Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2019
Poniedziałek 9 grudnia 2002 
    

Coraz więcej nagrywarek DVD


Autor: DYD | źródło: 4D / CDRinfo | 12:41
(3)
Szybsze niż zakładano spopularyzowanie nagrywalnych płyt DVD spowoduje, że w przyszłym roku nastąpi gwałtowny wzrost zapotrzebowania na nagrywarki DVD. W ubiegłym roku sprzedano około 1 mln tych urządzeń, w tym roku sprzedaż szacowana jest na 3 mln sztuk, zaś w przyszłym roku rynek wchłonie aż 10 mln nagrywarek DVD. Tak gwałtowny wzrost zapotrzebowania na te urządzenia to efekt coraz większej popularności formatu DVD.

W ciągu ostatnich pięciu lat, DVD pojawiło się w 53% amerykańskich domów. Dla porównania, format VCR upowszechniał się przez ponad 10 lat. Jak podają specjaliści, powodami ogromnego zainteresowania DVD są: łatwość w użyciu, trwałość nośników, podobieństwo do popularnego CD, a nade wszystko wysoka jakość obrazu i dźwięku. Niezwykle istotną kwestią jest także malejąca cena DVD. Pierwsze odtwarzacze DVD, które pojawiły się wiosną 1997, w Stanach Zjednoczonych kosztowały około 1 000 USD. Obecnie są dostępne praktycznie w każdym sklepie, a cena odtwarzaczy wynosi raptem 69 USD. Oczywiście, to modele bardzo uproszczone i posiadające znacznie mniejsze możliwości niż urządzenia dostępne za kilkaset dolarów. Jednak takie odtwarzacze zapewniają jakość obrazu, która jest w zupełności wystarczająca dla przeciętnego użytkownika.

Wydaje się, że podobnie będzie z nagrywarkami DVD. Obecnie w USA można kupić nagrywarkę DVD już za 350-300 USD, a w przyszłym roku cena tych urządzeń spadnie do około 250 USD.

Analogicznie do płyt CD, nośniki DVD będą dostępne w dwóch formatach: z jednokrotną i wielokrotną możliwością zapisu. Cena płyty jednokrotnego zapisu to 2 USD, wersja wielokrotnego zapisu to koszt 8 USD. W 2003r. spadać mają także ceny nośników DVD.

Pojemność płyty DVD (4,7 GB) w porównaniu z tradycyjnym CD (640 MB) wydaje się ogromna. Jeżeli ją odnieść do napędów Zip to różnice są jeszcze większe. Jedna płyta DVD, to aż 43 dyski Zip.

I choć nagrywane płyty DVD są mniej pojemne, niż komercyjne DVD - które wykorzystuje dwie warstwy zapisu, to i tak zapewnią ogromne możliwości przy archiwizacji danych.

 

    
K O M E N T A R Z E
    

 1. Pozostaje jeszcze kwestia prędkości... :) (autor: Super_Ghost-brak rejestracji | data: 9/12/02 | godz.: 15:16)
  Tylko trza jeszcze patrtzeć na to... że z prędkością 2X płyta DVD będzie się nagrywała chyba z 2 doby... :D

 2. hehe (autor: GULIwer | data: 9/12/02 | godz.: 16:58)
  widac że nie wiesz że DVDx1 to jest 1350kb/s a nie jak w CD 150kb/s czyli pełne DVD to koło 30min
  Dla mnie cena 800zeta za nagryware i 8 zeta za nośnik byłaby w sam raz jeszcze pociągne z roczek na Teacu 8/8/32 i > DVD-R/RW (mogłby sie wyklarowac zwyciężca w tych DVD standardach)


 3. Może nie roczek (autor: gicio | data: 10/12/02 | godz.: 23:42)
  LG 4020B ceni się 1057 zł
  x2 DVD-R, x1 DVD-RW, x1 DVD-RAM
  Tylko czekać i to pewnie niedługo


    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.