Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2020
Środa 4 grudnia 2002 
    

Kompilatory Intela dla technologii hiperwątkowej


Autor: DYD | źródło: CompLex | 22:27
Firma Intel przedstawiła nowe wersje narzędzi, umożliwiające twórcom oprogramowania przygotowywanie aplikacji zoptymalizowanych pod kątem wykorzystania zawartych w architekturach Intela nowych możliwości, takich jak technologia hiperwątkowa (Hyper-Threading). Wersje 7.0 kompilatorów Intel C++ i Intel Fortran dla systemów Windows i Linux umożliwiają aplikacjom uruchamianym w systemach z procesorami Intel Itanium 2, Intel Xeon i Intel Pentium 4 uzyskanie wydajności nawet o 40 procent większej w porównaniu z aplikacjami utworzonymi za pomocą obecnie dostępnych kompilatorów innych producentów.**

Twórcy oprogramowania wykorzystują kompilatory do "tłumaczenia" programów napisanych w językach wyższego poziomu, takich jak C++ lub Fortran, na kod maszynowy "rozumiany" przez procesor. Lepszej jakości kompilator umożliwia uzyskanie aplikacji o większej wydajności. Kompilatory Intela projektowane są w sposób zapewniający twórcom oprogramowania uzyskanie największej możliwej wydajności programów pracujących w systemach komputerowych i telekomunikacyjnych wykorzystujących procesory Intela.

"Kompilatory Intela ułatwiają twórcom oprogramowania przygotowywanie produktów o większej wydajności, a tym samym bardziej konkurencyjnych na rynku" - mówi Jon Khazam, dyrektor Intel Software Products Division - "Wysokiej jakości narzędzia Intela są także zgodne z wiodącymi środowiskami programistycznymi dla systemów Windows i Linux."

Dzięki doświadczeniu Intela w dziedzinie architektury procesorów, kompilatory te zostały w wysokim stopniu zoptymalizowane pod kątem wykorzystania możliwości procesorów Intel Itanium 2, Intel Pentium 4 i Intel Xeon, w wyniku czego tworzą skompilowany kod o wyższej jakości, co z kolei oznacza szybsze działanie programów. Do aplikacji, które najbardziej skorzystają na użyciu nowych kompilatorów Intela, należą wykorzystywane w biznesie programy do przetwarzania transakcyjnego, dokonujące intensywnych obliczeń aplikacje finansowe, inżynierskie i naukowe, gry, oprogramowanie multimedialne i graficzne oraz oprogramowanie do tworzenia efektów specjalnych.

Nowe kompilatory obsługują wiele funkcji środowiska Compaq* Visual Fortran (obejmuje to m.in. zgodność składni linii poleceń) i są w dużym stopniu zintegrowane z Microsoft* Visual Studio. Wersja dla systemu Linux zapewnia zgodność z GNU C++ przy zastosowaniu binarnego interfejsu aplikacyjnego C++. Dzięki temu twórcy oprogramowania mogą szybko i bez problemów zacząć korzystać z kompilatorów Intela i przekonać się o ich zaletach.

Kompilatory Intela ułatwiają również programistom tworzenie aplikacji wielowątkowych i skorzystanie z zalet technologii hiperwątkowej Intela. Rozdzielenie programu na wątki jest techniką programistyczną polegającą na wyznaczeniu grupy zadań, które mogą być wykonywane jednocześnie przez kilka procesorów w systemach wieloprocesorowych. Technologia hiperwątkowa Intela (Hyper-Threading) umożliwia funkcjonowanie pojedynczego procesora fizycznego jako kilku procesorów logicznych, zdolnych do jednoczesnego wykonywania kilku zadań.

Wersje 7.0 kompilatorów Intela wyposażone są w funkcję automatycznego zrównoleglenia kodu, samoczynnie wykrywającą możliwości rozdzielenia programu na równolegle wykonywane wątki, zawierają również mechanizmy obsługi OpenMP*. OpenMP jest branżowym standardem dyrektyw wysokiego poziomu, upraszczających zarządzanie tworzeniem wielowątkowego oprogramowania aplikacyjnego.

"Nasze oprogramowanie wykorzystywane jest w wymagających wielkich mocy przetwarzania zastosowaniach typu data mining, uzyskanie najwyższej możliwej wydajności jest więc dla nas sprawą priorytetową" - mówi dr Fons Rademakers z Europejskiego Centrum Badań Jądrowych (CERN) - "Przenieśienie 800 000 linii kodu źródłowego w języku C++ i 90 000 linii kodu źródłowego w języku C do kompilatora Intela zajęło nam tylko jedno popołudnie, podczas gdy wcześniej podobna praca zajmowała nam tydzień."

Ceny wersji 7.0 kompilatorów Intel C++ dla systemów Windows i Linux wynoszą 399 USD. Ceny wersji 7.0 kompilatorów Intel Fortran dla systemów Windows i Linux wynoszą odpowiednio 499 i 699 USD. Wszystkie wymienione kompilatory są dostępne już dziś, można je załadować z internetowych stron Intela i jego dystrybutorów na całym świecie; wersje na dyskach CD-ROM dostępne będą jeszcze w tym miesiącu. Więcej informacji można znaleźć w Internecie pod adresem www.intel.com/software/products.

** Rzeczywista wydajność może być inna i zależy od konfiguracji systemu. Więcej informacji o wydajności produktów Intela można znaleźć pod adresem www.intel.com/performance/resources/limits.htm.

*** Do skorzystania z technologii hiperwątkowej (Hyper-Threading) konieczne jest posiadanie komputera z procesorem Intel Pentium 4 3.06 GHz lub lepszym, chipsetu oraz BIOS-u zgodnego z tą technologią oraz zoptymalizowanego dla niej systemu operacyjnego. Rzeczywista wydajność zależy od konfiguracji wykorzystywanego sprzętu i oprogramowania. Dodatkowe informacje można znaleźć pod adresem www.intel.com/info/hyperthreading.

 

    
K O M E N T A R Z E
    

Jeszcze nikt nie napisał komentarza.

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.