Pierwsze, nieoficjalne wyniki wydajności EPYC Rome
Autor: Wedelek | źródło: ChipHell | 19:14
(15)
Jakiś czas temu AMD potwierdziło rozpoczęcie produkcji pierwszych próbek inżynieryjnych procesorów EPYC z rodziny Rome. Są to układy bazujące na nowej wersji architektury x86 Zen 2 i wytwarzane w 7nm litografii. Na razie nie wiemy o nich zbyt wiele, choć nieoficjalne źródła sugerują znaczący wzrost IPC i liczby rdzeni oraz nowy kontroler pamięci RAM. Największą zmianą ma być większa elastyczność – ilość obsługiwanych kanałów nie będzie już ponoć zależna od modułu CCX i ma ulegać zmianom w zależności od potrzeb.
Produkcja próbek inżynieryjnych oznacza, że Rome jest już niemal gotów, a my możemy przygotować się na mniej lub bardziej kontrolowane wycieki pokazujące wydajność nadchodzących CPU. Takie jak ten na forum Chiphell, gdzie jeden z użytkowników umieścił wynik 64 rdzeniowego i 128 wątkowego EPYCa w CineBench R15. Trzeba przyznać, że mimo iż nie znamy zegarów z jakimi pracować procesor, to 12587cb robi wrażenie. Zakładając oczywiście, że jest to wynik prawdziwy.
K O M E N T A R Z E
Kiedy takie procesory będą do kupienia w normalnej cenie? (autor: maximus1 | data: 17/09/18 | godz.: 20:13) To jest 800-1000zł.
maximus1 (autor: Mario2k | data: 17/09/18 | godz.: 21:32) CPU o zbliżonej wydajności dla mas to jakieś 2-3 lata.
Niestety Nie w cenie do 1000zł .
... (autor: krzysiozboj | data: 18/09/18 | godz.: 08:43) Przy więcej ilości wątków nieco windowsy już chyba nie wyrabiają. Nawet zwykły zenek2 16/32 (bo pewnie takie się pojawią) może być problematyczny w wydajności.
Nie wiem, czy nie będzie później sensownym dołożenie jakiegoś stanu pracy, gdzie połowa rdzeni uśpiona (a połowa podbita zegarem) przy pracy na mniejszej ilości wątków.
@7. (autor: Kosiarz | data: 18/09/18 | godz.: 09:06) Juz cos takiego chyba jest w threadripperach i nazywa sie game mode.
Rome (autor: Qjanusz | data: 18/09/18 | godz.: 09:29) TOPowy Epyc 7601 32 core osiąga ok 4 tys cb. Rome z przecieku 64 core osiągnął 12,5 tys cb. AMD nie ingerując w IPC, ale dwukrotnie zwiększając rdzenie w aktualnie sprzedawanych ZENach, powinno osiągnąć ok 8 tys. cb w prockach 64 core. Różnica, czyli ok 4,5 tys. cb to poprawienie architektury i IPC w EPYC ZEN2. To więcej niż moc jednego Epyc 7601 32 core. Wynik wręcz niewiarygodny i chyba można go zaliczyć do kategorii plotek.
Pożyjemy, zobaczymy.
Gdyby jednak okazało się to prawdą, albo przynajmniej prawie prawdą, Intel ze swoim panikującym już ring busem będzie miał bardzo poważny problem.
@Kosiarz - dokładnie. Mamy Game mode, mamy Legacy Compatibility Mode i najbardziej profrsjonalne rozwiązanie, czyli tryb NUMA. Wszystko ładnie konfigurowane w Ryzen Master i czasami w UEFI.
Aktualnie Threadrippery wyprzedzają popularnośc rozwiązań programowych, a i świadomośc ludzi nie ogarnia jeszcze tej materii do końca. Myślę że szybko sie to zmieni, jak tylko desktopy dostaną po kilkanaście rdzeni.
@9. (autor: krzysiozboj | data: 18/09/18 | godz.: 09:49) Nie chciało mi się szukać wyników 7601 w cb, a byłem właśnie ciekaw porównania takiego jak zrobiłeś. Wnioski są takie jak piszesz, wynik tak nieprawdopodobny, że ciężko potraktować inaczej jak plotkę. IPC i zegary musiałyby iść solidnie w górę. A że inżynieryjne poszły w obieg, to przecieków będzie coraz więcej.
Gdyby to się potwierdziło, łącznie z ryzenami 16/32, to byłaby chyba nieco wymuszona rewolucja na rynku PC. I windows i soft musiałyby jakoś dostosować się.
