Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Czwartek 22 listopada 2018 
    

Mali producenci muszą czekać na dostawy układów Intela do lutego i marca


Autor: Wedelek | źródło: AnandTech | 05:29
(20)
Od dłuższego czasu wiadomym jest, że Intel ma ogromne problemy z zaspokojeniem popytu na procesory wytwarzane w 14nm litografii, co jest pokłosiem kłopotów z opracowaniem technologii 10nm. Zazwyczaj jednak braki magazynowe rozpatrywane są w kontekście rosnących cen desktopowych Core iX oraz serwerowych Xeonów. Tymczasem problem ten dotyka również tanich układów, takich jak Gemini Lake. W największych tarapatach są mali producenci, którzy zmawiają relatywnie niewielkie ilości chipów.

Ci muszą czekać na dostawę do lutego lub marca przyszłego roku. Wiemy o tym dzięki kłopotom firmy Hardkernel, która nie przewidziała wysokiego popytu na swój minikomputer Odroid-H2i w zaledwie 24h wyprzedała wszystkie dostępne sztuki. Tych było w sumie 2000. Po wysłaniu zapytania do Intela o termin kolejnej dostawy padła odpowiedź: luty lub marzec, przy czym konkretna data dostawy ma być znana dopiero w styczniu. Dla firmy takiej jak Hardkernel jest to ogromny cios, który skutecznie powstrzyma jej wzrost, a dla klientów powód do rozczarowania.

Na temat wspomnianego Odroida H2i pisaliśmy TUTAJ.

 


    
K O M E N T A R Z E
    

  1. cieka czy w zaistniałej sytuacji (autor: kombajn4 | data: 22/11/18 | godz.: 08:07)
    będą siedzieć i czekać czy wstawią w miejsce Celeron J4105 na przykład Ryzena V1202B
    https://en.wikichip.org/...d/ryzen_embedded/v1202b
    tylko pewnie musieliby pół płytki przeprojektować i dać trochę większe chłodzenie ale lepsze to niż nic a finalny produkt byłby jeszcze ciekawszy od pierwotnego


  2. @kombajn4 (autor: Qjanusz | data: 22/11/18 | godz.: 08:31)
    dokładnie o tym samym pomyślałem, jak tylko zacząłem czytać tego newsa.

    Pół biedy jak klienci firmy będa rozczarowani. Gorzej, gabyby przez zastój firma klasycznie się zwinęła.
    Nawet Nokia wie, że z gry odpadają ci, którzy nie potrafią się szybko dostosować.


  3. Wniosek prosty (autor: pwil2 | data: 22/11/18 | godz.: 09:41)
    Olać Intela i wybrać AMD, a najlepiej robić dywersyfikację dostawców...

  4. @3. (autor: Gakudini | data: 22/11/18 | godz.: 09:55)
    Taka mała firma opracowała jeden produkt, zapewne zajęło to ładnych kilka miesięcy. Sprzedali tego 2000 sztuk. To nie Gigabyte. Jeśli teraz oleją Intela to zaprojektowanie kolejnej takiej płytki dla AMD zajmie im więcej czasu niż do marca. Wiec to i tak nie ma sensu. Firma jak widać wybrała lepszą ścieżkę i nagłośniła sprawę, dzięki temu Intel pewnie da im procki poza kolejnością. I wszyscy będą zadowoleni. Oprócz firm które nie były tak medialne i swoje i tak poczekają.

  5. olać Intela, wybrać AMD, a później? (autor: Qjanusz | data: 22/11/18 | godz.: 10:16)
    https://pclab.pl/news79314.html

    to może jednak lepiej poczekać na Intela?


  6. Celeron J4105 ? (autor: komisarz | data: 22/11/18 | godz.: 10:39)
    dramaty nie widze, brakuje celeronow.

    Wedelk jak zwykle zapodaje klamliwe tytuly rodem z wyborczej. Mali producenci czekaja czy moze nabywcy celeronow czekaja?


  7. @Qjanusz (autor: krzysiozboj | data: 22/11/18 | godz.: 10:53)
    Znajomi kiedyś robili coś podobnego, znaczy serie specjalistycznych PC-tów pod pewne niszowe zastosowania. Była potrzebna taka sobie wydajność CPU i znośne TDP. Robili to na celeronach C800 i coś ich podkusiło raz zrobić na duronach (były nieco tańsze). I przywalili w różne dziwaczne problemy. Stawiali to jakimś prostym i "darmowym" systemi (albo DOS albo jakiś linux), stosowali jakieś mało popularne podzespoły do czegoś (jakieś karty, nie pamiętam do czego), sypało się na sterownikach.

