Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2020
Piątek 27 grudnia 2002 
    

Tajemnica Pentium 4


Autor: Jasiek | 13:08
P4 na rdzeniu Northwood generalnie są niezłymi procesorami dla overclockerów. Rozrzut wyników w przypadku różnych serii jest jednak ogromny. Sporo ludzi zastanawia, dlaczego niektóre układy działają przy takim samym napięciu zasilającym stabilnie nawet przy taktowaniach o kilkaset MHz wyższych niż inne egzemplarze. Z pewnością najbardziej podatne na podkręcanie są P4 oparte o rdzeń z najnowszego steppingu C1. Posiadają go wszystkie P4 z zegarem powyżej 2,53 GHz oraz wolniejsze modele z ostatnich serii produkcyjnych (baza wszystkich s-code procesorów od początku produkcji znajduje się na witrynie Intela). Wśród rdzeni C1 różnice w "podkręcalności" są cały czas zaskakująco wysokie. Czy zatem ilość darmowych MHz to całkowita loteria? Być może nie do końca.

Z pozoru identyczne procesory na rdzeniu C1 mają różne rozmieszczenie kondensatorów po spodniej części układu. Niektóre mają ich 15 (tak jak wszystkie na starszym rdzeniu B0), a niektóre 12 rozmieszczonych identycznie jak w najnowszym P4 3,06 GHz (patrz: zdjęcie). Ludzie z Overclockers.com starają się odkryć tajemnicę, jak takie różnice konstrukcyjne wpływają na możliwości procesorów. Jeżeli macie podkręcone P4 na nowym rdzeniu, zachęcam do podesłania wyniku i oznaczeń kodowych oraz ewentualnie zdjęcia spodu Waszego CPU Edowi.

 

    
K O M E N T A R Z E
    

Jeszcze nikt nie napisał komentarza.

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.