Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2025
Wtorek 7 maja 2019 
    

Cray i AMD budują najszybszy superkomputer na świecie


Autor: Wedelek | 19:18
(11)
AMD i Cray wspólnie stworzą nowy superkomputer, który pod względem wydajności ma przyćmić zaprojektowanego przez IBM Summita, zgarniając przy tym tytuł najmocniejszego komputera na świecie. Uruchomienie systemu o nazwie Frontier jest planowane w Stanach Zjednoczonych na rok 2021, a jego moc ma przekroczyć 1,5 Eksaflopsa (1500 Petaflopsów). To 10-krotnie więcej niż w przypadku przywoływanego na wstępnie superkomputera od IBM! Ta ogromna moc będzie wykorzystywana między innymi do badań medycznych i tworzenia zaawansowanych symulacji pogodowych.

Superkomputer Frontier ma bazować na architekturze Cray Shasta i będzie w całości zbudowany z komponentów AMD, w tym ze specjalnie zaprojektowanych CPU Epyc zoptymalizowanych pod kątem wysokiej wydajności w uczeniu maszynowym, oraz z Radeonów z serii Instinct z pamięciami HBM. Zarówno procesory ogólnego zastosowania jak i karty graficzne będą połączone za pomocą zmodyfikowanej magistrali Infinity Fabric, a stosunek CPU do GPU ma wynosić 4:1. Wartość kontraktu na budowę Frontier to 600 milionów dolarów.

W tym samym roku w USA powstanie jeszcze jeden superkomputer budowany na zamówienie Departamentu ds. energii. Będzie nim bazująca na podzespołach Intela i Nvidii Aurora o mocy nieco ponad 1 eksaflopa.

 




    
K O M E N T A R Z E
    

  1. AMD rozjedzie Intela i Nvidia (autor: Mario1978 | data: 7/05/19 | godz.: 20:55)
    ceną.Rozumiem gdy jeszcze ktoś dla 20% wydajności lubi płacić o przynajmniej 50% więcej kasy ale 7nm litografia to dla układów AMD prawdziwe wybawienie.Nvidia zainwestowała sporo kasy w 12nm a Intel cały czas myślał , że ich 14nm pod wezwaniem lasu krzyży będzie niedoścignione.
    Już zaczynają się porównania bo obecnie najszybsze superkomputery Summit czy Sierra osiągają 0.2 EksaFlops przy mocy 14MW.
    Według zapowiedzi zestawy oparte na CPU + GPU od AMD superkomputera FRONTIER oczywiście wykonane w 7nm litografii od TSMC przy połowie swojej wstępnej wydajności wynoszącej 1.5 EksaFlops będą miały moc 40MW.
    Efektywność energetyczna jest ogromna i na to czekała cała ludzkość na ziemi ponieważ wszystkie dziedziny życia na tym zyskają a co najważniejsze sama medycyna i biotechnologie.
    Obecny superkomputer chcąc uzyskać taką moc obliczeniową musiałby mieć moc 105MW.
    Niektóre źródła podają dodatkową informację , że partner "Cray" zostawił sobie dalsze pole manewru by w przyszłości rozbudować ten superkomputer o taką samą wydajność czyli docelowo ten sprzęt badawczy będzie miał 3 EksaFlops.
    Nagle się okazuje , że układy AMD nie dość niższej ceny bo superkomputer na podzespołach tej firmy ma być 2.5krotnie tańszy , ponad dwukrotnie efektywniejszy energetycznie od rozwiązań Intela czy Nvidia.
    Tak na prawdę TSMC ratuje tyłek AMD ponieważ bez nich nie uzyskalibyśmy takiego skoku szczególnie w wydajności na watt.
    Następny etap to 5nm EUV , który ze względu na swoją charakterystykę przyniesie kolejny skok wydajności przynajmniej dwu krotny na watt.
    Mi nie przeszkadza , że są firmy i ludzie , którzy są w stanie przepłacać za 1 TeraFlops dlatego Intel , Nvidia czy Apple może za swe produkty żądać jeszcze więcej kasy dlatego nie zaglądajmy do cudzych kieszeni.Gorzej jak te osoby później lamentują bo przepłaciły ale jest takie przysłowie "Widziały gały co brały".Na rynku serwerów Intel i Nvidia niestety nie mają władzy by ich architektura lepiej się sprawowała od tej AMD z powodu "optymalizacji".


  2. AMD (autor: Conan Barbarian | data: 7/05/19 | godz.: 21:14)
    Krok po kroku, czasem mały, czasem wielki, AMD przejmie rynek serwerowy bo dla korporacji liczą się pieniądze, a pieniądze są w Perf/W i żadna niebieska ideologia tego nie zmieni.

  3. @up (autor: ekspert_IT | data: 7/05/19 | godz.: 21:44)
    Święte słowa...

  4. no i dobrze się dzieje (autor: Mario2k | data: 7/05/19 | godz.: 22:00)
    Że AMD rośnie w siłę .

  5. @1. (autor: ekspert_IT | data: 7/05/19 | godz.: 22:10)
    Na giełdzie energii 1MWH kosztuje 305zł https://wyniki.tge.pl/wyniki/rttauctions/tables/

    BTW: W GoT S08E03 obroniono Winterfell, co też wydawało się niemożliwe :P


  6. @1. (autor: pwil2 | data: 8/05/19 | godz.: 01:30)
    Jeśli przyjdziesz z własnym wiaderkiem do elektrowni to tak ;-) Samo przyłącze z limitem 105MW swoje kosztuje, a dochodzi koszt chłodzenia.

  7. Podstawowe pytanie (autor: pwil2 | data: 8/05/19 | godz.: 01:33)
    Czy podstawka obsłuży przyszłe 5nm procesory 128c256t?? :)

  8. @1 Mario (autor: P.J._ | data: 8/05/19 | godz.: 02:21)
    Jak przeczytałem: "ich 14nm pod wezwaniem lasu krzyży będzie niedoścignione" to się omal nie posikałem ze śmiechu! Mistrzu! BTW - też jest jestem '78...

  9. Wiwaty i famfary. (autor: Gakudini | data: 8/05/19 | godz.: 09:47)
    ... Ale, jest jedno małe ale. Oprogramowanie tego potwora. To nie jest tak, że stawia się na tym Windows Server i SuperPI śmiga jak szalone. Jak do tej pory Intel i Nvidia mają dużo lepsze narzędzia programistyczne i biblioteki do obliczeń rozproszonych. Koszt opracowania oprogramowania dal tej maszyny może zjeść cały zysk z tańszych komponentów czy prądu. To się okaże za 2 lata.

  10. @up (autor: Conan Barbarian | data: 8/05/19 | godz.: 11:40)
    Straszne, to nikt jeszcze nigdy nie pomyślał jak sobie z tym w centrach obliczeniowych poradzić i wszystko opracowywane jest za każdym razem od podstaw.
    Windows Server to nie jest rozwiązanie dla żadnych poważnych systemów HPC.


  11. @9. (autor: Mariosti | data: 8/05/19 | godz.: 12:08)
    Naiwny, zupełnie jakby to był pierwszy superkomputer na procesorach i GPU od AMD...

    Co do tej wyższości rozwiązań Nvidii to głównie polegają na ich budżecie marketingowym. Intel z kolei nawet nie udaje i po prostu propaguje w tym środowisku otwarte standardy


    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.