Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Poniedziałek 21 sierpnia 2017 
    

Ruszyła sprzedaż Sound Blastera AE-5


Autor: Wedelek | źródło: Guru3D | 06:44
(25)
Creative uruchomił sprzedaż prezentowanej kilka tygodni wcześniej karty dźwiękowej Sound BlasterX AE-5. Jej sercem jest czterordzeniowy procesor DSP Sound Core3D wspierany przez przetwornik cyfrowo-analogowy ESS Sabre (122dBA) oraz wzmacniacz słuchawkowy Xamp Discrete. Ten ostatni bazuje na kondensatorach WIMA i obsługuje słuchawki o impedancji z zakresu 16-600 Ohm, zapewniając przy tym bardzo niską impedancję wyjściową – 1 Ohm.

Specyfikacja techniczna wspomina też o obsłudze systemów audio 7.1, oraz SNR wynoszącym 114dBA. Producent zachwala też oprogramowanie Scout 2.0 ułatwiające lokalizację źródła dźwięku w grach i możliwość bezstratnego odsłuchu plików audio w jakości 32-bit/384kHz. Karta wzorem innych podzespołów dla graczy dostała oczywiście rozbudowany system podświetlenia Aurora Reactive, składający się z diod LED oraz kontrolera.

Model Sound BlasterX AE-5 z płytą główną łączy się za pomocą interfejsu PCI, a na śledziu ma pięć złączy 3.5mm, w tym jedno optyczne wyjście TOSLINK. Producent wycenił swój nowy sprzęt na 149,99 dolarów, co w Polsce oznacza wydatek rzędu około 600-650 złotych.



 


    
K O M E N T A R Z E
    

  1. jeśli za Odrą cena zaczyna się od 630-650 zł (autor: Sławekpl | data: 21/08/17 | godz.: 07:15)
    to u nas będzie za 800 zł, przecież kochance prezesa trzeba kupić nowego mesia :P
    dla przypomnienia karta odsługuje paski LED, to w dźwięku jest przecież najważniejsze - migające światełka, odpowiada za ich obsługę białe złącze na górze
    użyty tutaj układ Sabre, to okrojony chip który oficjalnie kilka lat temu został wycofany z produkcji,
    jak widać Creative nadal potrafi być kreatywne xD


  2. @Sławekpl (autor: Qjanusz | data: 21/08/17 | godz.: 09:18)
    widać że najnowsze trendy są Ci obce ;-)

    Paski LED już od dawna pełnią ważną funkcję w generowaniu grafiki 3D, zasilaniu CPU, pracy chipsetu, generowaniu dźwięku i skutecznym chłodzenia procesora.

    Tak na prawdę w kwestii dźwięku na PC, wszystko co można było wymyślić, zostało już wymyślone. Chociaż tutaj mamy ukłądy Sabre, które są montowane w DACach za kilka tysi, więc jakaś tam wartość dodana sprzętu jest. Sam układ ES9016K2M ciągle jest produkowany i w sprzedaży za 10$
    Podstawa karty, czyli układ DSP Sound Core3D, został wydany na początku 2011 roku i jest niemal kalką stareńkiego EMU20Kx

    Aż tyle i tylko tyle w kwestii SoundBlasterów.


  3. nie wiem o co wam chodzi (autor: pawel1207 | data: 21/08/17 | godz.: 10:15)
    paski led wymiataj od dawien dawna :D jest to obecnie podstawa designu komputerowego na najwyzszym poziomie im wiecej swieci to wiadomo ze producent na ledach nie oszczedzal :D i z miejsca mozna powiedziec ze taki sprzet wymiata :D .

    a to fakt w kwesti dziewkow niewiele sie zmienilo zn w sumie amd chcialo wykorzystac gpu w roli dsp chyba true audio si e nazywalo ale fakt faktem creative juz dawno przestalo byc creative jesli chodzi o dzwiek na pc..


