Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2020
Wtorek 23 kwietnia 2019 
    

Google dodał do Androida i Chrome ekrany wyboru przeglądarki i wyszukiwarki


Autor: Wedelek | źródło: TechSpot | 05:30
W sierpniu ubiegłego roku organ antymonopolistyczny działający przy Komisji Europejskiej nałożył na Google karę w wysokości 5 miliardów dolarów i nakazał wprowadzić do systemu Android takie zmiany by mniejsi producenci mieli szansę na jakąkolwiek konkurencję. Zmuszony przez UE gigant po kilku miesiącach prac w końcu wywiązał się z nałożonego obowiązku i wprowadził do Androida i Chrome ekrany wyboru przeglądarki internetowej, oraz wyszukiwarki internetowej. Mamy zatem do czynienia z analogiczną sytuacją jak w przypadku Microsoftu, który kilka lat temu został zmuszony do podobnych działań.

Można się oczywiście oburzać, że przecież Google to prywatna firma, a korzystanie z jej usług jest dobrowolne, ale tak naprawdę decyzja Komisji Europejskiej powinna cieszyć każdego konsumenta. W końcu nie ma nić lepszego niż konkurencja.

Warto przy tym zaznaczyć, że Android jest systemem otwarto źródłowym, dzięki czemu użytkownik może w każdej chwili zmienić tak wyszukiwarkę jak i przeglądarkę. Ba, bardzo czeto może nawet zmienić dystrybucję na inną. Szkopuł polega jednak na tym, że większość ludzi w ogóle nie wie, że ma taki wybór, a Google przez lata zmuszał producentów smartfonów do preinstalowania swoich usług pod groźbą braku licencji na instalację usług Google i sklepu Play. Co prawda producent mógł się na to nie zgodzić korzystając z czystego AOSP, ale w praktyce obniżało to jego konkurencyjność, więc rzadko która firma to robiła.


 

    
K O M E N T A R Z E
    

Jeszcze nikt nie napisał komentarza.

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.