększyć wydajność komputera nawet o 25 procent.

Ponad 75 procent użytkowników komputerów przyznało, że korzysta z wielozadaniowości przynajmniej okazjonalnie lub często - wynika z przeprowadzonej niedawno ankiety, sponsorowanej przez firmę Intel. Badanie to, przeprowadzone przez Harris Interactive, wykazało również, że najpopularniejszą kombinacją wielozadaniową jest granie w gry i jednoczesne wypalanie płyt CD. Ponad 50 procent osób korzystających z trzyletnich lub starszych komputerów PC stwierdziło, że nie wierzy, aby ich nienowoczesne maszyny mogły poradzić sobie z więcej niż jednym wymagającym zadaniem w danym momencie. Komputery z technologią hiperwątkowości, bazujące na procesorze Pentium 4 3,06 GHz są już dostępne u większości wiodących producentów na całym świecie. Klienci mogą je rozpoznać po specjalnym nadruku "HT" na logo procesora Pentium 4.

Czym jest technologia hiperwątkowości?

Hiperwątkowość podnosi wydajność komputerów na dwa sposoby: poprzez korzystanie z aplikacji wielowątkowych i poprzez pracę w środowisku wielozadaniowym. Programy, które zostały napisane w taki sposób, aby korzystać z wielu fragmentów kodu, zwanych wątkami, widzą procesor Pentium 4 3,06 GHz z technologią HT jako dwa układy. Technologia HT sprawia, że procesor może pracować z dwoma niezależnymi wątkami w tym samym czasie, a nie jeden po drugim. Oprócz tego wzrost wydajności aplikacji można zauważyć także w środowisku wielozadaniowym, w którym jednocześnie działa kilka programów - pod warunkiem, że ich pracą zarządza system operacyjny taki jak np. Windows XP lub Linux. Obydwa sposoby sumują się, dając w efekcie wyższą wydajność i mniej bezproduktywnego czekania.

Technologia pomocna przy edycji cyfrowego wideo i audio

Najnowsze, wydajne komputery PC stały się doskonałym narzędziem cyfrowej twórczości, a także platformą do szybkich gier on-line i elastycznej wielozadaniowości. Maszyny z procesorem Pentium 4 i technologią HT będą reagować na działania użytkownika nawet wówczas, gdy w tle przetwarzają zadania. Przykładowo, użytkownicy mogą grać w realistyczną grę w trakcie nagrywania albumu zdjęć rodzinnych na płytę DVD lub wypalać muzyczną płytę CD podczas edycji filmów. Jednoczesna edycja muzyki i wideo jest o 21 procent szybsza dzięki nowej technologii HT niż na identycznym komputerze z procesorem Pentium 4 3,06 GHz, ale bez HT.

Więcej spraw biznesowych załatwionych na raz

Komputery z nowym procesorem Pentium 4 3,06 GHz zwiększają wydajność i podnoszą produktywność w zastosowaniach biurowych . Technologia HT to szansa dla osób zarządzających infrastrukturą IT, aby zwiększyć jej wydajność i bezpieczeństwo, jednocześnie minimalizując niedogodności dla użytkowników. Aplikacje działające w tle, takie jak stały monitoring antywirusowy, szyfrowanie czy kompresja danych mogą być uruchomione równolegle, nie wydłużając czasu reakcji komputera na działania użytkownika. Przykładowo, kompresowanie folderu w programie Outlook przy jednocześnie działającym programie WinZip było o 54 procent szybsze dzięki technologii HT. Adobe Photoshop działa o 23 procent szybciej w czasie, gdy jednocześnie działa skaner programu antywirusowego MacAfee.

Ceny, wydajność i dostępność

Pentium 4 3,06 GHz osiągnął najwyższy na świecie rezultat spośród wszystkich procesorów dla komputerów stacjonarnych działających z systemem Microsoft Windows* - tak wynika z testu SPEC CPU 2000; w SPECint_base2000* osiągnięto wynik 1098 punktów, zaś w SPECfp_base2000* 1079 punktów. Dalszy przyrost wydajności można osiągnąć, korzystając z programów wielowątkowych lub pracując w środowiskach wielozadaniowych z wieloma aplikacjami.

Cena Pentium 4 3,06 GHz wynosi 637 USD przy zakupie tysiąca sztuk.

