Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2020
Piątek 6 grudnia 2002 
    

Sony częściowo rezygnuje z MS Office


Autor: DYD | źródło: 4D / ZDNet | 12:45
Jeszcze w tym roku większość komputerów Sony, które trafią do sklepów w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Francji, Hiszpanii, Austrii i Szwajcarii, będzie posiadać preinstalowany pakiet biurowy StarOffice 6.0. Tym samym kolejny duży producent wybiera alternatywę wobec MS Works - "okrojonej" wersji MS Office, do niedawna preinstalowanej na większości komputerów oferowanych przez duże firmy. Oferowany przez Sun Microsystems pakiet StarOffice to komercyjna wersja OpenOffice. Umowa z Sony jest pierwszą, na mocy której duży producent komputerów osobistych w miejsce programów Microsoftu będzie preinstalować pakiet Suna. Jak dotąd podobnymi sukcesami mógł pochwalić się tylko Corel, oferujący pakiet Word Perfect, preinstalowany dziś m.in. na części komputerów HP.

Powody decyzji są oczywiste - na rynku PC trwa nieustanna wojna cenowa, więc producenci szukają wszelkich możliwych oszczędności. Wiele firm "spłoszył" nowy program licencyjny Microsoftu, nakładający na producentów zobowiązania do ciągłej odpłatnej aktualizacji instalowanych na nowym sprzęcie programów. Równocześnie proces antymonopolowy ośmielił producentów do poszukiwania alternatyw wobec oferty firmy z Redmond. Zwłaszcza, że najnowsze pakiety biurowe innych firm oferują niemal 100% kompatybilność z dokumentami MS Office. Nie bez znaczenia jest też nastawienie użytkowników, często niechętnie odnoszących się do monopolistycznej pozycji Microsoftu. Rob Enderle, analityk firmy Giga Information Group, tak mówi o korzystaniu z programów innych firm: "Zwłaszcza w Europie, gdzie wielu ludzi odwraca się od Microsoftu, jest to nie tylko kwestia ceny, ale też mody". Sun, podobnie jak wcześniej Corel, nie ujawnił warunków na jakich licencjonuje swój pakiet. Nieoficjalnie mówi się, że ceny są tak niskie, że nie jest to jeszcze działalność dochodowa. Chodzi jednak o wydzieranie kolejnych udziałów w rynku, dziś totalnie zdominowanym przez Microsoft. Zyski przyjdą z czasem.

 

    
K O M E N T A R Z E
    

Jeszcze nikt nie napisał komentarza.

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.