Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Wtorek 2 stycznia 2018 
    

VIA zapowiada nawiązanie walki na rynku procesorów x86


Autor: Zbyszek | źródło: VIA | 18:01
(10)
Procesory firmy VIA miały swoje pięć minut pod koniec lat 90, kiedy w ofercie różnych producentów (m.in. Cyrix, WinChip) pojawiły się tańsze alternatywy dla bardzo drogich wóczas Intel Pentium II. Po debiucie procesorów Intel Celeron i AMD Athlon, na rynku liczyły się już tylko procesory Intela i AMD. Kilka lat temu VIA powróciła wraz z 2 i 4-rdzeniowymi procesorani VIA Eden i Nano, opartymi o architektury Isaiah oraz Isaiah II. Układy mogły swobodnie konkurować z procesorami Intel Atom oraz AMD Bobcat i Jaguar, lecz mimo tego nie odniosły sukcesu rynkowego. Teraz VIA zapowiada kolejny powrót i nawiązanie walki na rynku procesorów x86, tym razem w wydajnym segmencie.

Wszystko za sprawą nowych procesorów, opracowywanych wspólnie z firmą Shanghai Zhaoxin Semiconductor.

Aktualnie producent przygotowuje do prowadzenia na rynek układy o nazwie kodowej KX-5000, które posiadają od 4 do 8 rdzeni, są produkowane w 28-nanometrowym procesie litograficznym i taktowane zegarem 2,0-2,4 GHz. Chipy posiadają też zintegrowany kontroler DDR4, PCI-Express 3.0 oraz kontrolery SATA 3.0, USB 3.1 Gen1 i Gen2 oraz USB 2.0.

Następnie procesory z serii KX-5000 mają zostać zastąpione serią KX-6000, która będzie się produkowana w 16-nm procesie litograficzny, dzięki czemu ma działać ze znacznie wyższymi zegarami taktującymi.

To jednak nie koniec - w przygotowaniu jest też seria KX-7000 oparta o znacznie ulepszoną architekturę i wyposażona w zintegrowany kontroler pamięci DDR5 oraz PCI-Express 4.0. Przedstawiciele VIA zapowiadają, że procesory z tej serii mają pojawić się na rynku za około 2 lata i będą konkurencyjne wobec układów oferowanych przez AMD.


Aktualnie wykorzystanie procesorów z serii KX-5000 zapowiedziała już firma Lenovo, która zamierza wprowadzić w tym roku do sprzedaży komputer stacjonarny M6200 z 8-rdzeniowym procesorem VIA.


 


    
K O M E N T A R Z E
    

  1. Zobaczę testy to uwierzę że ten KX-5000 będzie cokolwiek wart (autor: kombajn4 | data: 2/01/18 | godz.: 20:18)
    bo na papierze zapowiada się tragedia a nie rywalizacja z Intelem i AMD. Trzeba jednak za nich trzymać kciuki. Sam powrót AMD do wydajnego segmentu mocno zamieszał i zmusił Intela do wyjścia z letargu. Pojawienie się trzeciego gracza z prawdziwego zdarzenia wyszło by tylko wszystkim użytkownikom na plus.

  2. @kombajn4 (autor: Deathraw | data: 2/01/18 | godz.: 21:42)
    Pewnie się skończy jak wcześniej z cyrixami- super procesory do maszyn do pisania.

  3. Deathraw (autor: kombajn4 | data: 3/01/18 | godz.: 08:43)
    Cyrixy były świetnymi procesorami swego czasu obejrzyj sobie bo chyba masz braki z historii: https://www.youtube.com/watch?v=iWGAdoMz1c0&

  4. No cóż (autor: ligand17 | data: 3/01/18 | godz.: 09:17)
    Trzeba życzyć powodzenia. Im większa konkurencja, tym lepiej.

  5. @kombajn4 (autor: Deathraw | data: 3/01/18 | godz.: 11:21)
    Mój błąd- miałem na myśli C7, a że były to procesory będące następcą cyrixów, a przynajmniej jedynymi następcami w owych czasach na rynku konsumenckim zakodowałem sobie w głowie, że to C należało do Cyrixa. Lata 90 rządziły się swoimi prawami. Zobacz ilu było producentów GPU, którzy sprzedawali je z powodzeniem. Krótko mówiąc zaplecze potrzebne do wejścia na rynek było śmieszne w porównaniu z tym co jest potrzebne teraz. Dlatego mając w pamięci ich ostatnie wytwory-czytaj procesory na minimum, żeby odpalił się system i edytor tekstu nie sądzę, żeby namieszali. Pewnie znów wyskoczą z jakimś rywalem dla atoma.

    Fajnie byłoby jednak gdybym się mylił.


  6. @1. (autor: Mariosti | data: 3/01/18 | godz.: 11:37)
    W newsie wspomniane jest że dopiero KX-7000 ma być konkurencyjny względem procesorów amd i nie wiadomo czy nie chodzi o obecne procesory amd.
    Nawet jeśli, to i tak będzie to wielki postęp w kwestii konkurencji, bo takie procesory będą wystarczające dla większości klientów i zarazem low-mid endowy rynek stanowi zdecydowaną większość i mimo iż nie ma tam wysokich marż to jednak generuje on wysokie przychody, a to wszystko jest istotne.


  7. jak Eden i Nano mógł konkurować z Jaguarem? (autor: Sławekpl | data: 3/01/18 | godz.: 13:07)
    polecam sprawdzić daty premier by bzdur nie klepać ... sic!!!
    Eden i Nano wydajnością mogły konkurować tylko ze słabszymi atomami i to starszymi ale nie ceną, ta była bardzo wywindowana i płytki z tymi układami były dwa razy a nawet więcej droższe od tych z układzikami chipzilli, nawet płytki atom + ION nV były tańsze
    wszystkie powyższe układy pogodził (spóźniony) Brazos, w przeciwieństwie do atomciów i układów VIA nadawał się do FHD dzięki wydajnej integrze, zapewniał nie tylko wyższy komfort obsługi systemu (tylko w testach atom czasem wygrywał) ale również był tańszy nawet od atomciów, dodatkowo płytki były lepiej wyposażone - 5x SATA + często lepsiejsza karta dźwiękowa z wyjściem optycznym, kolejnym plusem było pasywne chłodzenie montowane przez kilku producentów
    płytki ITX z Brazosem były podstawą wielu ówczesnych HTPC, sporo z tych komputerów pracuje po dziś dzień

    jestem ciekaw czy VIA spełni zapowiedzi i faktycznie te układy będą konkurencją dla AMD, oby tym razem nie zaszaleli z cenami ;)


  8. Tymczasem Intel zbliża się wydajnością w stronę VIA ;-) (autor: pwil2 | data: 3/01/18 | godz.: 13:15)
    http://www.guru3d.com/...-in-intel-processors.html

  9. Fajnie, gdyby VIA dołączyła do znaczących (autor: raczek70 | data: 3/01/18 | godz.: 15:10)
    producentów CPU.
    Tu trochę więcej o ich prockach:
    https://forums.anandtech.com/...rocessors.2471695/


  10. znając VIA (autor: Qjanusz | data: 4/01/18 | godz.: 08:57)
    będzie za mało wydajnie i za drogo. Okopią się jeszcze bardziej w swoim grajdołku i nikomu nie będą zagrażać... niestety

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.