  4. pawel1207 (autor: kombajn4 | data: 21/08/17 | godz.: 11:03)
    Może chodzi nam o to że kontroler podświetlenia LED do karty muzycznej ze średniej półki pasuje jak wół do karety. A poza tym specyfikacja tej karty to zbitka niewiele znaczących haseł jak obsługa słuchawek od 16 do 600 Ohm co nic nie znaczy, prostych przekłamań jak epatowanie dynamiką DAC od ESS(bez podawania modelu) na poziomie 122dBA podczas gdy reszta karty i tak ścina to do 114 i chybionych standardów jak wsparcie 32 bitowego dźwięku w którym zasadniczo ciężko znaleźć muzykę a więc sterownik karty uzupełni muzykę 24 bitową zerami na końcu i tyle pożytku z 32 bitów. Co innego DSD bo w tym formacie jest dostępna muzyka ale tu wsparcia brak po stronie karty. A uśmiałem się do łez z "bardzo niską impedancję wyjściową – 1 Ohm" co jest cytatem ze strony producenta tjaaa tyle że taki FiiO E10K za 350zł ma opór na wyjściu 0,4 Ohm także rzeczywiście mają się czym chwalić. Nie podali wartości SNR. Nie podali mocy na wyjściu słuchawkowym. Nie podali użytych OPAMPów ani czy te są wymienne czy nie (a przypuszczam że nie są). I tak dalej i tym podobne. Poza tym dla kogo jest ta karta? Nie dla audiofilii to już ustaliliśmy a przeciętny gracz używający słuchawek pokroju Steelseries Szajsbiria i tak będzie miał wielkie szczęście jeśli zauważy różnice na tak podłej jakości sprzęcie odsłuchowym. No chyba że włączy sobie te programowe fajerwerki od Creativa to wtedy, to tak usłyszy różnice bo dźwięk będzie jeszcze bardziej zniekształcony niż tylko za sprawą pokracznych wyrobów słuchawko-podobnych. Tylko jeszcze dział marketingu będzie musiał wziąć nadgodziny żeby wytłumaczyć mu że to jest to wow za które zapłacił.

  5. Qjanusz nigdy K2M Sabre nie były używane (autor: Sławekpl | data: 21/08/17 | godz.: 11:13)
    w sprzęcie za kilka tysięcy $, to są okrojone, uproszczone układy bez wielu opcji, choćby filtrów, 10$ w detalu, hurt pewnie za 2-3$, jeśli nie mniej, przebitkę na tym szrocie Creative ma przynajmniej 50%

    http://twojepc.pl/...kowa-Creative-dla-graczy.html
    powyżej wcześniejszy news zresztą zawierający te same błędy (PCI) co obecny
    podałem by nie powielać tamtych komentarzy ;)

    Wedelek czemu nie wykorzystałeś okazji by poprawić wcześniejsze tłumoczenie gdy zrobiłeś kopiuj/wklej? :P


  6. @Sławekpl (autor: Qjanusz | data: 21/08/17 | godz.: 11:37)
    pierwszy z brzegu za prawie 3k pln.

    http://www.audiocenter.pl/...ik-cyfrowo-analogowy/

    Na Amazonie jest tego więcej. Pomimo niskiej ceny, ludzie go chwalą. Jest "cieplejszy" od Wolfsonów ;-)


  7. add / edit (autor: Qjanusz | data: 21/08/17 | godz.: 11:38)
    oczywiście chodziło o tysie w PLN, a nie o tysie $

    :-)


  8. Qjanusz (autor: kombajn4 | data: 21/08/17 | godz.: 11:42)
    " Chociaż tutaj mamy ukłądy Sabre, które są montowane w DACach za kilka tysi" W układach za kilka tysięcy to częściej obecnie jest XMOS a dac na Sabre i to względnie przyzwoity można mieć za 18 euro
    http://www.ebay.de/...886ea03e3:g:l5sAAOSwfZ1WZtK0


  9. Qjanusz ale to jest entry level przecież :P (autor: Sławekpl | data: 21/08/17 | godz.: 11:56)
    w audiofilskim sprzęcie używane są układy Pro Sabre, w najlepszych konstrukcjach zdublowane, z w pełni zbalansowanym dźwiękiem na obydwu kanałach, obecny Pro ma numerek 38 ale już ma prawie roczek więc niedługo pokażą następcę, choć nie mam pomysłu co mogliby w 48 zrobić lepiej, lecz pewnie coś wykombinują by uzasadnić jego absurdalnie wysoką cenę ;)

  10. kombajn4 (autor: pawel1207 | data: 21/08/17 | godz.: 12:02)
    serio ty tak na powaznie ? :D serio musze dodawac zartuje ??? alboo ironia on czy cos ??? czlowieku wyluzuj troche.. taka teraz moda wiec przywyknij ze niedlugo nawet srobki beda podswietlane....jak to jest w przyrodzie adaptuj sie albo gin..:D

  11. kombajn4 XMOS osobno ... oczywiście jako DAC hmm.. (autor: Sławekpl | data: 21/08/17 | godz.: 12:10)
    tylko nie wystawiaj poza próg trzewików ze słomą hihi
    łopatologicznie - XMOS przerobi USB na I2S (do DSD) albo SPDIF, Sabre na chincze
    do DACka potrzebne są obydwa układy jeśli chcesz go podłączyć po USB, jeśli z SPDIF to sam Sabre wystarczy
    najlepszy Singer F1 I2S jest tańszy od Pro Sabre, niektórzy preferują inne układy, choć właściwe to te same chipy tylko z innym softem i za ten soft sterujący nimi najwięcej płacisz


