Od dawna wiadomo, że Intel traci udziały w rynku na rzecz AMD. Steve Collins z działu rozwiązań dla centrów baz danych już w czerwcu przyznawał, że sytuacja na rynku drastycznie się zmienia, a producent z Sunnyvale nieoczekiwanie stał się realną konkurencją dla Chipzilli. Dlatego też nikogo nie powinna dziwić wypowiedź Jasona Grebe, który podczas konferencji City Global Technology bez ogródek przyznał, że AMD zyskało udziały w rynku kosztem niebieskich. Mimo to wypowiedź ta stała się bardzo medialna niemal całkowicie przykrywając inne, o wiele ciekawsze wydarzenie. Otóż Intel ni stąd ni z owąd zdecydował się zaktualizować otwartoźródłowy kodek SVT-VP9, tak by ten działał wyraźnie lepiej nie tylko na procesorach Chipzilli, ale i na układach AMD.
Jak informuje Phoronix po dokonaniu aktualizacji różnice w wydajności konkurencyjnych chipów wyraźnie się zmniejszyły, co na dobrą sprawę nie powinno być na rękę Intelowi. Ten co prawda ma już następcę kodeku VP9 o nazwie AV1, ale minie jeszcze sporo czasu nim ten trafi do użytku.
Obecnie jednym z największych serwisów wykorzystujących SVT-VP9 jest np. YouTube, który póki co nie zamierza porzucać tego rozwiązania. Możliwe, że Intel zdecydował, że bazujący na AVX kodek i tak będzie sobie lepiej radzić na jego CPU obsługujących AVX-512 i nie ma już sensu sztucznie blokować wydajności procesorów AMD.
K O M E N T A R Z E
przyznał? (autor: Conan Barbarian | data: 9/09/19 | godz.: 23:09) "... przyznał, że AMD zyskało udziały w rynku kosztem niebieskich ..."
Nie całkiem, gdyż winę zrzucił na problemy z dostępnością grzałek Intela, więc hipokryzja trwa. Nie ma tam mowy o wydajności ZEN2, dzięki której AMD masakruje Intela.
konio ... no to teraz (autor: Baraka | data: 10/09/19 | godz.: 00:43) zw@l konia z zachwytu, puść b@ka i klepnij Enter. Twojej masakracji ...Allejuja i do przodu !
wydźwięk tej wypowiedzi był zgoła inny (autor: Qjanusz | data: 10/09/19 | godz.: 09:26) AMD nie zdobywa udziałów dlatego że ma konkurencyjna ofertę, tylko dlatego że Intel nie jest w stanie dostarczyć wystarczającej ilości CPU na rynek. To jest źródłem utraty udziału CPU na rzecz AMD w desktopach i najtańszych laptopach. Dziwne, bo słowem nie było wspomniane o CPU serwerowych. Tu najwidoczniej Intel niczego nie stracił.
@Wedelek, skąd info że Intel sztucznie dusił CPU od AMD w kodeku SVT-VP9?