Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Poniedziałek 4 lutego 2019 
    

Mindfactory: wyniki sprzedaży CPU AMD i Intela w styczniu


Autor: Zbyszek | źródło: Reddit | 13:44
(9)
Niemiecki Mindfactory.de, jeden z największych sklepów internetowych w Europie, co miesiąc upublicznia wyniki sprzedaży oferowanych produktów, w tym procesorów Intela i AMD. Najnowsze statystyki obejmują miesiąc styczeń, wskazują, że Intelowi udaje się powoli zwiększać dostawy swoich procesorów, co wpływa na lekki spadek sprzedaży procesorów AMD. W ubiegłym miesiącu 65 procent ze sprzedanych w Mindfactory procesorów było procesorami AMD, a 35 procent procesorami Intela. Dla porównania w najgorszym dla niebieskich październiku, kiedy dostawy CPU były najmniejsze, ponad 70 procent sprzedawanych w Mindfactory procesorów to były układy AMD.

Od tego czasu dostawy CPU Intela zostały zwiększone o ponad 1/3, z niecałych 6000 sztuk we wrześniu i październiku do 8000 sztuk w styczniu.

Ponad połowa ze wszystkich sprzedanych w styczniu w Mindfactory procesorów Intela to najnowsze modele Core i9-9900K, Core i7-9700K i Core i5-9600K. Wśród procesorów AMD za około 40 procent całej sprzedaży odpowiada model Ryzen 5 2600, na drugim miejscu plasuje się Ryzen 7 2700X, a dość popularne są także Ryzen 5 2600X, Ryzen 5 2400G i Ryzen 3 2200G.

Pomimo, że sprzedaż procesorów AMD była prawie dwukrotnie większa aniżeli sprzedaż CPU Intela (15 tysięcy sztuk w prównaniu do 8 tysięcy sztuk), wpływy ze sprzedaży obu firm są zbliżone - 52 procent sumy pieniędzy zapłaconej za procesory to wpłaty za zakupione procesory AMD, a 48 procent to wpłaty za zakupione procesory Intela. Wynika to ze znacznie wyższej średniej ceny sprzedaży CPU Intela - 321 Euro, w porównaniu gdy średnia cena sprzedaży procesoró AMD wyniosła 185 Euro.


 


    
K O M E N T A R Z E
    

  1. taka sytuacja powinna potrwać jak najdłużej. Pozytywnie wpłynie to na rynek (autor: Seba78 | data: 4/02/19 | godz.: 20:21)
    fani procesorów Intela powinni być wniebowzięci. Może to spowodować w końcu jakieś obniżki a już na pewno nie należało by się spodziewać podwyżek :)

  2. Seba78 (autor: kombajn4 | data: 4/02/19 | godz.: 23:08)
    Jeśli taka sytuacja potrwa przez cały 2019 r (co nie jest wykluczone w obliczu nadchodzących Ryzenów 3000 i mglistych zapowiedzi Intela) to może się jeszcze okazać że Robert Swan będzie najkrócej sprawującym posadę CEO w dziejach Intela szczególnie jeśli prawdziwe są informacje że został tym CEO na stałe tylko dlatego że nie znaleźli nikogo innego.

  3. ... (autor: power | data: 5/02/19 | godz.: 05:04)
    Ja bym sie z wami nie zgodzil.
    @Seba78 - zapasc u intela bedzie oznaczac, ze AMD bedzie moglo robic dokladnie to samo co intel - czyli podnosic ceny, zmieniac podstawki co generacje i doic kase z klientow.

    @kombajn4 Robert Swan to ksiegowy, to nie jego wina ze intel od 20 lat nie latal dziur w CPU zeby miec wieksza wydajnosc, tylko traktowal to jako dodatkowa optymalizacje zwiekszajaca wydajnosc.
    To nie jego wina ze sa problemy z procesem 10nm, to nie jego wina ktos madry wymyslil zeby tym razem robic CPU i chipsety w tym samym procesie (10nm) i miec blokade z powodu problemow z nowym procesem.
    Jest jeszcze sporo innych wtop intela w ostatnim czasie (modemy do telefonow, SoC do urzadzen sieciowych, SoC do telefonow, kupowanie za duza kase "obiecujacych" startupow izraelskich).


  4. cd.. (autor: power | data: 5/02/19 | godz.: 05:12)
    Narazie intel ma duze dochody i duzo odlozonej kasy, ale to moze sie zmienic, jezeli AMD bedzie dalej naciskac (wprowadzajac tansze CPU z wieksza iloscia rdzeni). Intel jest 10x wiekszy od AMD, a to oznacza 10x wieksze wydatki.


  5. power (autor: kombajn4 | data: 5/02/19 | godz.: 06:55)
    Czy nie jego wina? Nie wiem jaką rolę w Intelu pełni CFO ale wiki podaje obecnie taką definicje tego stanowiska:
    "Rola CFO na świecie ulega wyraźnej ewolucji, z osoby nadzorującej kwestie księgowe do strategicznego partnera i doradcy CEO oraz właścicieli spółek. W raporcie opublikowanym przez firmę McKinsey, 88 procent ankietowanych dyrektorów finansowych informuje, że oczekuje się od nich coraz większej aktywności w kształtowaniu strategii organizacji. Do zadań nowoczesnego CFO należy zatem nie tyle bieżące zarządzanie finansami przedsiębiorstw, co dbanie o prawidłowy rozwój organizacji i nadzór nad strategią biznesową przyjętą przez zarząd i właścicieli firm. Stąd też nad zdolności i wiedzę księgową od nowoczesnych dyrektorów finansowych oczekuje się wiedzy i doświadczenia związanego z realizowaniem przyjętej strategii rozwoju organicznego, jak i w obszarze fuzji i przejęć (M&A, od ang. mergers and acquisitions), a także pozyskiwania finansowania rozwoju. Wśród dyrektorów finansowych zaczynają coraz częściej pojawiać się osoby z kwalifikacjami i doświadczeniem związanym z rynkiem kapitałowym."