    I o ile kibicuję AMD jak mogę, to Twój wpis doskonale rozumiem, czasem lepiej poczekać na coś co działa w przewidywalny sposób.


  8. To nie tylko Celerony (autor: BeeDead | data: 22/11/18 | godz.: 11:00)
    Problem jest na tyle duży, że Fujitsu zmieniło nam date dostawy lapków ( konfigurowane pod nas) z początku grudnia na "najprędzej luty" - a braliśmy i7 8 generacji. Intel jest w czarnej du...ie. Wybraliśmy zatem Dell'a - tu tez jest problem, ale mniejszy bo chyba Dell ma wyższy priorytet u niebieskich.. Dostawa połowa grudnia.

  9. krzysiozboj (autor: kombajn4 | data: 22/11/18 | godz.: 11:02)
    Ta jasne... Tak sie składa że siedziałem dość długo na Duronie 800 i jednej z najtańszych wtedy płyt głównych ECS K7S5A i nigdy nie miałem problemów ze sterownikami, ba ta płyta to był wynalazek na który dało się wstawić albo sdram albo ddr, i przeszedłem spokojnie z 384MB SDRAMów na 512MB DDR a następnie wymieniłem Durona na Athlona 1800+ i ani razu nie miałem problemów ze sterownikami. W tamtych czasach platforma AMD się sypała jak się używało zasilacza wyjętego ze śmietnika. Na porządnym PSU wszystko hulało.

  10. @kombajn4 (autor: krzysiozboj | data: 22/11/18 | godz.: 11:16)
    Taaaa, jasne. Kombajnowi gierki na duronie chodziły i każdy, kto do czegokolwiek tej platformy używał i marudzi, to jakiś jełop i łgarz :)
    Też miałem durona, dokładnie an tej samej płycie (bo kosztowała grosze), w domowych zastosowaniach nie miałem do niej uwag. Ale tu musiałbyś nieco odrobić lekcje z czytania prostych tekstów, wtedy zauważyłbyś u mnie kilka słów o niszowych kartach rozszerzeń.

    Aaaa, z całą pewnością będę miał jeszcze jakiś interes w tym, by zachwalać celorony, a negować durony, bo oba CPU walczą dzisiaj o prym na rynku :)


  11. @kombajn4 (autor: Qjanusz | data: 22/11/18 | godz.: 11:20)
    sam miałem swego czasu K7S5A + najmocniejszego Thunderbirda z DDRami. Byłem mega zadowolony. Ale pamiętam jak czytałem w tamtym czasie po forach przeróżne dziwne opisy, kiedy platforma AMD klasycznie się sypała w najmniej przewidywanych momentach.

    Nie znienia to jednak faktu, że dzisiejsze APU od AMD mają kłopot ze sterami pod GPU. To tak w kontekście alternatywy dla Celerona. Nawet tu na tpc ktoś opisywał jak walczył z przejęciem sterownika GPU pod APU z paczki Radeona, bo w miarę świeży ster pod APU jako taki nie istniał, a błędy w tych dostępnych były zatrważające.

    Jak lubię AMD i nie miałbym żadnych oporów przed wydaniem kasy na Ryzena, tak w przypadku APU a i owszem. Przynajmniej do momentu, kiedy AMD nie rozwiąże problemu.


  12. @9. (autor: Kenjiro | data: 22/11/18 | godz.: 11:32)
    Nie do końca, bo sam się boksowałem na nowszej platformach ze starszym systemem, np. by działały sterowniki 3Coma 509 pod DOS na Athlonie XP. Niestety, ale wszystko jest ograniczone softem i czasem prościej kombinować ze zmianą sprzętu niż z producentem softu do np. obrabiarki.

  13. @9. (autor: Mariosti | data: 22/11/18 | godz.: 11:36)
    Jak w tamtym przykładzie robili "specjalistyczny pc" to znaczy że miał jakieś semi customowe karty rozszerzeń które zwyczajnie nigdy nie były testowane na platformie amd i winne były na 99% ich sterowniki.
    Jest to jeden z przykładów tego jak niedobry jest monopol, bo przy podziale rynku 90/10 jako mała firma nie będziesz widzieć nic złego w supportowaniu tylko platformy z 90% rynku, bo wiesz że i tak mało komu będzie to przeszkadzać.


