Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2021
Czwartek 2 stycznia 2003 
    

Co ze starym komputerem?


Autor: DYD | źródło: 4D / IT News | 16:28
(7)
Istotą problemu składowania zużytych komputerów jest to, że często zawierają one toksyczne chemikalia. Typowe miejsca przechowywania starego komputera w USA to m. in. ubikacja czy strych. Stary pecet może także służyć jako podstawka pod lampkę.

Choć sytuacji nie zmieniają liczne programy odzysku starych pecetów, jakie oferują producenci sprzętu, to ostatnio pojawiły się kolejne nowe pomysły. Firmy Dell , Gateway i HP zaprezentowały swoje najnowsze metody odzyskiwania starych komputerów. Jak powiedziała Michele Glaze, rzeczniczka Della, najważniejszą kwestia jest uświadomienie ludziom, aby nie wyrzucali części komputerowych do kosza. To nie jest właściwy sposób na pozbywanie się tego typu odpadów. Firma umieściła na stronie WWW informację o czterech sposobach pozbycia się przez użytkownika zbędnego komputera, który można podarować organizacjom charytatywnym, wymienić na zniżkę przy zakupie nowego sprzętu, wystawić na aukcji, lub poddać recyclingowi z zachowaniem norm ochrony środowiska.

HP poinformowało, że będzie odbierać stare komputery od użytkowników po pobraniu opłaty manipulacyjnej w wysokości od 13 do 34USD, w zależności od typu zwracanego komputera.

Jeżeli komputer nadaje się jeszcze do wykorzystania, firma przekaże go potrzebującym. W przypadku starszych modeli, urządzenia są rozmontowywane i odzyskuje się z nich poszczególne materiały, jak miedź, stal, aluminium i plastik. HP miesięcznie przetwarza 4,5 mln komputerów. Gateway za stary komputer oferuje klientom rabat na nową maszynę lub inne urządzenia firmy. Przez jakiś czas, w promocji klienci otrzymają także specjalny kredyt w wysokości 100 USD.

Być może okaże się, że darowizna sprzętu organizacjom, których nie stać na nowe komputery, to dobry pomysł. Po odświeżeniu może się okazać, że takie komputery mogą jeszcze pracować, a jedynym zagrożeniem jest to, czy komputer nie okaże się zbyt "słaby", aby uruchomić na nim aktualny system operacyjny.

Pomysł przekazywania starych komputerów potrzebującym organizacjom stosuje z powodzeniem firma Apple, choć jak mówi Lorin Evans, trudno wskazać konkretnie miejsca gdzie znajdują się takie komputery. Często bowiem bywa tak, że poszczególne podzespoły trafiają do różnych organizacji. Program recycling Apple obejmuje tylko firmowe komputery, zaś odzyskiwaniem starych pecetów, zajmuje się grupa Capital PC User, która uruchomiła program Reboot. Jak mówi twórca programu, Gerald Rosenkrantz, wiele starych komputerów trafia do szkół, kościołów czy synagog na terenie USA, a także np. do Jugosławii.

Miejmy nadzieję, że już wkrótce w Polsce pojawią się podobne pomysły.

 

    
K O M E N T A R Z E
    

 1. już czekam... :) (autor: Super_Ghost | data: 2/01/03 | godz.: 17:07)
  No spoko.... u mnie już czeka jeden... (no w sumie nie całkiem kompletny)..... komp... :)

 2. hm... (autor: mystycal_prorok | data: 2/01/03 | godz.: 17:12)
  Co Ameryka to nie Polska tak w sumie. Osobiście to chyba z sentymentu nie oddałbym starego kompa.

 3. U na s najlepszym sposobem (autor: geordie | data: 2/01/03 | godz.: 17:51)
  recyclingu starych komputerów jest Allegro.
  Polecam! Za stary, czteroletni złom na BXie sprzedany na części dostałem w sumie z 1000zł.
  A najwięcej zyskała przyroda!


 4. Nie oddam (autor: mando | data: 2/01/03 | godz.: 21:40)
  Jestem jakos zwiazany z moimi komputerami i np. takiego 486 DX4 nie oddam. BigTower z czarna szybka, z naklejka ADAX ladnie sie prezentuje ;)

 5. Phi !!!! (autor: Daurel | data: 2/01/03 | godz.: 23:21)
  Ja w zyciu nie oddam PC, zawsze sie przyda do innych celów, nie slyszalem zeby ktos wywalil PC do kosza! U nas to nie Ameryka. Ludzie dajcie spokój z Ameryka! ;p

 6. hmm.. (autor: GregorP-Redakcja | data: 4/01/03 | godz.: 14:55)
  Ciekaw jestem jak stary musiałby być mój
  komp, żebym sprzedał go za 34$..

  Ale podzielam zdanie Daurela - komp zawsze
  się jeszcze do czegoś przyda..
  Nawet staruch, którego IMO za takie
  śmieszne pieniądze nie opłaca się oddawać..


 7. Do: GregorP (autor: McKee | data: 8/01/03 | godz.: 14:13)
  Czytaj uważnie - 34$ to jest opłata dla HP za to żeby można było im oddać komputer. A nie odwrotnie ! Za 13-34$ możesz się pozbyć swojego starego złomu. I niektórzy tak robią - nie wszędzie wyrzuca się śmieci do lasów.

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.