  12. ... (autor: henrix343 | data: 21/08/17 | godz.: 12:48)
    no i dlatego wchodzi sie na portale i czyta. teraz to normalnie zdebialem, tak objechaliscie temat, ze nie zostaje sucha nitka. gratuluje wiedzy panowie. producent musi bardziej sie postarac - zwlaszcza ze jedno zlacze hdmi, kosi konstrukcje:)

  13. henrix343 masz rację HDMI kosi S/PDIF (autor: Sławekpl | data: 21/08/17 | godz.: 15:53)
    o Toslinku nie wspominając, lecz wszystkie te złącza którymi można przesłać duże paczki gęstego audio wycina w pień stare RJ45 ;)
    choć widziałem już sprzęt gdzie to samo zrobiono na kablach HDMI lecz skrętka jest i tak lepsiejsza od nawet 26AWG FLAT HDMI i dziesiątki razy tańsza, 300-800 $ za pół metra takiego dedykowanego flata nikogo już nie dziwi ;)


  14. @Sławekpl (autor: Qjanusz | data: 21/08/17 | godz.: 16:38)
    czy Ty widziałeś kiedykolwiek pozłacane i porządnie ekranowane gniazda i wtyczki RJ45 do przesyłania dobrego audio? ;-)

  15. Qjanusz oczywiście, a Ty nie? :O !!! (autor: Sławekpl | data: 21/08/17 | godz.: 17:11)
    tylko to jest strumień cyfrowych danych do dalszej obróbki, a nie coś przypominającego dźwięk, więc erjotka jest jak najbardziej na miejscu

  16. Nie kupuję już kart Creativa (autor: rarek | data: 21/08/17 | godz.: 17:21)
    Miałem: AWE64, SB Live! (to była super karta!!), SB Audigy, SB Xtreme Music. Teraz mam SB X-Fi Titanium - i jest to chyba najlepsza z kart SB jakie miałem (w tym przedziale cenowym) - nawet kupiłem drugą do kompa córki.

    Jednak ze 2 miesiące temu skusiłem się na SB Z z Sound Core 3D. Zamontowałem w kompie i odpaliłem muzę - i niestety porażka. Recenzje na necie przeczytałem po zakupie. Karta ma tylko korektor - nie ma nawet osobnej regulacji tonów niskich i wysokich - a to dla mnie dużo znaczy bo mogę dobrać sobie barwę dźwięku jaki lubię. A w SB Z nie ma - na szczęście udało mi się to cudo oddać do sklepu. Sądzę, że za parę lat układy dźwiękowe na płytach głównych będą tak dobre że nikt już nie kupi zewnętrznej karty dźwiękowej (w warunkach domowych). Mam płytę główną gigabyta z ukłądem Realteka 1220 - dźwięk bardzo dobrej jakości - na moich głośnikach prawie nie do odróżnienia od X-Fi Titanium.


  17. rarek to możliwe jest już na niektórych obecnych płytach (autor: Sławekpl | data: 21/08/17 | godz.: 18:40)
    niestety do bardziej wymagający słuchawek nadal potrzeby jest wzmacniacz słuchawkowy, mimo że podają przy wielu płytach obsługę w zakresie 16-600 Ohm, to użyte komponenty pozwalają tylko słuchać nie wydobywając całej dobroci dźwięków, tego co potrafi wzmacniacz nawet podstawowy ze średnio-niższej półki za około 100$ o mocy 350-1000 mW
    dojechał do mnie DAC S.M.S.L IDEA, o ile do dokanałowych słuchawek z dwiema armaturami oraz dynamiczną membranką dedykowaną dolnym rejestrom się świetnie nadaje, to klęka przed AKG K701, do nich nadal musi być wzmacniacz choć mają tylko 62 Ohmy ale widać 50 mm membrany potrzebują więcej mW niż ten maluszek potrafi wykrzesać z siebie
    to tak jak z autkiem które ma zapas koników pod maską, wersja mająca ich sto również jeździ, ale to w tym z zapasem czuć że silnik chce się wyrwać spod maski, nawet na luzie miło pomrukuje i gardłowo zadudni, gdy drugi co najwyżej chrobocze i telepie zaworami, normalnie zero kultury :]


  18. do tematu (autor: Atak_Snajpera | data: 21/08/17 | godz.: 19:47)
    dzisas! To jeszcze są frajerzy co kupują dedykowane karty dźwiękowe? Ostatnia karta dźwiękowa jaką kupiłem to był klon Sound Blaster PRO. Od kiedy dźwiękówki stały się standardem na płycie głównej to ten temat przestał dla mnie istnieć.