  14. @Mariosti (autor: komisarz | data: 22/11/18 | godz.: 13:13)
    to akurat przyklad jak dobry jest monopol - mala firma nie ogarnie pisania i sensownego suportu pod 10 systemow, ale jak widac da rade pod jedna.

  15. @14 (autor: Kenjiro | data: 22/11/18 | godz.: 18:35)
    Jednak niedobry, bo jeśli dziś działa, nie znaczy, że jutro pod nieco nowszym sprzętem będzie. Poza tym w ten sposób dana firma nie pisze wg standardu, a "byle działało". Jest to owszem tańsze, ale ma bardzo krótkie nogi.

  16. @12. (autor: pwil2 | data: 22/11/18 | godz.: 19:43)
    Kiedyś miałem przypadek kilku komputerów, gdzie na połowie nie działała pewna aplikacja (różne zestawy na AMD), a na drugiej połowie aplikacja się uruchamiała (różne zestawy na Intelu). Okazało się, że ta połowa komputerów na których "specjalistyczna aplikacja" się nie uruchamiała, nie miała żadnej drukarki domyślnej. Programistom nie przyszło do głowy żeby dodać obsługę błędów...

  17. @up (autor: Saturn64 | data: 22/11/18 | godz.: 20:06)
    Prawda jest taka, że programy pisze się najczęściej pod ten sprzęt którego jest najwięcej a jednocześnie firmy wspierają programistów i dbają o to by lepiej wykorzystywały ich sprzęt niż konkurencji. Podobnie jest w przypadku procesorów jak i kart graficznych. Tak było kiedyś i jest obecnie. AMD zawsze kombinowało w procesorach i tworzyli innego typu podejście do tematu i to nie zawsze przynosiło właściwe rezultaty. Chyba najbardziej zbliżone do siebie były w czasach pierwszych athlonów xp i duroniw do Pentium iii. Później to już kompletnie inne rozwiazania jak amd64, Buldożer. Jeśli chodzi o wsparcie dla sterowników w procesorach APU to AMD tu mocno sobie szkodzi. Chociaż gdy porównamy to z Intelem to tam jest podobnie. Posiasam i5 5675c z integrą Iris Pro. Pisano wtedy gdy wychodzil, że dostanie wsparcie dla directx 12 podobnie jak haswelle i niestety do dzisiaj nie zostało to zrobione. Aktualizacji sterowników było może 2 lub 3 razy. Procesor mam od września 2015. Wychodzi na to, że tylko raz w roku jest aktualizacja.... Różnica pomiędzy procesorami APU Intela a AMD jest taka, że na Intelu nikt nie gra na integrze a na AMD owszem.

  18. @17. (autor: pwil2 | data: 23/11/18 | godz.: 03:04)
    Ale to nadal APU dla grających od czasu do czasu, w jakąś ulubioną grę. Nie widzę potrzeby ścigania się z nVidią, gdzie co chwilę wychodzą stery, a w kolejnych dniach ze 2 HotFixy do nich... U siebie mam 2 sztuki 2200g, jakieś stery które wyskoczyły na stronie AMD, działają bez problemu. A czy we właściwościach sterownika mam aktualny miesiąc to mi jest obojętne.

  19. c.d. (autor: pwil2 | data: 23/11/18 | godz.: 03:07)
    AMD stara się być innowacyjne. Czasem budżet ich ogranicza, czasem $$ na promocję, albo ograniczenia produkcyjne (HBMx).

    Gdy AMD wypuściło Ryzena, Intel musiał na szybko odpowiedzieć i wypuścił 6c, później 8c procesory dla ludu. W związku z tym programiści wzięli się trochę za optymalizacje wielowątkowe i ostatnio w grach stare AMD 8xxx wypadają nawet nieźle jak na swoje lata. Podobnie R9 390x (290x) w takim BFV wypada świetnie, nawet przeganiając 1060 6GB...


  20. c.d. (autor: pwil2 | data: 23/11/18 | godz.: 03:13)
    Kiedyś Kia i Hyundai grały w jednej lidze z Daewoo, nawet trochę przegrywając. VAG były lata świetlne przed nimi. Dziś nowe modele Kia i Hyundaia potrafią wyglądać tak dobrze, że przy nich Japońce potrafią wyglądać jakby się dopiero uczyli samochody projektować.

    Dziś podobnie się dzieje w procesorach. AMD pokazuje wszystkim jak się powinno projektować procesory. 8x8c w 7nm, kontrolery (odpowiednik North Bridge/mostka północnego) w 14nm.


    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.