Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Czwartek 27 czerwca 2019 
    

VESA ogłasza specyfikację standardu DisplayPort 2.0


Autor: Zbyszek | źródło: VESA | 11:46
Organizacja VESA ogłosiła właśnie finalna wersję specyfikacji interfejsu DisplayPort 2.0. Początkowo DisplayPort 2.0 miał być zakończone kilkanaście miesięcy temu, ale po zapowiedzi konkurencyjnego HDMI 2.1 zdecydowano się wydłużyć prace i wzmocnić specyfikację DisplayPort 2.0. W efekcie nowy standard, zamiast dwukrtotnej, zaoferuje trzykrotnie zwiększoną przepustowość - z 25,92 Gb/s do 77,4 Gb/s. Taki wzrost uzyskano poprzez podwojenie przepustowości jednego łącza z 10 Gb/s do 20 Gb/s oraz zmianie techniki kodowania na bardziej efektywną, dzięki której efektywnie wykorzystywane będzie 128 ze 132 przesłanych bitów - zamiast 8 bitów z 10 jak w poprzednich wersjach DisplayPort.

DisplayPort 2.0 obsługuje także wszystkie techniki wprowadzone w DisplayPort 1.4a, takie jak kompresja DSC (Display Stream Compression), korekcja błędów FEC (Forward Error Correction) i transmisja metadanych HDR.

W efekcie DisplayPort 2.0 pozwoli na przesyłanie obrazu w rozdzielczości 16K (15360x8460 pikseli) przy częstotliwości 60 Hz, 10 bitach na kanał koloru (30 bitów na piksel) i samplingu 4:4:4.

Możliwe będzie także jednoczesne przesyłanie dwóch obrazów w rozdzielczości 8K przy częstotliwości 120 Hz dla każdego z nich, lub do trzech obrazów w rozdzielczości 4K przy częstotliwości 144 Hz dla każdego z nich.

Oczywiście DisplayPort 2.0 będzie mógł przesyłać wszystkie mniej wymagające konfiguracje, takie jak pojedyncze strumienie 10K, 8K, i 4K.


Standard bęzie wymagał nowych kabli o lepszych wlaściwosciach, ale zachowa komapybilność wsteczną ze starszymi wersjami DisplayPort. Niestety nie należy spodziewać się szybkiej popularyzacji DisplayPort 2.0 - w chwili obecnej jest on raczej demonstracją możliwości technicznych niż faktyczną potrzebą. Warto dodać, że wiele urządzeń nie obsługuje jeszcze wprowadzonego trzy lata temu DisplayPortu w wersji 1.4.


 


    
K O M E N T A R Z E
    

Jeszcze nikt nie napisał komentarza.

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.