 


    
K O M E N T A R Z E
    

  1. multitasking (autor: MiniQ | data: 15/11/02 | godz.: 18:30)
    Tu się naprawdę nie ma czemu dziwić. Windows, zwłaszcza w wersji zabawkowej (win95/98,ME) prymusem w dziedzinie wielowątkowości nie jest, dopiero systemy oparte na kernelu NT potrafią sobie z tym tematem stosunkowo dobrze radzić (chociażby wreszcie standardowo w menagerze zadań jest możliwość ustawienia priorytetów dla tychże). Jakoś użytkownicy linuksa, czy amigowcy - działający na znacznie słabszych sprzętach (to ostanie nie dotyczy użytkowników Linuksa) nie boją się mówić o multitaskingu, i kwestii uruchamiania na raz wielu programów ;)

  2. jedno ale (autor: RusH | data: 15/11/02 | godz.: 19:34)
    HT to jest mydlenie ludziom oczu, tak na prawde intel wprowadzil to po to aby jego procesory wyrabialy sie przy 3GHz

    HT przelacza procesy pomiedzy rdzeniami dynamicznie pozwalajac nieuszywanej w danej chwili czesci proca OSTYGNAC , takie bardzo szybkie przelaczanie (mowa o gigahercach) wbrew pozorom cos daje - procesor sie nie gotuje , zauwaszcie ze intel twierdzi ze max przyrostu to 25% a nie 50% jak mozna sie by spodizewac po nawet slabym systemie 2 procesorowym ... jak zwykle jesd to kolejne mydlenie oczu a HT nie jest zbawieniem dodanym extra dla useruf a koniecznoscia przy tej technologii .

    zrodlo tej informacji to theinqirer czy inny slaszdot, byl tam o tym artykul


  3. bzdura (autor: Bla-brak rejestracji | data: 15/11/02 | godz.: 20:33)
    HT angazuje wiekszy obszar procesora do pracy, zobacz testy, po wlaczaniu HT temperatura wzrasta a nie maleje

  4. a co powiesz o tym (autor: RusH | data: 15/11/02 | godz.: 22:29)
    ze HT jest ZAWSZE wlaczone ? :DD bo jest w northwoodach, tyle ze dziala nieco inaczej , mianowicie przelacza jeden proces miedzy rdzeniami proca , raz tu raz tam , w miedzyczasie nieuszywany rdzen sie chlodzi , , po 'wlaczeniu' HT czesto obydwa rdzenie pracuja na raz i stad ta wieksza temperatura ... ale HT bylo skonstruowane z mylsa o temperatusze

  5. pieprzycie panowie (autor: RomperStomper-brak rejestracji | data: 18/11/02 | godz.: 00:09)
    w p4 jest tyko jeden rdzeń więc o przełączaniu miedzy rdzeniami nie ma mowy

    radzę się zastanowić zanim zacznie się pieprzyć farmazony


  6. Spisek spisek! (autor: Tiamat | data: 18/11/02 | godz.: 01:13)
    I wszystko jasne .. od świstaka słyszałem, że tak naprawdę HT to skrót od High Temperature.

    Nie wiem RusH jak doszedłeś do swoich wniosków - ale sam się motasz. W drugim poście piszesz, że przy włączonym HT tempertatura wzrośnie - więc gdzie tu rola HT w obniżaniu temperatury ? Chyba, że konstruowano je "z myślą o temperaturze" - tylko, że im nie wyszło :).

    Moim zdaniem HT jest całkiem niezłą sprawą i co ważniejsze działa więc w czym problem ?

    Na koniec parę linków po angielsku:

    (polecam stronę 7 odnośnie temperatury - 6,5% wzrost przy włączonym HT - sam Intel twierdzi, że włączony HT wiąże się z 6% wzrostem temp.) (dodatkowo są też porównania wydajności z AMD)
    http://www.anandtech.com/cpu/showdoc.html?i=1576

    http://www.anandtech.com/cpu/showdoc.html?i=1746

    http://developer.intel.com/...thread/multi_nexgen/


  7. Amisia 1200 (autor: GULIwer | data: 19/11/02 | godz.: 03:01)
    ta maszyna to miała multitasking a nie blaszaki chociazby miały i HT rev 5.0 i 10Ghz :)))

  8. romper lol (autor: RusH | data: 19/11/02 | godz.: 11:28)
    zobacz najnowsze wiesci , juz jest koles ktoremu udalo sie odblokowac HT na northwoodzie 2.4 :) takim ZWYKLYM ...
    tak jak pisalem HT bylo od poczatku , teraz zrobili z tego tylko zagranie marketingowe


    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.