ASUS twierdzi, że jego konkurenci nie umieją budować płyt dla Ryzenów
Autor: Zbyszek | źródło: ASUS | 22:48
(8)
Do sieci przedostała się prezentacja przygotowana przez firmę ASUS, w której producent ten porównuje się do swojej bezpośredniej konkurencji. Konfrontacja bardzo szczegółowych parametrów technicznych i wyniki wielu testów mają dowodzić, że tylko ASUS potrafi produkować dobre płyty główne z chipsetem X570, natomiast konstrukcje Gigabyte i MSI. łagodnie mówiąc, są nieudane. Według serwisu Videocardz, materiał miał na tyle nie spodobać się Gigabyte i MSI, że firmy te interweniowały bezpośrednio u AMD, aby producent Ryzenów ostudził zapędy ASUSa, i to pomimo że ich nazwy zostały przez ASUSa ocenzurowane do postaci "GxxxByte" i "Mxi".
W efekcie prezentacja została zdjęta ze strony ASUSa, ale serwis Videocardz zdążył wykonać jej kopię, z którą można zapoznać się tutaj. Zawiera ona porównanie różnych modeli płyt z chipsetem X570.
ASUS dowodzi że jego płyty są znacznie lepiej zaprojektowane, oraz posiadają lepsze sekcja zasilania procesora i 6-warstwowe PCB zamiast 4-warstwowego jak płyty konkurentów. Producent podpiera swoje argumenty wynikami testów temperatury sekcji zasilania płyt, temperatury płytki drukowanej w pobliżu gniazda procesora, oraz możliwością podkręcania procesora i pamięci RAM, które na płytach ASUSa są największe.
W prezentacji pokazano m.in. zdjęcia termowizyjne elementów płyt. Dla przykładu, wraz z procesorem Ryzen 5 3600 pracującym w standardowych ustawieniach temperatura sekcji zasilania na płycie ASUS Prime X570 wynosiła 62,5 stopnie Celsjusza, na płycie Gigabyte X 570 Gaming X wynosiła 83,07 stopnia Celsjusza, a na płycie MSI X570-A Pro aż 103,37 stopnia Celsjusza.
Te same płyty zestawiono także z 16-rdzeniowym procesorem Matisse, czyli prawdopodobnie niewydanym jeszcze modelem Ryzen 9 3950X - płyta ASUSa pozwalała na pracę wszystkich rdzeni tego modelu z taktowaniem 3,8 GHz, natomiast po montażu na płycie Gigabyte boost dla wszystkich rdzeni spadł do 3,5 GHz, a na płycie MSI do 3,1 GHz.
Następnie taktowanie 16-rdzeniowego Ryzena ustawiono na 3,1 GHz na wszystkich płytach i zmierzono temperaturę sekcji zasilania CPU - odczytując 62,19 stopnia Celsjusza na płycie ASUSa i 98,6 stopni C i 110,3 stopni C na konkurencyjnych płytach.
K O M E N T A R Z E
ciekawe (autor: Mademan | data: 27/07/19 | godz.: 14:19) Przy testach płyt na B450 wyszły bardzo wysokie temperatury i throtling praktycznie u wszystkich poza MSI. Może tym razem będzie inaczej.
Spora czesc 'wniosków' ASUSa została zauważona przez kumatych... (autor: Kosiarz | data: 27/07/19 | godz.: 19:38) i tak cała sprawa trafiła do AMD - nie chodziło o nazwy tylko o porownywanie roznych segmentow canowych i takie tam.... zachowanie ASUSa bylo uznane za niesportowe i dlatego spora czesc tych materialow zostala usunieta z ich strony
@Kosiarz (autor: komisarz | data: 28/07/19 | godz.: 02:26) co to znavzy "niesportowe"? jak napisali prawde to dobrze, bo to jest biznes a nie jakies olimpijskie idee. niesportowe byloby gdyby klamali
Tak patrze (autor: piwo1 | data: 28/07/19 | godz.: 10:24) To ten ASUS Prime X570 wcale nie jest jakiś drogi. 800zl więc nie ma tragedii. Pytanie czy płyta nie ma innych wad jak błędy w biosie, brzęczący wentylatorem itd.
widać jak byk (autor: Mario2k | data: 28/07/19 | godz.: 10:42) Że na dobre i przetestowane płyty pod Ryzena 3900X trzeba poczekać do jesieni chyba .
AMD (autor: Conan Barbarian | data: 28/07/19 | godz.: 10:43) AMD ma teraz dobrą passę, a wielki Asus chce bardzo dużego kawałka tego tortu, więc wymyślił sobie, że może konkurencję obsmarować. Już widocznie zapomniał jak jakieś bzdurne EPU (Energy Processing Unit) sam montował, co Gigabyte kiedyś wypunktował.
Zagranie jest o tyle dobre, że MSI i Gigabyte będą musiały trochę zrewidować swoje podejście do zagadnienia, co być może za kilka miesięcy przełoży się na lepsze mobasy.
Asus oczywiście zapomniał wypunktować ASRocka, bo nie wypada srać we własne gniazdo.
Asus (autor: biuro74 | data: 28/07/19 | godz.: 14:55) chyba wciaz zywi uraze do MSI za ichnie obrazki z promieniowaniem EMI, gdzie plyty MSI wygrywaly z produktami Asusa :)
Buildzoid (autor: kombajn4 | data: 28/07/19 | godz.: 17:16) z kanału Actually Hardcore Overclocking na YT poświęcił godzinę na rozprawienie się obrazek po obrazku z tezami Asusa.
Nie miał tylko komentarza odnośnie sekcji audio gdzie to Asus, a jakże, twierdzi że jest najlepszy na świecie a konkurencja nawet nie ma wzmacniacza słuchawkowego na płycie... Ta tylko że prawda jest taka że np dwie topowe płyty od Gigabyta maja sekcję audio zbudowaną wokół DAC'a ESS z dźwiękiem 32 bitowym + DSD ze wzmacniaczem słuchawkowym itp itd a MSI dokłada np na płycie Godlike nawet złącze słuchawkowe 6,3 mm