Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2019
Piątek 13 grudnia 2002 
    

Proroctwa IDC na przyszły rok


Autor: DYD | źródło: 4D / CNET | 14:14
Firma IDC tradycyjnie opublikowała listę swoich prognoz dotyczących sytuacji branży nowych technologii w roku 2003. Na liście znalazły się m.in. duże internetowe ataki terrorystyczne, z których jeden może być na tyle silny, że wstrząśnie światową ekonomią i na dzień lub dwa zakłóci funkcjonowanie Sieci. Inne informacje technologicznej Kasandry nie są już tak dramatyczne. Wydatki na branżę informatyczną i telekomunikacyjną mają wzrosnąć o 6% - do poziomu 1,9 bln USD.

W przyszłym roku rynek serwerów klasy średniej, który w roku 2002 skurczył się aż o 20%, ma zanotować wzrost. Upowszechnianie platform 64-bitowych będzie przebiegać powoli, a Linux odbierze część udziałów w rynku systemowi Unix. Wartość rynku usług IT w najlepszym wypadku nie wzrośnie. Pojawią się bezprzewodowe sieci lokalne, co opóźni rozwój sieci komórkowych 3G. Wydatki na telekomunikację znów spadną - przynajmniej o 5%. Zostanie to jednak zrównoważone przez dynamiczny rozwój rynków takich jak Chiny, Malezja, Indonezja i Rosja. IDC przewidzuje także wzrost wydatków na rozwój usług telefonii komórkowej.

Rozwój i to znaczny - na poziomie 27% - czeka sektor komunikatorów internetowych. Całkowita liczba wysyłanych maili wzrośnie z 30 do 40 mld dziennie, a liczba osób wykorzystujących w pracy komunikatory internetowe podwoi się do poziomu przeszło 30 mln. Spam i ostrzeżenia generowane automatycznie będą coraz powszechniejsze - tego typu korespondencja będzie stanowić blisko 40% ogółu przesyłanych wiadomości. Fotografia cyfrowa przewyższy popularnością fotografię tradycyjną, jednak ta druga nie zniknie jeszcze z rynku.

Nad prognozami pracuje blisko 700 analityków IDC. Szef firmy, John Gantz, uważa że z listy zawierającej tradycyjnie 10 punktów, w ciągu następnego roku potwierdzenie w faktach znajduje aż 7.

Na marginesie wymienionych 10 "proroctw" IDC przewiduje w przyszłym roku powolny wzrost sprzedaży oprogramowania - o 7,5%. Najlepiej będą sprzedawać się wszelkiego typu zabezpieczenia oraz programy, które upraszczają pracę bądź zarządzają działającymi już rozwiązaniami. Outsourcing usług informatycznych i wsparcia technicznego zanotuje dwucyfrowy wzrost. Jednak nasili się trend w stronę przenoszenia produkcji, a nawet zaplecza dla usług, do krajów o taniej sile roboczej.

Na koniec garść rekordów, które mają paść w przyszłym roku:

- ponad 1,5 mld działających telefonów komórkowych

- ponad 1 mld skrzynek e-mailowych

- ponad 600 mln działających komputerów

- ponad 700 mln Internautów

- ponad 250 mln osób korzystających z Internetu za pośrednictwem urządzeń przenośnych

- ponad 80 mln gospodarstw domowych posiadających szerokopasmowy dostęp do Sieci

- wydatki na branżę IT: ponad 900 mld USD

- wydatki na branże telekomunikacyjną: ponad 975 mld USD

- wartość e-handlu: 1,5 bln USD.

 

    
K O M E N T A R Z E
    

Jeszcze nikt nie napisał komentarza.

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.