  19. Nie znam sie za bardzo na kartach... (autor: gantrithor | data: 21/08/17 | godz.: 20:24)
    dzwiekowych ale wydaje mi sie ze kiedys byly na nich montowane pamieci ram dla probek dzwieku "albo cos pomylilem" w kazdym bac razie czy tego juz sie nie stosuje?
    A jesli juz bym chcial kupic karte dzwiekowa "z drugiej reki" ti jaka byscie polecali? jakosc dzwieku/kompatybilnosc sterownikow bo z tym chyba tez jest slabo?


  20. Ja polecę (autor: rarek | data: 21/08/17 | godz.: 20:58)
    Taką kartę jaką sam kupiłemw 2 sztukach. SB X-Fi Titanium. Są sterowniki do wszystkich windowsów. Jak dla mnie do domowego użytku karta jest super. ma efekty środowiskowe korektor i ustawienie tonów niskich i wysokich i masę innych bajerów - to chyba ostatni dobry SB - potem był niesławny Recon. Ta karta ma na pokładzie również pamieć RAM do przyspieszania przetwarzania dźwięku oraz do trzyamnia tam próbek dźwiękowych z banków GeneralMidi do grania prawdziwymi instrumentami - rózne banki są dostępne na internecie. Sam przerobiłem bank Gravisa Ultrasound Classica na format sf2 stosowany w SB. i Moj SB gra jak Gravis :-)

  21. rarek zamiast się zapytać do czego mu karta (autor: Sławekpl | data: 22/08/17 | godz.: 06:22)
    i co chce na niej słuchać to polecasz co masz??? :o
    to tak jakby ktoś się pytał jakie auto kupić, a Ty - kup Syrenkę, ma 4 koła, dach (o ile nie zeżarła go rdza) i jeździ, a jak kupisz alusy to może udawać stare renufki :P
    ale nie wiesz czy koleś ma rodzinę, czy firmę w której coś musi przewieźć a może jest sam i chce mieć autko dla przyjemności małe i szybkie ;)

    gantrithor co chcesz podłączyć do tej karty? słuchawki czy wzmacniacz,
    jeśli słuchawki to jakie, małe, czy większe
    jeśli wzmacniacz to jak będziesz łączyć, jakie wejścia ma wzmacniacz? chinch, S/PDIF czy Toslink a może masz wzmacniacz z HDMI?
    do muzyki stereo lub filmów 5.1 czy 7.1? a może do gier?
    muzyka jakie formaty? jaka gęstość zapisu?
    filmy jak kodowane? DTS, DD a może True-HD?
    jak odpowiesz na te pytania można polecać kartę, niestety zapewne żadna nie spełni wszystkich oczekiwań, gdyż część się wyklucza, musisz wybrać co dla Ciebie jest ważniejsze, stereo czy dźwięk przestrzenny, nie liczyłbym też na dobrą jakość 7.1 chyba że masz wzmacniacz z HDMI
    jaką masz integrę na płycie, jakie ma wyjścia dźwięku, a może będziesz niedługo wymieniać procka i płytę?


  22. Popieram przedmówcę @20. (autor: RoXall | data: 23/08/17 | godz.: 12:42)
    X-Fi titanium to karta do wszystkiego.
    Używana kosztuje grosze, sam zakupiłem za okolic 100zł jakieś 5 lat temu.

    Wcześniej używałem Audigy 2ZS z dorobionym wyjściem an światłowód (jest gdzieś jeszcze DIY mojego autorstwa na PCLAb).


  23. ... (autor: radonix | data: 23/08/17 | godz.: 16:31)
    Mojego CREATIVE Sound Blaster Zx kupiłem prawie trzy lata temu - przeważył zewnętrzny pilot z potencjometrem, do którego można podłączyć słuchawki.
    Dobry zakup, nie narzekam - a wręcz przeciwnie.


  24. @16. (autor: pwil2 | data: 28/08/17 | godz.: 12:36)
    "Karta ma tylko korektor - nie ma nawet osobnej regulacji tonów niskich i wysokich - a to dla mnie dużo znaczy bo mogę dobrać sobie barwę dźwięku jaki lubię."

    Czyli jeśli Creative zamiast regulacji jedynie wysokich i niskich tonów daje możliwość regulowania np. 10 różnych częstotliwości od 20 do 20kHz to gorzej?


  25. @18. (autor: pwil2 | data: 28/08/17 | godz.: 12:39)
    Dla frajerów z tępym słuchem wystarczy najgorsza zintegrowana ;-)

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.