Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Czwartek 4 października 2018 
    

Wi-Fi Alliance chce uprościć oznaczenia, ale tylko zwiększa zamieszanie


Autor: Zbyszek | źródło: Wi-Fi Alliance | 05:47
(3)
Pojawienie sie bezprzewodowych sieci Wi-Fi standardu 802.11 ac, wykorzystującego technikę wielożcieżkowości MU-MIMO (Multi-User Multiple Input Multiple Output) wprowadziło pewne utrudnienie dla części użytkowników. Standard może korzystać z kanałów o szerokości 40 lub 80 MHz, w konfiguracjach z jednym, dwoma, trzema lub czterema strumieniami transmisji (liczba strumieni najczęściej jest zgodna z liczbą anten). Dodając do tego dwa dostępne pasma: 2,4 GHz oraz 5,5 GHz daje to łącznie kilkadziesiąt możliwych do uzyskania kombinacji teoretycznej przepustowości zestawionych połączeń bezprzewodowych: od 150 Mbps do 2600 Mbps.

To wprowadza pewne zamieszanie - o ile przy wyborze routera , liczba wykorzystywanych kanałów i możliwa do uzyskania prędkość jest łatwa do stwierdzenia, problem pojawia się w przypadku innych urządzeń takich jak np. laptopy, które pomimo zgodności z tą samą technologią 802.11ac, mogą zasadniczo różnić się osiągami sieci bezprzewodowej.

Organizacja Wi-Fi Alliance jest zapewne świadoma istnienia tej sytuacji - grupa właśnie poinformowała o wprowadzeniu nowych uproszczonych oznaczeń: Wi-Fi 4, Wi-Fi 5 i Wi-Fi 6. Wydaje nam się jednak, ze na etapie wyboru ostatecznej koncepcji coś poszło nie do końca tak, jak powinno.

Nowe oznaczenia odnosić będą się do kolejnych generacji Wi-Fi: Wi-Fi 4 oznacza 802.11n, Wi-Fi 5 oznacza 802.11ac, a Wi-Fi 6 to oznaczenie dla standardu 802.11ax. Chyba jednak nie o to chodziło, lub przynajmniej nowe oznaczenie powinno zostać uzupełnione o dalszy ciąg, odnoszący się do liczby wykorzystywanych przez urządzenie kanałów lub maksymalnej możliwej do uzyskania teoretycznie prędkości, np. Wi-Fi 5 2x2, Wi-Fi 5 3x3, lub Wi-Fi AC-600, Wi-Fi AC-900.


 
    
K O M E N T A R Z E
    

  1. oznaczenia (autor: adamu | data: 4/10/18 | godz.: 10:20)
    Czasami zastanawiam się komu oni chcą ułatwić rozróżnianie, czyżby chcieli wprowadzić zamieszanie aby opchnąć zapasy starych modułów? A wystarczyło dać informację o maksymalnym transferze tak jak ma większość routerów czy AP.
    Tak samo jak z oznaczeniami USB - 3.0 3.1 i 3.1_2 już widzę jak laik wie co wybiera, byłe by pasowało do portu który mam w kompuetrze/telefonie/samochodzie

    Z innej beczki, jak oni nadają oznaczenia standardów sieciowych ledwo 802.11ac teraz już widzę 802.11ax, niedługo im literek zabraknie i za 10 lat będzie wifi 802.11ac i 802.11dc aby się połączyć :)


  2. garstka ludzi ogarnie i będzie rozumiała sens tych standardzików, (autor: Qjanusz | data: 4/10/18 | godz.: 11:22)
    z czego połowa to pracownicy Wi-Fi Alliance.

    Reszta będzie miała po prostu WiFi, które zawsze będzie ograniczone jak nie przez samego smartfona/kartę w lapie, to router, jak nie router to przez sąsiada, jak nie przez sąsiada to przez dziurę ozonową.


  3. Najpozyteczniejsza (autor: biuro74 | data: 5/10/18 | godz.: 21:17)
    rzecza, jaka WiFi Alliance mogloby zrobic - to oglosic zamkniecie standardow, koniec dalszych prac nad rozwojem i pozamykanie wszystkich bieznesow. Plus ogloszenie, ze kabel i zdrowszy, i lepszy, i korzystniejszy dla srodowiska. Z uklonami dla GSM.

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.