    Poza tym Swan nie jest CEO od zeszłego tygodnia tylko był p.o. CEO od czerwca zeszłego roku. Pod koniec 2019r będzie urzędował już półtory roku. A CFO został we wrześniu 2016r. To już jednak kawałek czasu jest albo współodpowiedzialnym albo głównym decydującym o kierunku rozwoju Intela.


  6. CD.. (autor: kombajn4 | data: 5/02/19 | godz.: 07:03)
    Nawet jeśli obecna sytuacja utrzyma się przez kolejne dwa lata to nie oznacza to upadku Intela, co najwyżej mniejszą lub większą reorganizację. Ale możliwe że stanie się coś innego. Mianowicie jeśli wystarczająco duża ilość procesorów AMD trafi do rąk konsumentów czy to prywatnych czy biznesowych żeby odwrócić trend najpopularniejszej rodziny CPU, to programistom realnie będzie opłacało się optymalizować oprogramowanie pod kątem produktów AMD a nie Intela.

  7. kombajn4 (autor: Marek1981 | data: 5/02/19 | godz.: 08:59)
    Sytuacja się nie utrzyma gdyż AMD dopiero wchodzi na odcisk Intelowi. Ryzen2 to taki bacik którego nie można olać. AMD przygotowało (patrząc po laminacie) możliwość sklejki 2x 8/16 w jednej podstawce i to wszystko w ~ 120-130W. Intel nie jest wstanie odpowiedzieć w ciągu 2lat. Dojdzie do tego że rynek się wyrówna i będzie zażarta walka o klienta (zwłaszcza biznesowego).

  8. Weźcie coś z tym zróbcie i nie przesadzajcie. (autor: UI IQ | data: 5/02/19 | godz.: 19:40)
    To nie miało tak wyglądać.Przecież Intel dalej jest w posiadaniu najlepszego procesu produkcji dla takich chipów.Ten wykres miał tak wyglądać dopiero po premierze Zen 2.Mówcie wszem i wobec jak Intel jest dobry.Znajomi zrozumieją jaka złożycie im sprzęt oparty chociażby na i5-8600k.Na początek jak chcecie żeby Zen 2 starczyło dla wszystkich musicie po prostu kupować procesory Intela.Ktoś się musi poświęcić dla dobra reszty.

  9. @3. (autor: Mariosti | data: 6/02/19 | godz.: 11:52)
    Nie zgadzam się z Twoją wypowiedzią.

    1. Statystyki są z detalicznej sprzedaży w jednym sklepie internetowym, także w ogóle nie odzwierciedlają całkowitych dostaw sprzedaży.
    2. AMD nie ma wciąż kompletnie konkurencyjnej oferty do urządzeń mobilnych, a laptopów sprzedaje się znacznie więcej niż pc.
    3. W serwerach ma amd super produkty ale tam intel ostro konkuruje plus tam firmy rzadko zmieniają dostawców o uznają to za niepotrzebne ryzyko. Tu jest bardzo duża kasa i nie wiadomo w ogóle jak sobie amd tam razi z epyc'ami.
    4. Nawet na tym rynku detalicznym widać że intel kosi taką marżę o jakiej amd możę tylko marzyć, a klienci i tak z radością dają intelowi swoją kasę.

    Także z powodu powyższych punktów, nie, amd nie może robić dokładnie tego samego co intel ponieważ globalnie wcale nie odzyskało dużo rynku, intel wcale nie przestał się sprzedawać, ani nawet nie musi jakoś nadmiernie konkurować na rynku pc (bo i tak ma kosmiczne ceny i wciąż sprzedaje wszystko co dostarczy), wciąż intel ma w zasadzie monopol w laptopach i wciąż intel ma w zasadzie monopol na rynku serwerów (tutaj konkurencja ze strony amd będzie najciekawsza, ale widać tu też że intel nie czuje się zagrożony, bo dalej xeony są w absurdalnych cenach w porównaniu do konkurencyjnych epyc'ów i tr'ów.

    Także może za 5-10 lat jak amd cały czas będzie miało lepsze, wydajniejsze, bezpieczniejsze, znacznie lepiej wycenione procesory na każdym z 3 głównych rynków x86, to być może wtedy amd będzie miało takie udziały w rynku że będzie mogło zacząć nabijać marżę, ale tak się nie stanie bo intel za parę lat będzie miał nową architekturę, będzie miał niższe procesy technologiczne itd.

    Tak czy siak, mam nadzieję że intel kiedyś zejdzie trochę z marży i będzie jakaś wojna cenowa, bo to co obecnie widać na rynku jest absurdalne. Jak ludzie mogą być tacy głupi aby pchać intelowi tyle kasy za nie aż tak wydajne procesory...


    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.