@10. (autor: Mariosti | data: 18/09/18 | godz.: 12:20) Być może cache i kontroler pamięci ma w tym przypadku też wiele do powiedzenia w kwestii nieliniowego skalowania.
Możliwe że infinity fabric w takim wydaniu zaczyna osiągać sumarycznie jakąś nieprawdopodobną przepustowość (teoretycznie zgadzałoby się to z jej dotychczasową specyfiką).
Może cała scena cinebencha mieści się w L3 nowego epyc'a?
2x 7601 stockowe, osiągają zwykle od ~5,5 do 6,5 tys. Załóżmy że te 7,2 tys to max na stock.
Jeśli 7nm proces będzie robił zasadniczą różnicę, to główna różnica między tymi wynikami będzie rezultatem różnicy taktowania.
Zapowiadany wzrost ipc to było ~10-15%, co dałoby wynik powiedzmy ~8tys.
Fakt iż byłby to jeden socket zapewne też mógłby o kilka procent poprawić skalowalność, także dorzućmy kolejne 5% - czyli już ~8,4 tys.
Na koniec pozostaje nam do obliczenia jakie taktowanie musiałby ten rome osiągnąć na wszystkich 64 rdzeniach aby uzyskać taki wynik, no i wychodzi nam że w przypadku 8,4 tys na 2,2GHz... wystarczyłoby ~3,3GHz do uzyskania 12,5 tys...
To jest możliwe jeśli 7nm spełni swoje obietnice.
12@@ (autor: Bjaku | data: 18/09/18 | godz.: 13:41) Bardzo ładnie rozpisane.Właśnie kończy się 4 rok jak zbieram miesięcznie 200złotych na nowy sprzęt i nie ulega wątpliwości , że pakowanie się w obecnie dostępną litografią w jakiej powstają procesory to wydanie kasy na jednorękiego bandytę bez szczęśliwego trafienia.
Podniesienie maksymalnego zegara taktującego rdzeń w procesorze przez samo zastosowanie litografii 7nm z pewnością podniesie sporo wyżej próg energooszczędności taktowanego wątku w CPU i będzie to szczególnie widoczne właśnie w serwerach i takich APU z TDP do 35W.
Jedna z anglojęzycznych redakcji świetnie rozpisała w tabeli co musi się stać w 2020 roku by APU w wydane w tym czasie od AMD spełniło założenia projektu 25x20.
Taki APU o TDP 3-5W będzie miał taką samą moc obliczeniową co obecnie dostępny R7 2700u.
To tylko dwa lata i aż dwa lata a w ciągu tego okresu czasu będziemy widzieć jak wszystko szybko się starzeje a uratowani zostaną ci z portfelem pełnym pieniędzy lub rodzicami , którzy nam w tym pomogą byśmy mogli co roku zmieniać sprzęt.
Głupio będzie się tłumaczyć znajomemu polecając mu sprzęt już dzisiaj , który miał starczyć na kolejne 5 lat gdy nastawiony jest za rok czasu już używać odbiornika z rozdzielczością 4k x 2k ze 144Hz.
Za chwilę premiera RTX od Nvidia więc taki GTX 1080Ti zacznie robić za kartę średniego segmentu a za rok czasu to RTX 2080Ti spadnie do średniego segmentu.
Zobaczymy jak próbę czasu przetrwają same procesory i rzeczywiście większa ilość wątków w CPU będzie powodem do dłuższej żywotności takiego układu.
@Mariosti (autor: Qjanusz | data: 19/09/18 | godz.: 09:13) jeżeli faktycznie dobiją do tego wyniku i różnica będzie wynikała z dobrego 7nm procesu, to będzie się chciało powiedzieć... niech piekło pochłonie całego tego Globala i jego destrukcyjne działania na plan wydawniczy AMD.
@14. (autor: Mariosti | data: 19/09/18 | godz.: 11:21) Wydaje się to być możliwe biorąc pod uwagę fakt iż 7nm ma:
1. umożliwić wyższe taktowania.
2. znacznie obniżyć napięcie zasilania
Obecnie w 12nm 4,0GHz stanowi rozsądne maksimum taktowania dla rdzni zen bez nadmiernego napięcia.
Zakładając że 12->7nm w połączeniu z przejściem z lpp->hpp da przy podobnej łatwości taktowanie ~4,4GHz, to analogicznie niskie napięcie co w 12nm przy 2,2GHz faktycznie może być osiągalne w 7nm przy 3,3-3,4 GHz co wynikałoby i z przesunięcia taktowania maksymalnego i z ogólnego obniżenia napięcia przełączania i z faktu iż zależność między napięciem a taktowaniem jest geometryczna a nie liniowa.
D O D A J K O M E N T A R Z
Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.