Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Środa 31 października 2018 
    

Jak wydłużyć żywotność baterii w telefonie?


Autor: materiały partnera | 09:06
(5)
Z akumulatorów stosowanych we współczesnych urządzeniach mobilnych należy korzystać w inny sposób niż z baterii, które były używane w telefonach starszej generacji. Niestety, wielu posiadaczy smartfonów wciąż nie zdaje sobie sprawy z błędów, które popełniają w trakcie eksploatacji. Warto wiedzieć, że sposób, w jaki dbamy o akumulator w dużym stopniu wpływa na jego żywotność.


Akumulator litowo-jonowy – sposób ładowania


Jednym z najbardziej istotnych aspektów korzystania z akumulatora litowo-jonowego jest umiejętne ładowanie. Od tego, czy stosujesz dobre praktyki zależy, jak długo podziała Ci bateria. Przede wszystkim musisz wiedzieć, że nowoczesne elementy nie wymagają już formowania. Tą nazwą określa się wykonanie procesu formatowania tuż po zakupie nowego telefonu, do czego przyzwyczaiły użytkowników akumulatorki niklowe. Polegał on na rozładowaniu baterii do zera, a następnie ładowaniu jej przez dziesięć czy dwanaście godzin. Następnie czynności te powtarzało się trzy razy. Obecnie taka technika nie ma już racji bytu, a nowoczesne ogniwa mogą ucierpieć, jeśli doprowadzisz do ich całkowitego rozładowania raz za razem.


Współczesne akumulatory powinny być ładowane często i najlepiej nie na 100%. Zarówno duże rozładowania, jak i pozostawienie naładowanego ogniwa podłączonego do prądu skutkuje szybszym zużyciem. Najlepiej jest więc rozładowywać telefon maksymalnie do 50% pojemności baterii i doładować go, odłączając natychmiast po osiągnięciu przez niego 100% (albo wcześniej). Aktualnie używane ogniwa lepiej znoszą bowiem tak zwane płytkie ładowanie. Jeśli więc chcesz, aby Twoja bateria w telefonie pozostała sprawna jak najdłużej, staraj się ją ładować przy każdej możliwej okazji. Nie czekaj aż Twoje urządzenie się wyłączy. Jest jednak jeden wyjątek. Raz w miesiącu (nie częściej) warto pozwolić urządzeniu całkowicie się rozładować. Sprzyja to bowiem kalibracji. Dzięki temu systemy pokazujące aktualny poziom baterii będą dokładniejsze.


Napięcie ładowania akumulatora Li-ion


Napięcie, jakim ładowany jest akumulator również ma znaczenie. Współczesne produkty nie powinny mieć styczności z napięciem powyżej 4,2 V (produkty Apple – prąd ładowania 5 V), gdyż bardzo negatywnie wpłynie ono na ich żywotność. Mimo iż na początku akumulator będzie miał większą pojemność, a więc po ładowaniu telefon podziała Ci dłużej, ostatecznie stracisz na takim działaniu. Bateria bowiem szybko będzie się nadawać do wymiany. 



Jak wydłużyć żywotność baterii w telefonie?


W tym miejscu należy też zaznaczyć, że podłączając telefon do źródła zasilania, powinieneś korzystać z oryginalnych kabli lub tych, które posiadają certyfikat zgodności z urządzeniem danego producenta (w przypadku marki Apple, jest to certyfikat MFi). Tylko takie akcesoria zostały zweryfikowane pod kątem bezpieczeństwa przez firmę, która stworzyła Twój telefon. Z kolei korzystając z taniego kabla bez certyfikatu, możesz doprowadzić nawet do trwałego uszkodzenia baterii lub płyty głównej telefonu.


Temperatura w otoczeniu akumulatora


Pamiętaj też, aby nie trzymać telefonu w miejscach zimnych i gorących. Akumulator pozostawiony w nagrzanym samochodzie albo na zewnątrz, na mrozie, może zostać trwale uszkodzony. Najlepiej jest dbać o to, aby temperatura w pobliżu nowoczesnych ogniw utrzymywała się na poziomie 20-25 stopni Celsjusza. Uważa się też, że akumulatory litowo-jonowe wolą raczej zimno niż ciepło, więc zawsze warto trzymać je raczej w chłodnym miejscu. Z kolei powyżej temperatury 30 stopni ogniwa mogą zostać już poważnie uszkodzone. W momencie pozostawienia akumulatora i dłuższego niewykorzystywania, poza zapewnieniem odpowiedniej temperatury, pamiętaj też o naładowaniu go do 50% pojemności. Dzięki temu odłożenie baterii nie będzie miało negatywnego wpływu na jej żywotność.


Serwis iHospital.pl


 


    
K O M E N T A R Z E
    

  1. proszę o wyjaśnienie (autor: VEN | data: 1/11/18 | godz.: 21:11)
    "Z kolei korzystając z taniego kabla bez certyfikatu, możesz doprowadzić nawet do trwałego uszkodzenia baterii lub płyty głównej telefonu." - z jakiego powodu ??? ja rozumiem że takie kity można cisnąć użytkownikom Japka - ale ludzie z androidami to ludzie myślący - więc proszę o dokładne wyjaśnienie mi tego co napisaliście o tanich kablach.

  2. ... (autor: radonix | data: 2/11/18 | godz.: 12:07)
    Są kable i są kable.

    Miałem kiedyś przygodę z 10'' tabletem Samsung Galaxy Tab 2 mojej mamy: zgłosiła mi problem długiego ładowania baterii. Pomyślałem sobie, że to bateria kończy swój żywot. Albo coś stało się z portem ładowania. Albo z samym zasilaczem.

    No cóż: przywiozłem swoją ładowarkę i zacząłem testy za pomocą przydatnego programu AMPERE Pro. Wkrótce okazało się, że na jej kabelku prąd ładowania, który docierał do tabletu, był prawie o połowę mniejszy, niż na moim!
    Czyli ten jej kabel mikro USB okazał się być na pół sprawny (ale jego stan wizualnie nie różnił się niczym od tego mojego kabla). Ot, ciekawostka z życia wzięta. :-)


  3. A jaki wpływ mam na napięcie ładowania baterii w telefonie??? (autor: zartie | data: 2/11/18 | godz.: 17:05)
    Producenci celowo podbijają napięcie, aby skrócić żywotność baterii. Teściowej kolegi przestał działać tuż po gwarancji odkurzacz akumulatorowy marki od zawsze kojarzonej z odkurzaczami. Kolega teściowej może za specjalnie nie lubi, ale lubi grzebać w elektronice, więc odkurzacz rozebrał. Co stwierdził: napięcie podawane przez mikroprocesor na ogniwa sięgało 4,5 V, a dodatkowo procesor po zakończeniu ładowania lekko rozładowywał akumulatory (o 0,1 V) i ładował je ponownie!

  4. ... (autor: Lukas12p | data: 2/11/18 | godz.: 22:17)
    ale bełkot, rozumiem że "materiały partnera" ale bez przesady...

  5. prad ladowania (autor: Faraonix | data: 4/11/18 | godz.: 07:47)
    " (produkty Apple – prąd ładowania 5 V)," od kiedy prad jest w woltach ? ze szkoly pamietem, ze prad byl w amperach, a napiecie w woltach.

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.